Cemler...

Konu, 'Alevilik Genel' kısmında mihrican tarafından paylaşıldı.

1. mihrican

mihrican Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Arkadaşlar bizim buralarda katıldığım cemlerde artık cemlerin eskisi kadar uzun sürmediğinin ve aynen baştan savma gibi yapıldığını gördüm açıkçası buda beni üzdü... Sizin oralarda cemler nasıldır eski cemlerle yeni cemler arasında herhangi bir fark gördünüzmü???????

2. medet_senden_yarali

medet_senden_yarali Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    meraba yoldaş bende sana cok ama cok katılıyorum cunku eskılerın anlattıgı cemler mesela babam lar onlar anlatıyo bırde gunumuzdekı cemlere bakıyoruz fark gozle gorunebılecek kadar acık bence bu konuda aynı fıkırdeyız aynı yanı . ben d bakırdan katılıyorum foruma.. gercektende alevılık hakkında guzel bı bulusma bıldıklerımızı paylasmak kadar guzel bızey olmaz helede hele bu bızım gıbı canların o guzel yureklerıyle bır sohbet yeter bence .. neyse kandınıze ıyı bakın ali yardımcınız olaa..( cemocan_)

3. sevgi_seli

sevgi_seli Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    can bu konuda sana katılıyorum benim girdiğim cemler an fazla 30 dakika sürüyor daha fazlası zararmış gibi dedeler artık ibadet değil para peşinde bu yüzden cemleri bile doğru dürüst yapmıolar yaptırmıolar bende buna gıcık oluyorum dedelerin bilgisi para siyaset olmuş ama ben buna karşıyım dede isen görevini yere getireceksin ben dede olmayı çok isterim ama dede olmak içi,n ehlibeyt soyundan olmak gerekiyor diye bir şartlama varb bana göre saçma ben dedeler kadar bilirim ama bu neden yüzünden bişey yapıp cemaate bişey diyemniyoruz

4. Adanalı_musayipler

Adanalı_musayipler Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Vallahi sevgi seli ben bu konuda bşi diyemiyecem neden dersen ben hayatımda hiç CEM'e gitmedim kusuruma bakma eline koluna yüreğine sağlık !!!!

5. SiBeLiM

SiBeLiM Misafir

CEM toplanmak birlesmek bir olmak, BİRLİK demek.

Alevilgin kalbi cem'de atar. Alevilgin sırrı cem'de yatar.

Alevligi bütün yönleri ile anlamak cem'i anlamak, cem'i anlamak Aleviligi anlamaktır.

Alevligin bütün özelikleri cem'de toplanmıstır.

Eger CEMlerimizde bu özen gösterilmiyosa artik demekki Alevilige eskisi gibi özen gösterilmiyo.

Dediginiz gibi eskisi gibi degil artik CEMlerimiz :|

Ama biz, gencler, Aleviligin gelecegi oldumuz için bi sey yapabilirizmiyiz ?

6. bluedream

bluedream Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    3
    bizim burdaki cemler bayagı uzun sürüyor mihrican çünkü ne yarım saat ne 1 saat

cem ibadetimiz oldugu için saat 20.00da başlıyor bazen gece yarısına kadar sürüyor bazende saat 23.00 da bitiyor,burdaki cem evlerindeki dedelerimiz

ibadetimize çok baglılar ve alevilik üstüne konuşmalar yapılıyor,sabaha kadar bile sürdügünü biliyorum,paylaşımın için saol can

Sayfayı Paylaş