Çingeneler neden lanetli oldu?

Konu, 'Serbest bölge' kısmında Alevi_Kaptan tarafından paylaşıldı.

 1. Alevi_Kaptan

  Alevi_Kaptan Admin Yetkili Kişi

  [​IMG]

  Çingenelerin lanetli olduğuna dair inanış nereden çıktı ?

  Rivayet ederler ki: "İsa'yı çarmıha geren çivileri çingeneler yapmıştır." İşte bu yüzden lanetlenmiştir çingene ırkı. "Yerleri, yurtları olmasın. Ülkeler, şehirler, dağlar, tepeler onları kabul etmesin. Bir yere ait olamasınlar, nesiller boyu dolanıp dursunlar" diyen ağır bir lanettir bu.

  GÖÇEBE YAŞAMLAR
  Rivayetin devamı şöyledir: "Kökenleri Hindistan olan çingeneler, o tarihten beri lanetin tesiri altındadır. Göçebe oluşları, hiçbir yere kök salamayışları... Doğru dürüst meslek sahibi olmamaları, hep bu lanetten ötürüdür."

  RÜZGARIN ÇOCUKLARI
  İstanbul'da önceki gece başlayan "Artfest" işte bu rivayeti dans ve müzikle anlattı bize. Rüzgarın Çocukları adlı dans ve müzik grubu, çingenelerin Rajastan'dan başlayıp Endülüs'e uzanan binlerce yıllık yolculuğunu muhteşem bir gösteriyle sundu Lütfü Kırdar'da.

  TEK İTİRAZIM
  Herkes gibi keyifle izlediğim bu gösteride tek itirazım, sonda yapılan performansta. Genç akrobat-dansçı çingene delikanlısı, yarı çıplak bedenine sürtüp acı çekmediği alevli sopa gösterisinin finalinde ağzıyla alev püskürtme numarası da yaptı. İzleyicilerin de salon görevlilerinin de aklı yerinden fırladı elbette. Bu tür tehlikeli atraksiyonların Lütfü Kırdar Salonu gibi çıtkırıldım bir mekanda yapılması çılgınlık. Buna izin verilmesi ise tam bir aymazlık.

  Takvim

  Savaş Ay
   
 2. seyduna_34

  seyduna_34 Daimi Üye

  bılmıyodum gercekten cok ılgınc tesekkurler paylastıgın ıcın emegıne saglık erkan :)
   
 3. ero

  ero Daimi Üye

  çingenelere isnat edilen bu karalama 3 / 5 provakatörün işi olsa gerek..

  peki onlar çivileri çaktıkları için lanetlenmiş.. ya o çivilerin çakılması için emri verenlere neden lanet verilmemiş..
   
 4. devriim

  devriim Daimi Üye

  ilginç bı paylaşımdı tsk kaptan emegıne saglık
   
 5. alevi_kızı

  alevi_kızı Daimi Üye

  bende bilmiyodum ilginç..emegine saglık erkan :)
   
 6. sanem_62

  sanem_62 Daimi Üye

  Çingenelerin laneti Hz iSa ile alakası tamamen yoktur ve sadece rivayet olarak adlandırılmıştır .
  aSıl lanet : erkek kardeş ile kız kardeşin birleşiminden olan bu ahlaksız girişim sonucu , aileler bu çocuklara bela okumuşlardır. bunların isimleride erkeğin ÇEN kızında GENE dir.Bunlardan doğan çocuklarda siyah tende kirli pasaklı ve herhangi bir abideleri olmaksızın yaşamaktadırlar. Halende günümüzde varolup aynı tarif edilen şekilde yaşamaktadırlar. Ve genel olarak adlarıda Çingene olarak yürütülmüştür.Ero Hemşo . Yani ortada bir provakasyon yada provakatör yoktur bu konuda neden böyle ses verdin bunuda anlayamıyorum ? Eskı dersım halkının çingenelere karşı nasıl bir tutumu olduğunu ve onların dersım halkına zamanında nasıl iftiralar attığını ve akabinde nelerin yaşandığını belliki duymamışsın .Acilen öğrenmen temennisiyle .. Neyse Emeğine sağlık kaptan Teşekkürler...
   
 7. oktay

  oktay Daimi Üye

  Lanetli olduklarına pek inanmıyorum belki doğrudur ama onlar da hayatını güzel bir şekilde yaşamaktalar ( onlara göre). Herkes yaşayacağı hayatı kendisi seçer.Seçimlerine saygılıyım
   

Sayfayı Paylaş