Dedelik ...

Konu, 'Anketler' kısmında mihrican tarafından paylaşıldı.

?

Dedelik kaldýmý???

1. Evet dedelik hala günümüzde iþlevini tam olarak yerine getiriyo...

50,0%
  2. Hayır dedelik gÖrevi sadece isimde kaldı gereðini asla yerine getirmiyo...

50,0%
  1. mihrican

mihrican Daimi Üye

Sizce günümüzde eskisi gibi çıkar gözetmeksizin eğitimini doğru düzgün almış ve cem ibadetini tam tekbil yerine getiren dedelerimiz kaldımı. Yada günümüz dedelerinin bu işi tam eksiksiz yerine getirdiklerine inanıyormusunuz?

2. maviliman

maviliman Daimi Üye

ben bilmiyorum ama şunu diyebilirim cemlerimizi tam olarak öğretemeyenler var. ben bir keresinden su tv de bir cem izlemiştim ve hayran kalmıştım ama benim bulunduğum yerde yani bizim cemlerimizde ben çok eksiklik gördüm orda cem yapanlar özelliklde de gençler cemi çok iyi biliyolar ama burada cem hiç yapmamış gençlerimiz bile var bu eksiklik bence bizim dedelerimizden kaynaklanıyo. gençlerimize yok gösterecek olanlar bence onlar kitapları okunmalı ama bunu görsel olarak yapmak daha iyi en azından daha akılda kalıcı olur...ve bunun yapılmasını çok isterim birmiyorum sizin yaşadığınız yerlerde cem nasıl yapılıyo ama bizim burada heryerde olmasa da belki öyle... bu işi çıkar için yapan dedelerde dede değildir bizim kültürümüz de çıkar olmaması lazım ...ama malesef...

3. kigi12

kigi12 Daimi Üye

benim simdiye kadar tanidigim dedeler son derece ögretici, disiplinli ve bilgililer......... ama yeni nesil nasil olur iste burda süphelerim var... hele ki yurt disinda yasayanlar.......

4. alevininhasi

alevininhasi Daimi Üye

evet var ama eskisi kadar değil insanlarda dedeliğe saygı kalmamış

5. Kutup Yıldızı

Kutup Yıldızı Daimi Üye

alevi dedeliği kavramın uzun yıllardır var ve dedelik ünvanını alan kişi sağlık hukuk din gibi toplumu ilgilendiren bir çok konuda bilgili olur.
    fakat günümüzde dedelik çogu bölgelerde bitmiş durumda... ve alevi toplumu dışındakiler alevilik deyince saz söz içki diye anımsıyorlar ve dede deyincede içen olarak görüyorlar

6. seyduna

seyduna Daimi Üye

malesef günümüzde dede diye ortalıkta gezinenlerin çoğu çıkarlarının peşindeler fakat bunun yanında görevini sürdürenlerde var yola bağlı olanların ellerinden ayaklarından öpüyorum ve saygılarımı sunuyorum

7. gülüş

gülüş Daimi Üye

Dedelik denilince benim aklıma bu işi hakkıyla yapan bi kaç kişi geliyor (bunlardan biride dertli divanidir)

Dedeliği kendileri için bir artı olarak görüpte çıkar peşinde olanlarda var Böylelerine fırsat verilmemeli
    Özelikle bazıları bu konumlarını kullanarak kendilerine resmen itaat edilmesini bekliyor bence bu doğru bir yaklaşım değil
    El etek öpmekle bu yol yürümez önemli olan yürekteki inançtır ve inanarak bu yolu sürdürmek yılmadan çıkar gözetmeden
    Doğruları anlatmak ..............
    Çıkar peşinde olmayan gerçek dedelere selam olsun

Yaşanılası dünyanın
    Ne tadı ne tuzu kaldı
    Ömür denen şu zamanın
    Çoğu gitti azı kaldı

Çalışmadan yiyenlerin
    Derimizi giyenlerin
    Nice benim diyenlerin
    Ne izi ne tozu kaldı

Çürük ökçe yırtık taban
    Kurdu kuşu ettik çoban
    Gariban daha da gariban
    Ne çulu ne bezi kaldı

Bizden geçinen kalleşler
    Döner geri bizi taşlar
    Sıvıştı yaren yoldaşlar
    Ne sözü ne özü kaldı

Cahiller kendini aklar
    Kamiller özünü yoklar
    Kurudu çaylar ırmaklar
    Serçeşmenin gözü kaldı

Dertli Divani'nin varı
    Canandır canın öz yari
    Geçti bu devrin baharı
    Ne yazı ne güzü kaldı

Dertli divani

8. selenayy

selenayy Daimi Üye

benim pirim bu işi hakkıyla yapanlar arasında ve ben bu kadar sevgi dolu ve istekliysem ona çok şey borçluyum. kendimi şanslı hissediyorum bu konuda. bence hala çıkar gözetmeksizin eğitimini doğru düzgün almış ve cem ibadetini tam tekbil yerine getiren dedelerimiz var ve bunlardan birine sahip olmaktan onur duyuyorum.

9. ero

ero Daimi Üye

yalnız bir konuya dikkat edelim, dede dediğimiz şahıslar işini gücünü bırakıp insanlara birşey öğretmeye çalışıyor ve bunun karşılığında dagideerlerini karşılamak için bazı isteklerde de bulunuyorlarsa, bu istekleri, çıkarcılık ile itham etmemek lazım.asıl mevzu, ne kadar doğru öğretiyor olduklarıdır. Zaten doğru öğretiyor ise o dede'den de şüphe etmemek gerekir diye düşünüyorum-kaldıki bu tüm öğretilerin öğretmenleri için geçerlidir-.

10. rojjjjjj

rojjjjjj Daimi Üye

bizim burdaki cem evlerindeki dedelerimiz egitimci ve tam anlamıyla herşeyi başından sonuna kadar benimsiyerek anlatıyor ögretiyor

Sayfayı Paylaş