Cebrail'e sorulan sual

Konu, 'Alevilik Genel' kısmında mtsrkn tarafından paylaşıldı.

1. mtsrkn

mtsrkn Daimi Üye

Ehli Beyt Aleyhimusselam´dan şöyle rivayet edilmiştir:
    Bir gün Cebrail Hz. Resulullah Sallallahu aleyhi ve alihi ve selem´in huzurunda iken İmam Ali Aleyhisselam geldi.
    Cebrail O hazrete ihtiram için yerinden kalktı. Resulullah Sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem burdu ki: Acaba bu genç için mi kalkıyorsun?
    Cebrail evet O´nun benim üzerimde üstatlık ve hocalık hakkı var diye arz etti. Resulullah Sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem: Ey Cebrail! Nerede ve nasıl?
    Cebrail arz etti: Allah-u Teala beni yarattığında şöyle sordu sen kimsin ve ismin nedir? Ben kimim ve ismim nedir? Ben ne cevap vereceğimi bilemeyip hayret ve şaşkınlığa düştüm.
    Orada yani nurlar âleminde bu genç zahir olup o sorunun cevabını bana öğretti. Ve bana şöyle söyle diye emretti: Sen Celil Rabb´imsin ve ismin Cemil´dir.
    Ve ben senin zelil ve değersiz kulunum. İsmim Cebrail´dir. Bundan ötürüdür ki o hazret için kalktım ona ihtiram ettim.
    Hz. Resulullah Sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem Cebrail´e senin ömrün ne kadardır diye buyurdu? Cebrail şöyle arz etti: Otuz bin yılda bir kez Allah´ın arşından doğan bir yıldız vardır ve ben o yıldızın doğuşunu otuz bin defa gördüm. Resulullah Sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem buyurdu ki: Eğer o yıldızı görürsen tanır mısın?
    Cebrail arz etti: Elbette nasıl tanımam. Resulullah Sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem o sırada İmam Ali Aleyhisselam´a buyurdu ki anlındaki emmameyi yukarı kaldır.
    O hazret emmameyi kaldırınca Cebrail o yıldızın nurunu İmam Ali Aleyhisselam´ın alnında gördü.

Kaynak: Envar-ul Numaniye c. 1 s. 15, El Katra c. 1 s. 285

Sayfayı Paylaş