Cem'imi Öğreniyorum

Konu, 'Alevilik Genel' kısmında hakangs52 tarafından paylaşıldı.

 1. hakangs52

  hakangs52 Daimi Üye

  Kayıt:
  7 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  189
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  CEME HAZIRLIK

  Alevi dinsel törenine “Cem” denir. Cem; Alevilerin temel ibadet şeklidir. Cem ibadetinde; “ölmeden önce ölmek, hesaba çekilmeden önce hesabını vermek, ulu divana alnı açık yüzü ak olarak, kul hakkıyla gitmemektir. Kul kuldan razı olursa Allah da kuldan razı olur.” Ve “döktüğünüz varsa doldurun, ağlattığınız varsa güldürün” ilkesi gereğince; nefsi için ailesini boşayanlar, yalancı şahitlik edenler, hırsızlık yapanlar, haram kazanç sağlayanlar, vatan borcunu ödemeyenler, atasına evlatlık görevi yapmayanlar, komşusuna zarar verenler, kısaca zararlı kişiler ceme alınmazlar.
  Ceme gelen can, en güzel giysilerini giyer ve ceme temiz ve pak bir şekilde gelir. Evi ve komşuları ile barışık olmalı, can incitmemelidir. Küskünlükler varsa barışılmalıdır ve ceme girmeden bu yapılmalıdır.
  Bedenin abdesti su ile, nefsin abdesti gözyaşı ile, aklın abdesti ilim ile, ruhun abdesti aşk ve muhabbet iledir.
  Canlar helal kazancından lokma yapar ya da ceme götüreceği bir yiyecek alır. Ve aile efradı ile ceme gelir, lokmasını lokmacıya, ayakkabılarını İznikçiye teslim eder. İçeri girerken de meydana niyaz eder, diz üstü oturur ve cümlenin niyazı yapılır. Cemde konuşulmaz, edep erkana uyulur. Ta ki dedenin destur verdiği cemin bitişine kadar..
  Dedelerimiz derdi ki; Oturun izzet ile, dinleyin hürmet ile, söyleyin edep ile.
  İbadetlerimizin kabulünün niyazıyla.

  Kısaca Cemdeki hizmetlerin tanımlarına gelince:

  DARA DURMAK
  Dar Yüce Yaratıcının huzurunda durduğunu kabul ederek özünü, benliğini ortaya koyup, teslim olmanın adıdır. Yaratanın huzurunda Gizlilik, saklılık yoktur. O her şeyi bilen ve görendir. Bilineni bilenden saklamanın bir anlamı da yoktur.
  Bu darda “ölmezden önce ölünür ve yaşamı sorgulanarak, pak insan olunur.” Ruhumuzu da arındırmamız lazım. Din, ruh fezasında yükselmenin adıdır. Öyleyse “Beytullah” dediğimiz öz, yani vicdani öz, kendini sorgulamalıdır
  Aklı temizlemenin adıdır dar..

  RAZILIK ALMAK
  Razılık, bireye mahsustur, arınmaktır. Gönül kırdıysa özür dileyici olup, kırdığı gönlü onarmak, ağlattığını güldürmek, zarar verdiklerinin zararlarını ödemek yani, kul hakkını sahibine yaşıyorken vermektir..
  Kur’an; “Şu bir gerçektir ki, müminler sadece kardeştirler. O halde kardeşleriniz arasında barışı sağlayın”, diye buyuruyor.
  İnsanlar kendi gönlündeki huzuru yakalarsa, herkesle uzlaşırsa, dünya barışına giden yolun kapısını açar. Tüm yaratılmışla dost olur.
  Kur’an;” Ey can! Razı etmiş ve edilmiş olarak sevgiyle dön Rabbine.”(Fecir; 27-28 ) der. Öyleyse birbirimizle barış içinde olmalıyız.
  BİSMİŞAH (ŞAHIN ADIYLA)
  Hz. Mevlana’nın Mesnevisi de “BİŞNEV” yani “İŞİT” sözüyle başlar. Allah aşkı ile dolu olan bir Veli neden Besmele ile başlamamıştır?
  Tasavvufçular araştırmışlardır. “Bişnev” sözü; B ile başlamaktadır. Bu besmelenin yerini tutabilir. Çünkü, Velilerin sözleri, sembollerledir. B Hz. Muhammed, noktası İmam Ali’dir.
  Hz. İmam Ali:” Kur’an’da ne varsa Fatiha’da, Fatiha’da ne varsa Besmele’de, Besmele’de ne varsa başında ki B harfindedir. Ve ben de B’ nin altındaki noktayım. “İlim noktadır, cahiller onu çoğaltmıştır.” Diye buyurmuş ve bu şekilde açıklamıştır. Yani “Bismişah” besmeledir.

  ALLAH - ALLAH
  Allah kelimesi bir zikirdir. Bu zikir, her insanın haline uygun en ideal zikirdir. Çünkü Allah lafzı ilahı isim ve sıfatların tek kelimeyle özeti olup, onunla zikreden muhtaç olduğu tecelli neyse ona ulaşır.Kula düşen, yaratanın bütün isimlerini bünyesinde toplayan ALLAH lafzına sığınmaktır.
  ALLAH, Cenabı Hakk’ın zatını, sıfatlarını, fiillerini hep birden ifade eder. Bütün Kemal sıfatları ondadır.

  SU DAĞITMAK (SAKİ)
  “Bütün canlıları sudan yarattık” (Enbiya 30)
  “Ve Rableri onlara en temiz içeceklerden ikram edecek” (insan 21)
  Su, can verendir, diriltendir. Su paklıktır, arılıktır. Alak suresindeki sudan yaratılışa ve mazlum Kerbela şehitlerinin anısına binaen su dağıtırız.
  AMİN
  Öyle olsun, kabul ettik anlamındadır. Kim nasıl zikrederse Allah kabul eylesin.

  ÇERAĞ YAKMAK
  Nur suresinin 35 ve 36. ayetleri gereğince 3 mum yakarız.
  Allah’ın, Nübüvvetin, Velayetin nurunu temsilen. Nur, ışıktır. Kandil nasıl ışık verip, karanlığı aydınlatıyorsa, bizlerde çerağ gibi ışık vermeliyiz. Bilimle donanmalıyız. İnsanlığa yararlı olmalıyız.

  TÖVBE (TEVBE) ERKANI
  Kul hakkının tövbesi olmaz. Kul hakkı da “Hakkı sahibine ödemekle” olur.
  Kur’an, ibadetle ilgili bir yaptırımdan söz etmez, ancak insan haklarının ihlaline maddi yaptırım öngörür.
  Bir hakkı bağışlamak veya ondan vazgeçmek yetkisi yalnız o hakkın sahibine aittir. Kur’an; “Allah’tan af dileyin” diye buyurur. İnsan, yaratıcı karşısında sürekli bir biçimde noksanlığını görmeli ve ondan yeterince olgunlaşamadığı için af dilemelidir. Sürekli boyut değiştiren benlik, bir önceki halindeki eksikliğe af diler.
  Hz. Ali; “Tövbe, insanın kalbiyle pişmanlık duyması, diliyle bağış dilemesi, bedeniyle günahları bırakması ve bu günahları tekrarlamayacağına dair içtenlikle karar vermesi demektir.”
  SECDE ETMEK
  Secde, kulluğun en güzel göstergesi ve ibadetin de simgesidir. Teslimiyetin en güzel ifadesidir.Tevhid dininde ibadetin omurgasıdır. Yüce kitabımız da; ”SECDE ET VE YAKLAŞ” diye buyurur.
  Secde, bir üst varlığa boyun büküştür. Hz. Ali; “Beden ve gönül secdesin den bahseder. Beden secdesi yedi şerefli azanın toprağa tekabülü, gönül secdesi ise dünyalıktan uzaklaşmaktır.
  Hz. Mevlana da: “Nereye baş koyarsam koyayım secde edilen o’dur; Altı yönde de tapılacak o’dur. Altı yönden dışarıda da bağ-bahçe gül, bülbül, sema, güzel… Bunların tümü de bahane, maksat hep o’dur O”
  Öyleyse secde, o büyük tek varlığa aczini ve teslimiyetini ifade etmenin adıdır. Secde, ibadetin özüdür.

  SÜPÜRGE HİZMETİ
  Hacı Veli şöyle buyurur;
  Söyle inanlara; Gönül evlerini alçak gönüllülük aşıklık süpürgesiyle süpürsünler. Hırsı, nasılı, niçini, münafıklılığı, hainliği, çekememezliği, dedikoduyu süpürüp atsınlar. Süpürge, manevi iç temizliğimizin sembolüdür. İnanç, bir iç dünya olayıdır.
  MERSİYE
  Cemimizde hep birlikte ayağa kalkarak mersiye okuruz. Birlikte ayağa kalkış uyanan enerjiyi sembolize eder. Şehitlere sevgi, insanlığın vefa borcudur. Yüce Kitabımız: “Allah yolunda öldürülmüşleri ölüler sanmayın onlar diridirler. Rablerinin katında rızıklandırılıyorlar.” Bizlerde Kur’an’ın sevmeyi bizlere farz kıldığı Alemlerin Rahmeti Muhammed’in ailesi Ehlibeyt’e mersiye okuruz.
  Allah’a muhabbet arttımı, hüzünde artar. Gözyaşı ile içiniz yıkanır, temizlenir. Hüzün bizi Allah’a yaklaştırır.
  Bir bilge şöyle der; “Elmas nasıl yontulmadan kusursuz olmazsa, kişide acı çekmeden olgunlaşamaz .” O acı da Muhammed evlatlarının acısı olursa, İmam Hüseyin acısı olursa içinde insan sevgisi olan herkes gözyaşı döker.
  CEM

  Cemdeki sıralama şöyledir;

   Dede Ceme girer, ayakta (darda) olan halka dar duasını verir.
   Sohbet eder. (Aydınlatıcı konuşmalar yapar.)
   Dede cemaatten razılık ister. Sorunlar varsa çözer. (Küskünleri, dargınları barıştırır.)
   Edep erkâna dâvet eder.
   Sâlat ve selam verilir.
   On iki hizmet görev deyişi okunur. (zakir)
   On iki hizmet sahiplerine dede toplu dua verir.
   Post serilir ve duaları verilir.
   Tezekkâr hizmetleri ve duaları verilir.
   Çerağ uyandırılır ve duaları verilir.
   Süpürgeci hizmeti ve duaları verilir.
   Gözcü hizmeti ve duası verilir.
   Tövbe duası okunur.
   Secde duası (gülbank) verilir.
   Duvazimam okunur.
   Secde duası verilir.
   Tevhid edilir.
   Secde duası verilir.
   Tevhid edilir.
   Secde duası verilir.
   Mir’ac’lama okunur ve Kırklar Semahı yapılır.
   İstek semahları yapılır.
   Saki suyu dağıtılır ve duaları verilir.
   Mersiyeler okunur.
   Secde duası verilir.
   Süpürge (Farraş) hizmeti ve duaları verilir.
   Lokma hizmeti ve duaları verilir.
   Çerağ söndürülür.
   Post kaldırılır.
   On iki hizmet yapanların toplu duası verilir.
   Dağılma (Gidene - Durana) duası verilir.
  CEM’E BAŞLAMA

  Alevi cemleri Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan gece yapılır. Cem evinde cemaat (halk) toplanmıştır. Bütün hizmetliler yerini almıştır. Gözcü, cemaatin hazır olduğunu dedeye duyurur.
  Bunun üzerine Dede (pir) ceme girer. Cemaat ayakta dardadır. Dede meydana gelir, niyazını yapar ve dardaki cemaatin karşısında dara durarak şu duayı okur:

  Bismişah Allah Allah!
  Geldiğiniz Yoldan, Durduğunuz Dardan, Çağırdığınız Pirden Şefâat Göresiniz.
  Darlarınız, divanlarınız kabul ola.
  Muratlarınız hasıl ola.
  Dergâh-ı izzetine yazılmış ola.
  Darına durduk, Yâ Allah... yâ Allah... yâ Allah...
  Divanına durduk, Yâ Muhammed... yâ Muhammed... yâ Muhammed…
  Keremine sığındık, Yâ Ali... yâ Ali... yâ Ali…
  İnâyet eyleyin, Yâ Oniki İmamlar.
  Yol gösterin, Yâ On Dört Masumu Paklar.
  Yardım eyleyin, Yâ On Yedi Kemerbestler.
  Ceminize alın, Yâ Kırklar.
  Bağışlanma, senin yüzü suyu hürmetine olsun, Yâ Pirim Hünkâr Hace Veli.
  Yâ Rabbi! darlarımızı, divanlarımızı dergâh-ı izzetinde Kabul Eyle! Gerçeğe Hû!

  Dede, postuna niyaz eder ve makamına oturur. Cemaatin rahat oturmasını sağlar. Aydınlatıcı konuşmalarını yaptıktan sonra ceme başlayacağını söyler ve cemaatten razılık ister. Şöyle hitap eder:

  Canlar! yolumuz, rıza yoludur. Biz, sizi size teslim edeceğiz.
  Sizin özünüze, özünüzdeki Hakk’a teslim edeceğiz.
  Özünüzdeki Hak’la dar ve didar olacaksınız.
  Aranızda dargın ve küskün olanlar, üzerinde kul hakkı olanlar varsa, bilerek veya bilmeyerek hata ve günah işledi iseniz lütfen hakk meydanına çıkınız ve özünüzü dara çekiniz. Yok ise “Allah Eyvallah” deyiniz.
  Birbirinizden razı mısınız?...
  Birbirlerinize haklarınızı helâl ediyor musunuz?...
  Helal ediyorsanız “edeb erkân, sükutu lisan, mü’mine nişan” (Düzgün oturun, konuşmayın ve barışık olduğunuza dair niyazlaşın anlamındadır).
  CEM BAŞLAR

  Dede:
  Fahri Kainat, Alemlere rahmet Verelim Muhammed Mustafa ve Ehlibeyt’ine Salâvât.”
  “Allahümme Salli Âlâ Seyyidinâ Muhammed’in Ve’l Ala Ali Muhammed ve Ehlibeyt.”

  İhlas Suresi
  Esirgeyen Bağışlayan Allah’ın adıyla.
  Söyle ki gündüz gece
  Tanrı tek. Tanrı Yüce.
  O doğmaz, doğurmaz, Kimse ona denk olmaz.

  Fatiha Suresi
  Esirgeyen Bağışlayan Allah’ın adıyla.
  Hamd evrenler sahibi yüce Allah içindir.
  Allah ki acıyandır, koruyandır, sevendir.
  Günü gelince ancak,
  O’dur hesap soracak.
  Tek sana tapan, senden medet umanlarız biz.
  Sapıtmışların yoluna düşmekten koru bizi.
  Doğru yoldan ayırma bizi. Aman Rabbimiz!
  Salavat ve Selamlama
  Essâlâtu Vessâlam-ı Aleyke Yâ Resulullah.
  Essâlâtu Vessâlam-ı Aleyke Ya Aliyyül Veliyullah.
  Essâlâtu Vessâlam-ı Aleyke Ya Hatice-i Kübra, Fatima-i Zehra.
  Essâlâtu Vessâlam-ı Aleyke Yâ İmam Hasan-ı Müçteba.
  Essâlâtu Vessâlam-ı Aleyke Yâ İmam Hüseyin-i Deşti Kerbela.
  Essâlâtu Vessâlam-ı Aleyke Yâ İmam Zeynel Âba.
  Essâlâtu Vessâlam-ı Aleyke Yâ İmam Muhammed Bakır-ı Bekâ.
  Essâlâtu Vessâlam-ı Aleyke Yâ İmam Cafer-i Sıtkı Sefâ.
  Essâlâtu Vessâlam-ı Aleyke Yâ İmam Musa-i Kâzım-ı Cismi Pak.
  Essâlâtu Vessâlam-ı Aleyke Yâ İmam Ali Rıza Şah-ı Horasan.
  Essâlâtu Vessâlam-ı Aleyke Yâ İmam Muhammed Taki.
  Essâlâtu Vessâlam-ı Aleyke Yâ İmam Şah Ali’yyel Naki.
  Essâlâtu Vessâlam-ı Aleyke Yâ İmam Hasan Askeri Gazi.
  Essâlâtu Vessâlam-ı Aleyke Yâ İmam Mehdi-i Sahibi Zaman
  “Lâ Havle Velâ Kuvvete İllâ Billâhil Ali’yyül Âzim. Sadak Allahül Aliyyül Aziym.”
  (Evirip çeviren, kuvvet, kudret sahibi olan ancak Allah’tır.) “Hadis”
  On iki hizmet görev deyişi (zakir tarafından) okunur:

  Hakk’tan bize nida geldi
  Pirim sana haber olsun
  Şahtan bize name geldi
  Rehberime haber olsun

  Hak kuluna eyler nazar
  Dört kalıptan adem dizer
  Kalleş gelmiş cemi bozar
  Gözcü sana haber olsun.

  Bu yola giden hacılar
  Kırklar güruh-u Naciler
  Cem kilidi kapıcılar
  Kapıcıya haber olsun.

  Mümin yolun yakın ister
  Münkirlerden sakın ister
  Delil yanmaz yağın ister
  Çerağcıya haber olsun.

  Mümini çekti meydana
  Münkiri sürdü zindana
  Tekbir verildi kurbana
  Kurbancıya haber olsun.

  Mümini çektiler dara
  Münkiri sürerler nara
  Hizmet verildi Selman’a
  Süpürgeciye haber olsun.
  Gelin gidelim tarikata
  Kulak verin marifete
  Tâlip girmiş hakikate
  Tarıkçıya haber olsun.

  Mümini çektiler dara
  Münkiri sürdüler zindana
  Hizmet geldi tezekkâra
  Tezekkâra haber olsun.

  Bu yola giden hacılar
  Kırklar güruh-u Naciler
  Müminler Müslim bacılar
  Peyik sana haber olsun

  Yola gider haslar hası
  Giymiş hakikat libası
  Doldur ver bir engür tası
  Sakkacıya haber olsun.

  Zakirin zikri saz ile
  Kuran okur avaz ile
  Mümin müslim niyaz ile
  Zakir sana haber olsun.

  Şah Hatayi’m varı geldi
  Varı geldi varı geçti
  Sefil bülbül zara düştü
  İznikçiye haber olsun.
  Zakirin dâvetiyle Oniki hizmet meydanda dardadır. Dede duasını verir:

  Bismişah Allah Allah!
  Hizmetleriniz kabul ola. Muratlarınız hasıl ola.
  Vakitler hayrola, Hayırlar fethola, Şerrler defola.
  Hazır gaip, zahir, batın cem erenlerinin nur cemalları aşk ola.
  Yüce Allah cümlemizi Ehlibeyt’e nail eyleye.
  Hizmet sahiplerinin hüsnü himmetleri üzerinizde hazır ve nazır ola.
  Hak - Muhammed - Ali utandırmaya.
  Cehennem narına yandırmaya.
  Oniki İmamlar yardımcınız ola.
  Niyet ettik vaktin hayrına, girdik Oniki imam yolunda İmam Cafer kavline.
  Kıblegâhımız Muhammed, secdegâhımız Ali,
  Pirimiz, üstâdımız Hünkâr Hacı -ı Veli.
  Gerçekler demine, evliya keremine, gönüller birliğiyle Hû diyelim. Hû...

  Oniki hizmet sahipleri rükuya eğilirler; duası verilir. Dede:

  Tecellanız, temennanız kabul,
  Yüzünüz ak, gönlünüz pak ola.
  Yüce Allah da cümlemizin yardımcısı ola.
  Gerçeğe Hû.


  Secde yapıp niyaz olunur. Oniki hizmet sahipleri görevlerine başlarlar. Post serilir. Görevli duasını yapar:

  Bismişah Allah Allah!
  Cem birliğine, sohbet sırlığına, evliya keremine, uğur açıklığına, dest post eyvallah Pirim.

  Dede duasını verir:

  Bismişah Allah Allah!
  Erenler postu geldi.
  Hizmetler yerin aldı.
  Mümin müslim ikrar verdi.
  İkrarınızda daim olasınız.
  Hakk didarın göresiniz.
  Post sahiplerinin himmet ve hidayetleri üzerinizde hazır ve nazır ola.
  Gerçeğe Hû.

  Görevli meydana postunu serer ve niyazını yapar yerine oturur. Tezekkar (İbriktar) görevini yapmaya başlar (Bir bacı omuzunda havlusu, erkek elinde suyu ve leğeni meydandadırlar).

  “Bismişah Allah Allah!
  Mânayı marifet, sırrı hakikat, geldi hizmeti Muhammed. Sükut et ey cemaat.”
  (Üç kere tekrarlar ve her söyleyişte “Allah - Muhammed - Ya Ali” diyerek leğene üç kere su damlatır.)
  Dedenin önüne kadar gelerek dara durur ve görevli şu duayı okur:

  Bismişah Alah Allah!
  Ben Gulâm-ı Kamberiyem.
  Etmezem Adülerden hayf.
  Pirimiz, Üstadımız Kırklar Meydanında Selman-ı Pak. Ber Cemali Muhammed, Kemal-i İmam Hasan, İmam Hüseyin, İmam Ali’yi Pir Bilip Verelim Muhammed Mustafa ve Ehlibeyt’ine Salavat.

  Cemaat hep birlikte salavat verir.
  Tezekkârlar hizmette görev alanların ellerine üç kere Allah - Muhammed - Ya Ali diyerek sırayla su dökerler.

  Hizmet bittikten sonra, görevli tezakkâr duasını dara durarak tekrar verir:
  Bismişah Allah Allah!
  Haydar’ın Râhında tenim oldu pak.
  Yüzüm sürüp dergâhına eyledim hak.
  Kırklar Meydanında Pirimiz, Üstâdımız İbriktar Selman-ı Pak. Şeyenlillah, Allah Eyvallah nefes pirdedir.

  Dede dardaki tezekkâr hizmetlilerin duasını verir:
  Bismişah Allah Allah!
  Hüda Hakk’ın kabul et, hizmetin ey Şah.
  Bi hakkı Murtaza ve Ali Dergâh,
  Hüseyni Kerbela nuru Hakk’ı için,
  Bu dergâhtan ayırma ey Gani Şah.
  Erenlerden haklı hayırlı himmet, şeyenlillah
  Allah Eyvallah, Gerçeğe Hû.
  Sıra çerağların yakılmasındadır (uyandırılması).
  Çerağ hizmetlisi gelir, meydanda hazır olan mumların yakılması için önüne diz üstü oturur. Nur suresinin 35 ve 36. Ayetleri okunur.
  Esirgeyen Bağışlayan Allah’ın Adıyla.
  Tanrı, göklerin, yerin ışıklar verenidir. Bu nur; içi çerağlı kandil nuru gibidir. Bu çerağ, bir billurun içindedir. Bu billur, parıldayan bir yıldız gibi balkıyıp durur. Yakılır; doğuluda olmayan- batılıda olmayan, mübarek kutsallaşmış zeytin ağacından. Onun yağı bir ateş, ona değmese de pek, ona dokunmasa da sanki ışık verecek. nur üstüne nurdur O. Tanrım pek iyi bilir. Kimi dilerse onu bu nuruna iletir. Hakk çalap insanlara mesel getirir durur. Her şeyi bilen odur. Her şeyi bilen odur.” (Nur, 35)
  “Bu ışık Allah’ın yüksek tutulmasına ve içlerinde adının anılmasına izin verildiği evlerde yakılır. Onlar buralarda sabah akşam onu tesbih Ederler.” (Nur, 36)

  Çerağcı duasına devam eder.
  Çerağı ruşen,
  Fahri dervişan,
  Zuhuru iman,
  Himmeti piran,
  Piri Horasan,
  Küşad-ı meydan,
  Kuvve-i Abdalan,
  Kanuni evliya,
  Verelim Muhammed Mustafa ve Ehlibeyt’ine Salavat.
  (Salavatı bütün cemaat verir.)


  Mumlar (3 adet) şu dua ile birlikte yakılır;
  Bismillâhirrahmanirrahim.
  Lâ Feta İllâ Ali, Lâ Seyfe İllâ Zülfikar.
  Yaratanın nuru aşkına; Ya Allah... Ya Allah... Ya Allah.
  Peygamberliğin nuru aşkına; Ya Muhammed... Ya Muhammed... Ya Muhammed.
  Velayetin nuru aşkına; Ya Ali... Ya Ali... Ya Ali.

  Üç mum da yakılmıştır. Hizmetli ayakta dardadır. Devamla şu duayı okur:
  Çün Çerağı uyandırdık Fahr Hüdanın aşkına.
  Seyyid-ül Kevneyn Muhammed Mustafa’nın aşkına.
  Saki-i Kevser Ali’yyül Murtaza’nın aşkına.
  Hem Hatice-i Fatima Hayrün Nisanın aşkına.
  Şah Hasan, Hulki Rıza, Hem Şah Hüseyn-i Kerbela.
  Ol İmam-ı Etkıya Zeynel Abanın aşkına.
  Hem Muhammed Bakır Ol Kim Nesli Pak-i Murtaza.
  Cafer-üs Sadık İmam-ı Rehmüna’nın aşkına.
  Musa-i Kâzım Serfiraz-ı Ehl-i Hak.
  Hem Ali Musa Rızayı Sabiran’ın aşkına.
  Şah Taki ve Bâ Naki Hem Hasan-ül Askeri,
  Ol Muhammed Mehdi-i Sahibi Liva’nın aşkına.
  Pirimiz, Üstadımız Hünkâr Hacı i Veli’nin aşkına.
  Haşredek yanan yakılan Aşıkanın aşkına.
  Allah Eyvallah, Hû...

  Çerağı yakan hizmetli oturur. Bütün hizmetler yapılırken hizmetlinin yanında gözcü de darda olacaktır.
  Zakir sazı ile başlar:

  Hata ettim Hüda yaktı delili
  Muhammed Mustafa yaktı delili

  Ol Ali Abâ’dan Haydar-ı Kerrar
  Ali’yyül Murtaza yaktı delili

  Hatice-Tül Kübra Fatima Zehra
  Ol Hayrün Nisa yaktı delili

  Hasan’ın aşkına girdim meydana
  Hüseyn-i Kerbela yaktı delili

  İmam Zeynel, İmam Bakır-ı Cafer
  Kâzım Musa Rıza yaktı delili

  Muhammed Taki’den hem Ali Naki
  Hasan-ül Askeri yaktı delili

  Muhammed Mehdiyi Ol Sahib-zaman
  Eşiğinde Ayet yaktı delili

  Bilirim Günahım hadden aşubdur
  Hünkâr-ı Evliya yaktı delili

  Oniki İmamdır bu nur Hatayi
  Şir-i Yezdan Ali yaktı delili

  Çerağ hizmetlisi dardadır.
  Dede (pir) duasına başlar:

  Bismişah Allah Allah!
  Allah’tan bize ulaşan çerağımız sonsuza dek kılavuzumuz olsun!
  Çerağımız yansın yakılsın, Allah’ın nuru aşkına!
  Çerağımız yansın yakılsın, Peygamberliğin nuru aşkına!
  Çerağımız yansın yakılsın, velâyetin nuru aşkına!
  Çerağımız yansın yakılsın, Ehlibeyt’in nuru aşkına!
  Çerağımız yansın yakılsın, Pir Hünkâr Hacı i Veli Aşkına!
  Çerağımız yansın yakılsın, yolumuz, birliğimiz, dirliğimiz ve ülkemizin aydınlığı aşkına!
  Allah Allah!
  Yarab! Bizleri ilâhi nurundan feyz alan kullarından eyle.
  Peygamberlerin, Ehlibeyt’in, velilerin ilmini yol göstericimiz eyle.
  Çerağ gibi ışık vermemizi, nurundan nasiplenmemizi mazhar eyle.
  Mum gibi Hakk aşkına eriyip insanlığa ışık saçanlardan eyle.
  Yoluna hizmet edenleri himmetlerinden mahrum eyleme.
  Sonsuza dek bu çerağ yolumuzun ve yaşantımızın ışığı ola.
  Yüce Allah da cümlenizin yardımcısı ola. Gerçeğe Hû.
  Süpürgeciler meydandadır. (Üç bacı) hizmet dualarını verirler;
  Bismişah Allah Allah!
  Üç bacı idik, Gürüh-u Naci idik, Kırklar Ceminde süpürgeci idik. Süpürgeyi süpürdü Selman, körolsun Yezidi Mervan, zuhura gelsin Mehdiyi sahibi zaman.
  Allah Eyvallah, nefes pirimdedir.

  Dede süpürgecilere duasını verir:
  Bismişah Allah Allah!
  Sahibi Selman, Mülkü Süleyman, Cennette Rıdvan, Carımıza Yetişsin Şah-ı Merdan.
  Hayır hizmetleriniz kabul, muratlarınız hasıl ola. İsteğinizi dileğinizi Hakk - Muhammed - Ali vere. Gerçeğe Hû!
  Süpürgeciler niyaz ederek yerlerine otururlar. Sıra gözcü hizmetine gelmiştir.

  Gözcü dara durur ve duasını yapar:

  Bismişah Allah Allah!
  Allah’tan ola hidâyet.
  Muhammed Mustafa’dan ola şefaat.
  Ali’yyel Murtaza’dan ola himmet.
  Pirimiz, üstâdımız Gözcü Karaca Ahmet.
  Allah Eyvallah, nefes pirdedir.

  Dede gözcü hizmetlisinin duasını verir:

  Bismişah Allah Allah!
  Hizmetiniz kabul, muradınız hasıl ola.
  İsteğinizi, dileğinizi Hakk - Muhammed - Ali vere.
  Gözcü Karaca Ahmet Sultanin himmetleri üzerinizde Hazır ve nazır ola. Gerçeğe Hû!.

  Dede Tevbe Duasına başlar:

  Esirgeyen Bağışlayan Allah’ın Adıyla. ,
  “Ey iman edenler! etkili öğüt veren bir tövbe İle Allah’a yönelin. Umulur ki Rabbiniz, çirkinliklerinizi ve günahlarınızı örter ve sizi altından ırmaklar akan cennetlere yerleştirir.
  O gün Allah, peygamberi ve onunla birlikte inananları utandırmayacaktır. Onların ışığı önlerinden ve sağ yanlarından koşup gelir. Şöyle derler; “Ey Rabbimiz! ışığımızı tamamla ve bizi bağışla! sen her şeye kadirsin. her şeye gücün yeter.” (Tahrim, Ayet 8 )
  Eksikliklerimize tövbeler olsun; Tövbe Günahla-rımıza Estağfirullah, Estağfirullah, Estağfirullah.

  Allahümme Yarabbi! Benlikten, yaramazlıktan, kibri hasetten, gönlümüzle, gözümüzle, kalbimizle, dilimizle, cemi azalarımızla yapmış olduğumuz günahların cümlesine, tövbe günahlarımıza estağfirullah, estağfirullah, estağfirullah.

  Tövbe ettik, pişman olduk, döndük senin ululuğuna, yü-celiğine, rahmetine ve birliğine sığındık. Her türlü gazayı, belayı, acıyı, afeti, tufanı, gamı, gaseveti def etmeye, günahları affetmeye kadirsin. Af eyle ey Yüce Allah’ım.

  Merhametin sonsuzluğuna sığınarak, kul beşerdir hata işler, sultan olan da bağışlar niyetiyle, özümüzü dara çekip, tövbe edip sana yalvarıyoruz.

  Tövbe günahlarımıza estağfirullah, estağfirullah, estağfirullah.
  Bismişah Allah Allah!
  Gece gündüz hata etmektir işimiz.
  Tövbe günahlarımıza estağfirullah (3 kez hep birlikte
  Muhammed Ali’ye bağlıdır başımız. tekrar edilir.)
  Tövbe günahlarımıza estağfirullah.
  Hasan Hüseyin sır içinde sır ise,
  İmam Zeynel nur içinde nur ise,
  Özümüzde kibir benlik var ise,
  Tövbe günahlarımıza estağfirullah.
  Muhammed Bakır’ın izinden çıkma,
  Yükün Cafer’den tut gayriye bakma,
  Hatıra değip gönüller yıkma,
  Tövbe günahlarımıza estağfirullah.
  Benim sevdiceğim Musa-i Kâzım,
  İmam Rıza’ya bağlıdır özüm,
  Eksiklik noksanlık hep kusur bizim,
  Tövbe günahlarımıza estağfirullah.
  Muhammed Taki İle varalım şaha,
  Ali Naki emeğimizi vermeye zaya,
  Ettiğimiz kem işlere bed huya,
  Tövbe günahlarımıza estağfirullah.
  Hasan Askerinin gülleri bite,
  Mehdi gönlümüzün gamını ata,
  Ettiğimiz yalan gova gıybete,
  Tövbe günahlarımıza estağfirullah.
  Şah Hatayi’m eder Bağdat Basra,
  Kaldık zamaneye böyle asra,
  Yâ Ali Kerem kânisin kalma kusura,
  Tövbe günahlarımıza estağfirullah.
  NAD-İ ALİ

  Bismillahirrahmanirrahim..
  Nad-ı Ali’yyen mazharul acaib
  teciduhu avnen leke fin nevaib
  li külli hemmin ve gammın seyenceli
  Ve bi nuru azametike Yâ Allah..Yâ Allah..Yâ Allah..
  Ve bi nuru nübüvvetike
  Yâ Muhammed... Yâ Muhammed.. Yâ Muhammed..
  Ve bi nuru velâyetike Yâ Ali.. Yâ Ali.. Yâ Ali..
  Edrikni Yâ Fatima.. Yâ Fatıma.. Yâ Fatıma
  Edrikni Yâ Hasan.. Yâ Hasan.. Yâ Hasan..
  Edrikni Yâ Hüseyin.. Yâ Hüseyin.. Yâ Hüseyin..
  Edrikni.. Edrikni.. Edrikni..
  Lâ feta illâ Ali. Lâ seyfe illâ Zülfikar..
  Lâ gaza illâ gaza, el murtaza bil iktidar
  her gaza ve bela nerden gelirse defeyle yâ perverdigâr.
  Münkirin boynundan gitmesin tığ ile teber.
  Lâ fetâ illâ Ali, lâ seyfe illâ Zülfikar..

  Cem birliğiyle tüm cemaat secdeye eğilirler. Dede secde (Gülbank) duasını verir;

  İlahi Yarabbi!
  Sevgileri ve yücelikleri üzerimize vacip olan Muhammed ,Ali hürmetine cümle insanlığa yardım eyle…
  İlahi Yarabbi!
  Bu okunan Nâd-i Ali duasının azameti, fazileti, mucizatı, kerameti, hikmeti ve hürmeti hakkı için; şu anda başını secdeye koymuş ve teslim olmuş canların, dualarını kabul eyle.
  Bizlerin de gönüllerimizi ve düşüncelerimizi nurlandırıp, aydınlatarak ilahi nurundan feyz almamızı nasip eyle.
  Zor ve sıkıntılı anlarımızda, o olağanüstü hallerin sahibi ve hakk’ın kudret sırrı, İmam Ali’nin Velayeti hakkı hürmeti için dualarımızı kabul eyle.

  Bismişah Allah Allah!
  Vakitler hayrola. Hayırlar feth ola. Şerler def ola. Müminler şad ola.
  Hakk - Muhammed - Ali gözcümüz, yardımcımız, bekçimiz ola.
  Oniki İmamlar, On Dört Masumu Paklar, On Yedi Kemerbest efendilerimiz katarından, didarından ayırmaya.
  Üçlerin, Beşlerin, Yedilerin, Kırkların ve Rica-ül Gayp Erenlerinin, Kutb-ül Aktab Efendilerimizin hayır himmetleri üzerimizde hazır ve nazır ola.
  Yüce Allah dertlerimize dermen, hastalarımıza Şifa ihsan eyleye. Bizleri dermansız dertlerden, görünür, görünmez afetlerden saklayıp koruya.
  Geçmişlerimize râhmet eyleye.
  Yüce Allah yurdumuzu, ulusumuzu, varlığımızı, birliğimizi, dirliğimizi sonsuz eyleye. Ordumuzun kılıcını keskin, sözünü üstün eyleye.
  Dualarımızı dergâh-ı izzetinde kabul eyleye.
  Duası bizden, kabulü Allah’tan ola.
  Gerçeğe Hû.
  Secde bitmiştir. Zakirler düvazimam söylemeye başlarlar.
  (Bilinen herhangi bir düvazimam söylenebilir. Üç düvaz söylenmesi usuldendir ama iki düvaz yeterlidir..)
  Birinci Düvazimam

  Muhammed Mustafa Ey Şah-ı Merdan
  Ali’yyel Murtaza sana sığındım.
  Hatice Fatıma, Hasan Mücteba
  Hüseyin’i Kerbela sana sığındım.

  İmam Zeynel İle Muhammed Bakır
  Cennet Bahçesinde Bülbüller Şakır
  Cafer’i Sadık’a Erdik Çok Şükür
  Kâzım, Musa, Rıza Sana Sığındım.

  Muhammed Taki’ye Ver Bir Salavat
  Ali’yyel Naki’den Umarız İmdat
  Hasan Al Asker’i Elaman Mürvet
  Mehdi Sahip Liva Sana Sığındım.

  On Dört Masumu Pak Güruhu Naci
  On Yedi Kemerbest derdim İlacı
  Pirim Hacı Serimin Tacı
  Hünkâr’ı Evliya Sana Sığındım.

  Virdi Derviş Senin Kulun Kurbanın
  Yarın Arasatta Ulu Divanın
  Senin Mücrimlere Çoktur İhsanın
  Pirim Süca Baba Sana Sığındım.
  İkinci Düvazimam

  Medet Allah, ya Muhammed, yâ Ali!
  Bizi dergâhından mahrum eyleme
  Pirim Hünkâr Hacı -ı Veli
  Bizi dergâhından mahrum eyleme.

  Ademi Safiyullah atam hakkı için
  Muhammed Mustafa Hatem hakkı için
  Eyyüb’e Verdiğin sitem hakkı için
  Bizi dergâhından mahrum eyleme.

  Hasan’ın aşkına çekelim zarı
  Şah Hüseyin dinimizin serveri
  Âlemin nurusun Cenab-ı bari
  Bizi dergâhından mahrum eyleme.

  Zeynel’in canına kıldılar ceza
  Muhammed Bakır’dır sırrı Murtaza
  İmam Cafer, Kâzım, Musa-i Rıza
  Bizi dergâhından mahrum eyleme.

  Derviş Muhammed’im Ey Gani Kadir!
  Taki, Naki, Asker Rehnumanımdır,
  Muhammed Mehdiye niyazım budur
  Bizi dergâhından mahrum eyleme.
  Secde (tüm cemaat secdededir) Dede gülbankını verir:
  Bismişah Allah Allah!
  Hayırlar tümden feth olsun.
  Günahlar hepten def olsun.
  Ya Rabbim! bağışla bizi.
  Bezm-i elest ikrarına bağışla.
  Künt-ü Kenzine bağışla bizi.
  Ulu Divan hakkı için bağışla.
  Nimetin vahdetin için bağışla.
  Kudretinle rahmetinle bağışla.
  Kemaline, cemaline bağışla.
  Resul, Nebi, Veli hakkı için bağışla.
  Ahmet’i Muhtar için bağışla.
  Ali’yyül Murtaza için bağışla.
  Ehlibeyt ve nesli için bağışla.
  Üçler, Beşler, Yediler hakkı için bağışla.
  Onikiler, Kırklar hakkı için bağışla.
  Masum-u Pak hürmetine bağışla.
  On Yedi Kemerbest hakkı için bağışla.
  Hüseyn-i Kerbela acısına bağışla.
  Şüheda Hakkı İçin Bağışla.
  Katarın Didarın hakkı için bağışla.
  Mürşit, Pir, Rehber hakkı için bağışla.
  Hızır Aşkına, hazır aşkına bağışla.
  Aşk İçin, muhabbet için bağışla.
  Hikmet için, hizmet için bağışla.
  Dua, şükür, kerem aşkına bağışla.
  Kuran hakkı derman için bağışla.
  Ber Cemalı Muhammed Mustafa için bağışla.
  Ber Kemalı İmam Hasan, İmam Hüseyin için bağışla. .
  Gerçeğin demi için bağışla.
  Duası bizden, kabulü Allah’tan ola. Gerçeğe Hû.

  Zakir “tevhid”e başlar, nakaratları cemaat hep birlikte dillendirir.
  TEVHİD 1
  Medet Ey Allah’ım medet
  Gel dertlere derman eyle
  Yetiş Yâ Ali Muhammed
  Gel dertlere derman eyle.
  Allah Allah, Allah Allah!
  Allah Allah, Allah Allah!
  Hasan, Hüseyin aşkına
  Yardım ederler düşküne
  İmam Zeynel’in aşkına
  Gel dertlere derman eyle.
  Allah Allah, Allah Allah!
  Allah Allah, Allah Allah!
  İmam Bakır’ın katına
  Cafer’in ilmi zatına
  Musa, Rıza hürmetine
  Gel dertlere derman eyle.
  Allah Allah, Allah Allah!
  Allah Allah, Allah Allah!
  Şah Taki’nin hem Naki’nin
  İmam Hasan-ül Askeri’nin
  Yargılamak senin şanın
  Gel dertlere derman eyle.
  Allah Allah, Allah Allah!
  Allah Allah, Allah Allah!
  Gelip Hak’tan dilek dile
  Mehdi sahip zaman gele
  Dedemoğlu secde kıla
  Gel dertlere derman eyle.
  TEVHİD 2
  Muhammed’i candan sev ki,
  Ali’ye Selman olasın.
  Ehlibeyt’e gönül ver ki
  Ali’ye Selman olasın.
  Allah Allah, Allah Allah!
  Allah Allah, Allah Allah! (nakarat)
  Muhammed’i hazır bil ki
  Canı Hakk’a nazır bil ki
  Her gördüğün Hızır bil ki
  Ali’ye Selman olasın. (nakarat)
  Muhammed’e gönül kat ki
  Ceht edip rehbere yet ki
  Bir gerçekten etek tut ki
  Ali’ye Selman olasın. (nakarat)
  Hasan ile girdim ceme
  Hüseyin sırrını deme
  Musahipsiz lokma yeme
  Ali’ye Selman olasın. (nakarat)
  Zeynel Bakır, Cafer, Kâzım
  Rıza’ya bağlıdır özüm
  Hatırın kırma şahbazın
  Ali’ye Selman olasın. (nakarat)
  Taki’ye, Naki’ye eriş
  Askeri’de biter her iş
  Mehdi’nin sırrına karış
  Ali’ye Selman olasın. (nakarat)
  Şah Hatayi’m özün ırma
  Gerçekler gönlünü kırma
  Her Ademe sırrın verme
  Ali’ye Selman olasın. (nakarat)
  Secdeye varılır ve dede secde(Gülbang) duasını verir;

  Ey ilahi!
  Ey Evvellerin evveli, ahirlerin ahiri!
  İlahi yarab, ilah sensin, mabut sensin, Aliyy sensin, cömertlerin cömerdi, yücelerin yücesisin.. Azimsin, kerimsin… Senden başka tapılacak mabut yoktur.
  Bin bir ismin yüzü suyu hürmeti hakkı için yardımlarını bizlerden esirgeme ya Rabbi!
  Bedbahtlıklara yol açan hatalarımızı iyiliğe çevir ya Rabbi!
  Bereket ve nimetlerinle bizleri ödüllendir ya Rabbi!
  Alemlerin rahmeti Hz. Muhammed Mustafa’nın ve Ehlibeyt’inin şefaatlerine bizleri nail eyle ya Rabbi!
  Veballerimizi ve eksikliklerimizi Muhammed Ali dergâhında sırrı Kerbela hakkı için bağışla ya Rabbi!
  Analar anası cennet seyyidesi Hz. Fatima-tüz Zehranın, güzellikler ve iyilikler abideleri olan evlatları İmam Hasan, İmam Hüseyin ve Kerbela’nın yüz akı Hz. Zeynep’in yüzü suyu hürmetine bizleri onların dostlarından ve izleyicilerinden eyle ya Rabbi!
  Bizlerin hayat ve yaşantılarını Hüseyn-i hayat eyle ya Rabbi!
  Şuanda yüzümüz yerde, özümüz darda, Allah- Allah diyen dillerin, mesrur olan gönüllerin hakkı hürmetine cümle alemlere yardım eyle ya Rabbi!
  Dualarımızı ve ibadetlerimizi tüm insanlığın huzuru, mutluluğu ve esenliği için vesile kıldık kabul eyle ya Rabbi!
  Duası Bizden Kabulü Allah’tan Ola. Gerçeğe Hû.
  (Secdeden sonra zakir 2. tevhidi cemaatle birlikte söyler.)

  TEVHİD 3

  Şu aleme nur doğdu / Lâ İlâhe İllâllah
  Muhammed doğduğu gece / Lâ İlâhe İllâllah
  Yeşil kandilden nur indi / Lâ İlâhe İllâllah
  Muhammed doğduğu gece / Lâ İlâhe İllâllah

  Hak Lâ İlâhe İllâllah
  İllâllâh Şah İllâllah
  Lâ İlâhe İllâllah
  İllâllah Şah İllâllah
  Sen Ali’msin Güzel Şah
  Şahım Eyvallah Eyvallah. (nakarat)

  Huri kızların hepisi / Lâ İlâhe İllâllah
  Muhammed dinin tapusu / Lâ İlâhe İllâllah
  Açıldı cennet kapısı / Lâ İlâhe İllâllah
  Muhammed doğduğu gece / Lâ İlâhe İllâllah

  Nakarat

  Muhammed anadan düştü / Lâ İlâhe İllâllah
  Kafirlerin aklı şaştı / Lâ İlâhe İllâllah
  Bin bir putlar yere geçti / Lâ İlâhe İllâllah
  Muhammed doğduğu gece / Lâ İlâhe İllâllah

  Nakarat

  Huri kızları geldiler / Lâ İlâhe İllâllah
  Muhammed dinin sordular / Lâ İlâhe İllâllah
  Nurdan kundağa sardılar / Lâ İlâhe İllâllah
  Muhammed doğduğu gece / Lâ İlâhe İllâllah

  Nakarat

  Muhammed kalktı oturdu / Lâ İlâhe İllâllah
  Alemi nura batırdı / Lâ İlâhe İllâllah
  Yer gök salavat getirdi / Lâ İlâhe İllâllah
  Muhammed doğduğu gece / Lâ İlâhe İllâllah

  Nakarat

  Şah Hatayi’m ey kardaşlar / Lâ İlâhe İllâllah
  Güzel olur hep bu işler / Lâ İlâhe İllâllah
  Secdeye indi hep başlar / Lâ İlâhe İllâllah
  Muhammed doğduğu gece / Lâ İlâhe İllâllah
  Dede, Secde gülbankını verir:

  Bismişah Allah Allah.
  İlahi Yâ rabbi!
  Varlığın, birliğin, kadirliğin, kadimliğin, lütfun, keremin, ihsanın, faziletin, şefkatın, rahmetin, doksan dokuz Esma’ül- Hüsna’nın hürmeti hakkı için, secdeye başını koyup, varlığını varlığında yok eden canları rahmetin ve kereminle lütfuna mazhar eyle.
  İlahi Yâ rabbi!
  Arş yüzünde olan cümle meleklerin ve onların ulularının ettikleri ibadetler ve yapmış oldukları hizmetlerin hakkı hürmetine bizlere, ailemize, ülkemize ve tüm insanlığa yardımlarını esirgeme.
  İlâhi Yâ rabbi!
  Peygamberlerin evveli Adem (A. S) ve keremler sahibi Hz. Muhammed Mustafa arasında geçen yüz yirmi dört bin peygamberin, cümle nebilerin, cümle velilerin, cümle evliyaların, Kerbela’da şehit olan 73 şühedanın, aşıkların, sadıkların, erenlerin kerametleri, ta’at ve ibadetleri, gözyaşları Hakk’ı hürmetine gönüllerimiz deki muratlarımıza vasıl eyle.
  İlâhi Yâ rabbi!
  Tevhidimiz oldu tamam, yardımcımız Oniki İmam. ibadetlerimiz kabul, muratlarımız hasıl ola. Yüce Allah, zikirlerimizi dünyada dilimizden kesmeye, Ehlibeyt’in katarından ayırmaya. Duası bizden, inayet imam Ali’den, şefaat Muhammed Mustafa’dan, kabulü de Allah’tan ola. Gerçeğe Hû!

  Zakir “Mir’ac”lamayı okumaya başlar.
  Mir’açlama
  Geldi çağırdı Cebrail
  Hak Muhammed Mustafa’ya
  Hak seni Mirac’a okur
  Dâvete Kadir Hüdaya.

  Evvel emânet budur ki
  Piri, rehberi tutasın
  Kadim erkâna yatasın
  Tariki müstakiyme.

  Muhamed sükuta vardı
  Vardı Hakk’ı zikreyledi
  Şimdi senden el tutayım (Cemaat el tutuşacak)
  Hak buyurdu vedduha.

  Muhammedin belin bağladı (Cemaat bel bağlayacak)
  Anda ahir Cebrail
  İki gönül bir oluben
  Hep yürüdüler dergâha.

  Vardı dergâh kapısına
  Gördü orda bir arslan yatar
  Arslan anda hamle kıldı
  Korktu Muhammed Mustafa.

  Buyurdu Sırr-ı Kâinat
  Korkma Yâ Habibim dedi
  Hatemi ağzına ver ki
  Arslan ister bir nişane.

  Hatemi ağzına verdi
  Arslan orda oldu sakin
  Muhammed’e yol veruben
  Arslan gitti nihaneye.

  Vardı Hakk’ı tavaf etti
  Evvela bunu söyledi
  Ne heybetli şirin varmış
  Hayli cevreyledi bize.

  Gördü bir biçare derviş
  Hemen yutmak diledi
  Ali yanımda olaydı
  Dayanırdım ol Şahıma.

  Gel benim sırr-ı devletlim
  Sana tabiyim ey habibim
  Eğiliben secde kıldı
  Eşiği kıblegâhına.

  Kudretten üç hon geldi
  Sütü elma baldan aldı
  Muhammed destini sundu
  Nuş Etti Azametullaha.

  Doksan bin kelam danıştı
  İki cihan dostu dostuna
  Tevhidi armağan verdi
  Yeryüzündeki insana.
  Muhammed ayağa kalktı (Tüm cemaat ayağa kalkar)
  Hep ümmetini diledi
  Ümmetine rahmet olsun (Üç kere tekrar edilir)
  Anda dedi kibriya.

  Eğiliben secde kıldı (Secde kılınacak)
  Hoşkal sultanım dedi
  Kalkıp evine giderken
  Yol uğrattı kırklara. (bu dörtlük iki kere okunacak)

  Vardı kırklar makamına
  Oturuben oldu sakin (Edeb - Erkân oturulacak)
  Cümleside secde kıldı (Secde kılınacak)
  Hazreti Emrullaha.

  Muhammed sürdü yüzünü (Secde kılınacak)
  Hakka teslim etti özünü
  Cebrail getirdi üzümü
  Hasan Hüseyin ol Şaha.

  Canım size kimler derler
  Şahım bize Kırklar derler
  Cümleden ulu yolumuz
  Eldedir külli varımız.

  Madem size Kırklar derler
  Niçin noksandır biriniz
  Selman şeydullaha gitti
  Ondandır eksik birimiz.
  Cümleden ulu yolumuz
  Eldedir külli varımız
  Birimize neşter vursan
  Bir yere akar kanımız.
  Selman şeydullahtan geldi
  Hü deyip içeri girdi
  Bir üzüm tanesini koydu
  Selmanın keşkullahına.
  Kudretten bir el geldi
  Ezdi bir engür eyledi
  Hatemi parmakta gördü
  Uğradı bir müşkül hale.

  (Semaha kalkılır)

  Ol şerbetten biri içti
  Cümlesi de oldu hayran
  Mümin müslüm üryan büryan
  Hep girdiler semaha.
  Cümlesi de el çırpıben
  Dediler ki Allah Allah
  Muhammed bile girdi
  Kırklar ile semaha.
  Muhammed’im coşa geldi
  Tacı başından düştü
  Kemeri kırk pare oldu
  Hepsi Sardı Kırklara.
  Muhabbetler galip oldu
  Yol erkân yerini aldı
  Muhammed’e yol göründü
  Hatırları oldu sefa.
  Muhammed evine gitti
  Ali Hakkı tavaf etti
  Hatemi önüne koydu
  Dedi saddaksın Yâ Ali!
  Evveli sen ahiri sen
  Zahiri sen bâtını sen
  Cümle sırlar sana ayan
  Dedi Şah-ı Evliya
  Şah Hatayi’m vakıf oldum
  Ben bu sırrın ötesine
  Hakkı inandıramadım
  Özü çürük ervaha
  Semah eden canlar dardadırlar.
  Gözcü her hizmette olduğu gibi yanlarında o da dardadır.

  Dede duasına başlar:
  Bismişah Allah Allah!
  Semahlar saf ola. Günahlar af ola. Döndüğünüz çarkı pervazlar Hakk için ola. Hakk için ola, seyir için olmaya. Yardımcınız On iki İmamlar ola. İsteğinizi, dileğinizi
  Hakk - Muhammed - Ali vere. Semahınız kırklar semahı ola. Semahı bizlere bağışlayan Muhammed Mustafa’nın şefaatı üzerimizde hazır ve nazır ola. Gerçeğe Hû!

  Semahçılar rükuya durur. Dede duasına devam eder:
  Bismişah Allah Allah!
  Tecellanız, temannanız kabul ola. Hakk’ın dergâhına yazıla. Yüzünüz ak, gönlünüz pak ola. Yüce Allah da cümlenizin yardımcısı ola.
  Gerçeğe Hû...

  Semahçılar yerine otururlar. Gözcü meydandadır. Yere niyaz olur ve diz üstü oturarak şu duayı verir:
  Allah - Muhammed - Yâ Ali.
  Dar çeken, didar göre. Didar gören cehennem narı görmeye. Sofular safaya vara.

  Tüm cemaat hep birlikte rahat otururlar. Yörelere göre istek semahı yapılır.
  Günümüzde söylenen çok semah örnekleri vardır. Örnek olsun diye semah deyişleri yazmayı gerek görmedik.
  İstek semahından sonra saki suyu gelir.
  Sular temiz sürahilere konulmuştur. Saki bir elinde bardaklar, diğer elinde sürahisi dara durur ve duasına başlar:
  Esirgeyen Bağışlayan Allah’ın adıyla
  Bütün canlıları sudan yarattık. (Enbiya 30)
  Allah her istediğine şifa verir. (Hadis)

  Selamullah Alâ İmam Hüseyin.
  Evlâd-ı İmam Hüseyin.
  Lütfuna muhtacız eyle ihsan yâ Hüseyin.
  Derdimize senden derman eyle derman yâ Hüseyin.
  Gayri’ye muhtaç eyleme sevenleri el-aman.
  Sen Medet kıl bizlere her vakit yâ Hüseyin.
  Sed hezaren lânet olsun ol güruhu dalâle.
  Ahd-i bozup şehit kıldılar, onlar seni yâ Hüseyin.
  İsmi pakın aşkı için zikredeni koyma zulmette hergiz.
  Bermurad et dide-i giryan ile ağlayanı yâ Hüseyin.
  İznin ile su tapşırdım aşkına vermek için.
  Aşkınla içenlere kıl ab-i hayat yâ Hüseyin.

  Ber Cemal-i Muhammed, Ber Kemal-i İmam Hasan, İmam Hüseyin, İmam Ali’yi pir bilip verelim Muhammed Mustafa’ya ve Ehlibeyt’ine salavat. (Cemaat hep birlikte salavat getirir.)
  Dede darda duran sakilere ve cemaata duasını verir:

  Bismişah Allah Allah!
  Erenler şemile pervana geldim
  Baş açık yalın ayak ben divana durdum
  Şerha şerha kattım ol tez iktidarım
  Derem derem bir yudum su ver
  Kerbela’ da Mervanlar elinde şehit olan imamlar aşkına
  Saki İmam Hüseyin, cennet mekânı İmam Hüseyin

  Oniki İmamlar Hak’ın Sevgili Yâri
  Onlar Birlemiştir Haliki Perverdigârı
  Susuz Şehit Ettiler Ali Evlâd-ı Ol Hanedânı
  Derem Derem Bir Yudum Su Ver
  Kerbela’ da Mervanlar elinde şehit olan imamlar aşkına
  Saki İmam Hüseyin, cennet mekânı İmam Hüseyin

  Onlar Çok Çektiler Mihnet İle Belâyı
  Onlara Nasip Eyle Bu Kevser Sülâleyi
  Susuz Şehit Ettiler Ali Evlâdı Ol Hanedanı
  Derem Derem Bir Yudum Su Ver
  Kerbela’ da Mervanlar elinde şehit olan imamlar aşkına
  Saki İmam Hüseyin, cennet mekânı İmam Hüseyin

  Şah Muhammed Şah Ali’dir Şahımız
  Şah Hüseyin’e Kurban Olsun Canımız
  Erenler Dergâhı Bizim Dergâhımız
  Derem Derem Bir Yudum Su Ver
  Kerbela’ da Mervanlar elinde şehit olan imamlar aşkına
  Saki İmam Hüseyin, cennet mekânı İmam Hüseyin

  Şah Hatayi’m Yana Yana Yürek Döndü Bir Yana
  Lânet Okuyalım Yezit Oğlu Bir Mervan’a
  Bir Yudum Su Vermediler Ali Oğlu Ol Hanedâna
  Derem Derem Bir Yudum Su Ver
  Kerbela’ da Mervanlar elinde şehit olan imamlar aşkına
  Saki İmam Hüseyin, cennet mekânı İmam Hüseyin

  Devamla:
  Selâmullah Yâ Hüseyin, Selâmullah Yâ Hüseyin,
  Selâmullah Yâ Hüseyin.

  Ahmet’i Muhtar Aşkına
  Sadık’ı Sıtkı Selman-ı Pak Aşkına
  İmam Ali’yyel Murtaza Aşkına
  İmam Hüseyn-i Kerbela Aşkına

  Sakkahüm Yâ İmam Hasan, Sakkahüm Yâ İmam Hüseyin
  Kıl Şefaat Katresi Düşene Yâ Hüseyin
  Yardım Eyle Allah Allah Diyene Yâ Hüseyin
  Selamullah Yâ Hüseyin, Selâmullah Yâ Hüseyin,
  Selamullah Yâ Hüseyin

  Nur Ola Allah
  Sır Ola Allah
  İçenler Şifa Bula Allah
  Derdimize Derman, Hastamıza Şifa Senden Ola Allah
  Hazreti İmam Hüseyin’den Gelen Engür Suyu Ola Allah
  Gerçeğe Hû...
  Sakiler suyu cemaata dağıtırlar. Allah’tan Şifa olsun diye içilir. Görevliler dara durur.

  Dede Görevlilere duasını verir:

  Bismişah Allah Allah!
  Aşk olsun içene
  Rahmet olsun göçene
  Hazreti İmam Ali ve İmam Hasan’a
  Hazreti İmam Hüseyin’i Veliye
  Gittiği yer dert görmeye
  Erenler kerem eyleye
  Şeyen Lillâh Allah Eyvallah
  Gerçeğe Hû...

  Sakiler niyaz ederek yerlerine otururlar. Sıra mersiyelere gelmiştir. Bütün cemaat ayağa kalkarak el ele tutuşurlar ve mersiyeyi hep birlikte aşk ve huşu ile söylerler.
  (Şah Hatayi’nin mersiyesi kısaltılarak örnek olarak verilmiştir.)
  MERSİYE

  Bu gün matem günü geldi
  Ah Hasan’ım vah Hüseyin’im
  Senin derdim bağrım deldi
  Ah Hasan’ım vah Hüseyin’im
  Şehit olmuş Şah-ı Merdan, Şah Hüseyin’im, vah Hüseyin’im

  Bizimle gelenler gelsin
  Serini meydana koysun
  Hüseyin’le şehit olsun
  Ah Hasan’ım, vah Hüseyin’im
  Şehit olmuş Şah-ı Merdan Şah Hüseyin’im, vah Hüseyin’im

  Kerbela’nın yazıları
  Şehit düştü gazileri
  Fatma Ana kuzuları
  Ah Hasan’ım, vah Hüseyin’im
  Şehit olmuş Şah-ı Merdan Şah Hüseyin’im, vah Hüseyin’im

  Kerbela’nın önü düzdür
  Geceler bana gündüzdür
  Şah Kerbela’da yalnızdır
  Ah Hasan’ım, vah Hüseyin’im
  Şehit olmuş Şah-ı Merdan Şah Hüseyin’im, vah Hüseyin’im
  Gökte yıldız paralandı
  Şehribanu karalandı
  Şah Hüseyin yaralandı
  Ah Hasan’ım, vah Hüseyin’im
  Şehit olmuş Şah-ı Merdan Şah Hüseyin’im, vah Hüseyin’im

  Bir su verin masum cana
  Zalim içti kana kana
  Fatma Ana yana yana
  Ah Hasan’ım vah Hüseyin’im
  Şehit olmuş Şah-ı Merdan Şah Hüseyin’im, vah Hüseyin’im

  Boz bulanık puslu dağlar
  Virandır bahçeler bağlar
  Şah Hatayi’m durmaz ağlar
  Ah Hasan’ım, vah Hüseyin’im
  Şehit olmuş Şah-ı Merdan Şah Hüseyin’im, vah Hüseyin’im

  Cemaat hep birlikte el ele tutuşarak bu mersiyeyi söylemiştir.
  Peşinden zakir kısa olarak Kerbela’yı anan bir mersiye daha okur.
  MERSİYE (Örnek)

  Durdum divanına ellerim bağlı
  Yetiş imdadımıza imam Hüseyin
  Bu aşkın elinden ciğerim dağlı
  Yetiş imdadımıza imam Hüseyin

  Macerayı Kerbela’nın bir günü
  Mülkümüz şu dünyada fanidir fani
  Yetiş Hızır yetiş car günün bugün
  Yetiş imdadımıza İmam Hüseyin

  Demanı der Kuran Hak Kur’anullah
  Sevenin gönlünde gitmiyor billah
  Cümlemizin muradın ver Allah Allah
  Yetiş imdadımıza İmam Hüseyin

  Cemaat ayakta iken oturur ve zakir ara vermeden salavatlara geçer:

  Yâ İmam-ı Müttakin Server Muhammed Mustafa’nın Aşkına verelim salavat.
  Allah’ümme Salli Âlâ Seyyidina Muhammed’in ve Âlâ Ali Muhammmed ve Ehlibeyt.
  Yâ İmam-ı Muttakin Server Muhammed Mustafa’ya ve Ehlibeyt’e verelim salavat.
  (Salavat cemaatla birlikte verilir.)
  Zakir devamla:

  Çekelim aşkın yayın
  Ceme girmesin hayın
  Tevhid kararın buldu
  Yol erkân yerin aldı

  Müminler ah çekip ağladı
  Ah Hasan’ım, vah Hüseyin, şah Hüseyin.
  Evveli Hû diyelim, Ahırı Hû diyelim
  Lanet zalimin canına
  Gerçeğe Hû diyelim, Hû...

  Hatayi’yim handan gelir
  Cesetler de candan gelir
  Bu yola meyil verenler
  Serin verir serden gelir.

  Hatayim uluya gider
  Ululardan uluya gider
  Gafil olmayın gaziler
  Bu yol Şah-ı Merdan’a gider.

  Alemlere Rahmet verelim Muhammed Mustafa’ya ve Ehlibeyt’ine salavat. (Zakirle birlikte tüm cemaat salavat verir.)

  (Tamamını yazmadık, iki kıta okumak yeterlidir.)
  Cemaat secdededir. Secde duasını Dede verir;
  Bismişah Allah Allah!
  Yârabbi! Ellerimizi Açtık, Boynumuzu Büktük, Başımızı Secdeye Koyup Sana Yalvarıyoruz. Dualarımızı Dergâh-ı İzzetinde Kabul Eyle Yârabbi.
  Sana Açılan Ellerimizi Boş Çevirme Yârabbi!
  Ey Yüce Allah’ım!
  Sana hamd olsun ki bizleri sana kul, habibin Muhammed Mustafa’ya ümmet, veli ve vasi olan Ali’yyül Murtaza’ya talip ve soyuna taraf kıldın Yarabbi!
  Hatice-i Kübra ve cennet Seyyidesi Fatıma-i Zehra’nın hürmetine, râhmetini bizlerden esirgeme Yarabbi!
  Rahman ve rahim olan adın yüzü suyu hürmetine, İmam Hasan ve şehitler Şahı İmam Hüseyin’in sevgisi ile gönüllerimizi nurlandır Yarabbi!
  Hüseyin ve Zeynep’in Hakkı hürmetine, bizleri onların dostlarından ve izleyicilerinden eyle Yarabbi!
  Bizlerin hayat ve yaşantısını Hüseyni hayat eyle Yarabbi!
  Yakınlarım deyip salatı ve sevmeyi bizlere farz kıldığın Ehlibeyt’in ve Oniki İmamların yüzü suyu hürmetine yardımlarını bizlerden esirgeme Yarabbi!
  Bereket ve nimetlerinle bizleri ödüllendir Yarabbi!
  Merhametinin sonsuzluğuna sığınarak, kul beşerdir hata işler, sultan olan da bağışlar niyetiyle, özümüzü dara çekip, tövbe edip, sana yalvarıyoruz, hatalarımızı Affeyle Yarabbi!
  Dualarımızı kabul eyle Yarabbi!
  Esma-i Hüsnaların yüzü suyu hürmetine sana sığınanları her türlü kazalardan, belalardan, görünür görünmez afetlerden, acılardan emin Eyle Yarabbi!
  Yarabbi, sen evvelsin, ahirsin, zahir ve batınsın, dua edenin duasını kabul edensin.
  Alemlere rahmet olarak yarattığın Muhammed Mustafa’nın, masum ve pak olduğuna şahadet ettiğin Ehlibeyt’in yüzü suyu hürmetine, yurdumuzu, ulusumu-zu, varlığımızı, birliğimizi, dirliğimizi sonsuz eyle Yarabbi!
  Ordumuzu denizde, havada, karada muzaffer eyle Yarabbi!
  Ülkemizin iç ve dış düşmanlarına fırsat verme Yarabbi!
  Hastalarımıza, yolculuk edenlerimize, darda, zorda olan cümle insanlarımıza yardım senden olsun Yarabbi!
  Aramızda olmayıp da gönülleri ile aramızda olanların da niyetlerini ve dualarını kabul eyle Yarabbi!
  Duası bizden kabulü Allah’tan ola.
  Gerçeğe Hû…

  Süpürgeciler meydandadır. Dualarını verirler:
  Bismişah Allah Allah!
  Hüseyni Kerbela için gözlerim yaştır.
  Zalimlerin bağrı kara taştır.
  Erenler yolunda Ali’yyül Murtaza Baştır
  Kırklar meydanı’nda pirimiz üstadımız Seyyidül Farraştır.
  Eyvallah Pirim. Nefes Pirimdedir.

  Dede süpürgecilerin duasını verir:
  Bismişah Allah Allah!
  Hayır hizmetleriniz kabul ola.
  Muradınız hasıl ola.
  İsteğinizi, dileğinizi Hakk Muhammed Ali vere.
  Hizmetlerinizden de şefaat bulasınız. Gerçeğe Hû...
  Lokmacılar meydandadır. Elinde lokma dara durarak
  duasını verir:

  Bismişah Allah Allah!
  Evvel Allah diyelim. Kadim Allah diyelim.
  Geldi Hakk sofrası, Hakk versin biz yiyelim.
  Demine Hû diyelim. Allah eyvallah. Nefes pirdedir.

  Dede lokma duasını verir:
  Bismişah Allah Allah!
  Niyazınız nur ola. Şah zuhur Ola. Yiyene helal, yedirene delil ola. Dertlerimize derman, hastalarımıza şifa Allah’tan ola. Erenler kerem eyleye.
  Lokmalarınız Hakk dergâhında kabul ola.
  Şey’en lillah, Allah eyvallah. Gerçeğe Hû…
  Lokmalar eşit olarak herkese dağıtılır. Hizmet (Dağıtım) bittikten sonra hizmetli razılık ister:

  Canlar; “Göz nizam el terazi / Herkes oldu mu hakkına razı?” (Üç kez tekrar eder.)
  Cemaat: Biz razıyız, Hakk da senden razı olsun.
  Lokmacı: Allah da sizlerden razı olsun.

  Çerağcı çerağları sır eder (Söndürür) ve şu duayı okur:

  Esirgeyen Bağışlayan Allah’ın Adıyla
  Yaratanın nuru aşkına; Yâ Allah, Yâ Allah, Yâ Allah.
  Peygamberliğin nuru aşkına; Yâ Muhammed, Yâ Muhammed, Yâ Muhammed.
  Velayetin nuru aşkına; Yâ Ali, Yâ Ali, Yâ Ali.

  Dede duasını verir:

  Bismişah Allah Allah!
  Batın oldu çerağı nur-u Ahmet
  Zahir oldu şems-i mah-ı Muhammed.
  Allah Eyvallah. Hû Dost…

  Posta kaldırılır. Dede duasını verir:

  Bismişah Allah Allah!
  Post kadim ola. İnkar yok ola.
  Burada sorulan ahirette sorulmaya.
  Müminler abâd, münâfıklar ıslah ola.
  Gerçeğe Hü…
  Oniki hizmette görev alanların tümü dardadır. (Oniki hizmet sahiplerine toplu dua verilir.) Dede duasını verir:

  Bismişah Allah Allah!
  Hamdülillah vâsıl-ı didar-ı Hakk olduk bugün.
  Külli müşkil hâl olup esrar-ı Hakk olduk bugün.
  Bade-i aşk-ı ilâhi şükür nûş kıldık bugün.
  Mâsivadan el çekip mest-i ebed olduk bugün.

  Ey Yüce Allah’ım!
  Senin rızan için yaptığımız ibadetleri, okuduğumuz duvazları, tevhidleri, verdiğimiz gülbankları, döndüğü-müz semahları ve getirilen lokmaları dergâh-ı izzetinde kabul eyle.
  Bizleri sevgin ve rahmetinle ödüllendir.

  Allah’ım!
  Sen, bizleri senden, Hakk - Muhammed - Ali yolundan ve Hakk kitabından, Hakk Resulun Muhammed Mustafa’dan ve onun temiz ve masum Ehlibeyt’inden ayırma.
  Bizlere Hakk erenlerinin izinden yürümeyi nasip eyle.
  İbadetlerimizi sırrı Kerbela Hakkı için kabul eyle.
  Hakk - Muhammed - Ali yoluna hizmet edenlerin de hizmetlerini kabul eyle.
  Hizmet sahiplerinin keşfi kerâmetlerini üzerimizde hazır ve nazır eyle.
  Erenlerden haklı, hayırlı himmet, şey’enlillah,
  Allah eyvallah. Gerçeğe Hû…
  Cem bitmiştir. Dağılma duasını dede verir:

  Oturan, duran, kovsuz, gıybetsiz, sırrı sır ederek evine varana, Hakk - Muhammed - Ali yardımcısı, gözcüsü olsun. Gerçeğe Hû...

  Cemaat meydana niyaz ederek edebince ayrılır. Cem bitmiştir.

  Musahiplik erkânının olmadığı cemler irşâd (Birlik ve öğreti) cemleridir. Kişi irşât cemlerinde olgunlaşacak, yetişecek, ikrarlığın gerçek boyutunu öğrenecek ve sonrada ikrar verip musahip olacaktır.
  Ulular ulusu yüce Allah, cümlemize Cem ibadetleri nasip eylesin.


  Alevi İslam Din Hizmetleri Başkanlığı
  “Mutluluğun elde edilmesi
  ibadetin devam etmesine bağlıdır.”
  Hz. İmam Ali

  “Bilmeyenler
  öğrenmekten çekinmesinler.
  Çünkü insanın değeri
  bilgisi ölçüsünde olur”
  Hz. İmam Ali


  Alıntı
   
 2. alevi

  alevi Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  11
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  hakan cok sagol da.1 sey ıstıcem hanı bı duvaz ımama soyluyolar huseyın attan dustu onu nerden ındıre bılırırm
   
 3. maviliman

  maviliman Daimi Üye

  Kayıt:
  15 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  95
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  bunu eklediğin için çok sağol cem hakan...
   
 4. rojaazme

  rojaazme Üye

  Kayıt:
  12 Aralık 2006
  Mesajlar:
  8
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  YÜREGİNE SAĞLIK CAN.... PAYLAŞIMIN İÇİNDE AYRICA TŞKLER
   
 5. al mucteba

  al mucteba Aktif Üye

  Kayıt:
  15 Aralık 2006
  Mesajlar:
  29
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  tek kelimeyle harikaaaaa....burdan bazı dualarımız ezberleyebilirlm..bu şekilde evden cem yaparken katılmıs olurum
   
 6. hakangs52

  hakangs52 Daimi Üye

  Kayıt:
  7 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  189
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  bendende size teşekkürler yorumlarınız için canlar saygılarımla...
   
 7. sevgi_seli

  sevgi_seli Daimi Üye

  Kayıt:
  8 Şubat 2007
  Mesajlar:
  234
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  KARDEŞİM ELİNE KOLUNA SAĞLIK BİLGİLENDİRDİĞİN İÇİN SAĞOL....
   
 8. tuncayulucay

  tuncayulucay Üye

  Kayıt:
  2 Mart 2007
  Mesajlar:
  5
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  çok hoş olmuş can...........
   
 9. hakangs52

  hakangs52 Daimi Üye

  Kayıt:
  7 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  189
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Canlar yorumlarınız için saolun.. zaman ayırıp okuduğunuz için...
   
 10. seyduna_34

  seyduna_34 Daimi Üye

  Kayıt:
  6 Nisan 2008
  Mesajlar:
  2.650
  Beğenilen Mesajlar:
  17
  emegıne saglık can gercekten cok faydalı ve degerlı bı paylasımdı bende bı cok seyı bılmıyodum sayende ogrenmıs oluyorum...bunu herkesın tun canların okuması lazım cunkı benım gıbı eksık olan anlamak ogrenmek ısteyen bı cok can var dıye dusunuyorum....
   

Sayfayı Paylaş