Cem ibadeti...

Konu, 'Alevilik Genel' kısmında mihrican tarafından paylaşıldı.

1. mihrican

mihrican Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Arkadaşlar aramızda hiç cem ibadetini bilmeyen yada ceme katılmayan arkadaşlar varmı??

2. seli

seli Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    evet ben hiç katılmadım ve tam olarakta izlemedim. sadece okuduklarımdan biliyorum. alevilik ailedepek konuşulmazdı çocukken ben pek duymazdım nedendir bilmiyorum tam olarak neredeyse lise yıllarında ne demek olduğunu anlamaya başladım işte köyden çıkıp farklı mezhepten arkadaşlarla tanışıncaya kadarda ne demek olduğunu bilmiyordum açıkçası. kimse bizi çocukken karşısına alıp anlatmamış belki kendi aralarıda konuşuyorlar da ama o çocuk aklımızla da anlamamışız yada ne bilim. taki büyüyüp neyin ne olduğunu anlayıncaya kadar. alevalai hakkındaherşeyi okuduklarım kadarıyla biliyorum diyebilirim ve hiç ceme katılmadım. :(

3. mihrican

mihrican Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Evet aileler bu konuda çok önemli rol oynuyo neyin ne olduğunu onlar anlatmadan bizler pekte bi yere varamayız... Ceme katılmanı ve o ortamı görmeni çok isterim... Benim için cemler çok önemlidir orada Allahın varlığını ve Hz. Ali' ye 12 imamlara ve nice Allevi önderlerine yakın olduğnu hissediyosun ve onlarında o rada olduğunu hisssetme duygusu muhteşem bişey. Ben girdiğim hem cemden göz yaşıyla ayrılırım... O yüzden cemler çooook önemlidir benim için.

4. hazal_msn

hazal_msn Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    ben ankara da bir kez hüseyingazide yapılan ceme katıldım o kadar etkilendim ki türkü ve duaziimam dinledik ibadetler yerine getirildi kendimi allaha haz aliye ve 12 imamlara daha yakın hissettim tekrar katılmayı çok istiyorum

5. dufy

dufy Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    BIZIM EWIN KARSINDA CEM EVI VAR HER CEM OLDUGUNDA GIDERIM

6. *EmRaH*

*EmRaH* Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    cemlerimizee bende fazla katılmadım

7. pa_pat_ya87

pa_pat_ya87 Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    ben gittim bi kaç sefer ama nedense fazla yaralı olduğunu sanmıyorum sadece bizim köyümüze göre
    değil mesela diğer illerin cemlerine de gittim her yerde olduğu gibi cemler de de asıl önemliliği
    yitirecek şeyler yapılıoyr.mesela bazı dedelirin ceme içmiş bi şekilde geldiklerini gördüm böle şeyler oldukça zaten insanın da gidesi gelmiyor

8. ali_yareni

ali_yareni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    ewet can bende ceme hiç gitmedim nedeni cem evi olmaması bayburtta

Sayfayı Paylaş