Cumhuriyet Tarihinin ilk Hava pilot şehidi

Konu, 'Alevilik Genel' kısmında WorldFe tarafından paylaşıldı.

 1. WorldFe

  WorldFe Daimi Üye

  Kayıt:
  28 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  210
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  [​IMG] KIBRIS ŞEHİDİMİZ

  Cengiz Topel, babasının görevli olduğu İzmit'te 2 Eylül 1934 tarihinde doğdu. Dört çocuklu bir ailenin üçüncü çocuğu olan Cengiz Topel´in babası Trabzonlu Tekel tütün eksperi Hakkı Bey, annesi Mebuse Hanım'dır.

  İlkokula Bandırma II. İlkokul'unda başlayan Topel, babasının Gönen'e tayini ile Ömer Seyfettin İlkokulu'nda öğrenimine devam etti. 1934 yılında babasını kaybettikten bir süre sonra yerleştikleri İstanbul Kadıköy'deki Kadıköy Yeldeğirmeni Okulu'nda ilk ve orta öğrenimini tamamladı. Lise öğrenimini Haydarpaşa Lisesi'nde başlayıp Kuleli Askeri Lisesi'ne devam ederek 1953 yılında bitirdi.

  Cengiz Topel, 1955 yılında Kara Harp Okulu'nu bitirip asteğmen olarak orduya katıldı. Küçük yaşlardan beri havacılığa olan merakı sonucu hava sınıfına ayrıldı. Pilotaj eğitimi için Kanada'ya gönderildi. Kanada'daki eğitimini başarıyla tamamlayarak 1957 yılında yurda dönüp Merzifon Hava Üssü'nde göreve başladı. 1961 yılında Eskişehir I. Ana Jet Üssü'ne atandı. 1963 yılında ise yüzbaşılığa terfi etti.

  8 Ağustos 1964 yılında Rumlar'ı Türk Halkı'na karşı işledikleri insanlık dışı eylemlerden caydırmak için Eskişehir'den Kıbrıs'a, 4'lü Filo Komutanı olarak gönderilen Cengiz Topel´in uçağı, uçuş esnasında yerden isabet alarak düşürüldü. Cengiz Topel, paraşütle atlamayı başardı fakat esir alındığı Rumlar tarafından şehit edildi.

  Kıbrıs'ta ilk Türk hava harp şehidi olan Cengiz Topel´in hastanede öldüğü açıklandı ancak ısrarlı girişimler sonucu 12 Ağustos 1964 tarihinde Rumlar'dan alınabildi. Kıbrıs, Adana, Ankara ve İstanbul'da yapılan törenlerden sonra 14 Ağustos 1964 tarihinde Edirnekapı'daki Sakızağacı Hava Şehitliği'nde toprağa verildi.


  [​IMG]


  biyografi:http://www.kimkimdir.gen.tr
  resim:http://www.tayyareci.com
   
 2. WorldFe

  WorldFe Daimi Üye

  Kayıt:
  28 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  210
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Cengiz TOPEL ismini eminim ilk defa duyuşunuz değildir okul adu cadde adı sokak adı heryere verildi bu kutsal şehidin adı şimdilerde vazgeçilmek üzere olan kıbrıs semalarına gövde gösterisi uçuşu yaparken rumlar tarafından uçağı düşürülen uçaktan sağ çıkmasına rağmen rumların işkence yaparak öldürdürüğü şehit ettiği üstün bir türk askeridir. M.Kemal Atatürk'ten sonra en büyük cenaze töreni Kıbrıs şehidi CEngiz TOPEL işin yapılmıştır. Ruhu şaad olsun
   
 3. zulcenah

  zulcenah Daimi Üye

  Kayıt:
  19 Aralık 2006
  Mesajlar:
  49
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  şehit yüzbaşıyı saygı ile anıyorum, bende askerligimi kıbrıs ta yaptım. kıbrıs bizim vatan toprağımız onu rumlara verecek bir hükümet bunun hesabını hem bu dünyada ki vatandaşlara hemde ahirette ki şehitlere nasıl verecek acaba ama bunları başımıza getirenler utansım utanacak yüz kaldıysa... :evil:
   
 4. seyduna_34

  seyduna_34 Daimi Üye

  Kayıt:
  6 Nisan 2008
  Mesajlar:
  2.650
  Beğenilen Mesajlar:
  17
  emegıne saglık decar degerlı paylasımın ıcın tesekkur ederım ruhu sad olsun

  [​IMG]  [​IMG]


  saygıyla anıyoruz...
   
 5. selenayy

  selenayy Yeni Üye

  Kayıt:
  30 Kasım 2007
  Mesajlar:
  0
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  emeğine sağlık cihan
   

Sayfayı Paylaş