Çalıştaylar Brezilya dizisi gibi

Konu, 'Haberler ve Yorumlar' kısmında prkacin tarafından paylaşıldı.

 1. prkacin

  prkacin Super Moderator

  PSAKD Genel Başkanı Gümüş, AKP’nin Alevilerin sorunlarını çözmek yerine etrafında dolandığını söyledi: [​IMG] Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Fevzi Gümüş, çalıştay oturumlarının “Brezilya dizilerine” dönüştüğünü belirterek “Siyasi iktidar sorunu çözmek yerine etrafında dolanıyor” dedi. Alevilerin zorunlu din derslerinin kaldırılmasını istediğini ifade eden Gümüş, “Müfredatın değiştirilerek Alevilere de yer verilmesini istemiyoruz. Zorunlu din dersleri kaldırılmalıdır” dedi.

  AKP Hükümeti tarafından 4.’sü gerçekleştirilen Alevi Çalıştayı’na siyasi iktidara yakınlığı ile bilinen sivil toplum örgütlerinin de katılması Alevi örgütlerinin tepkisini çekti. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Fevzi Gümüş, çalıştay oturumlarının “Brezilya dizilerine” dönüştüğünü belirterek “Siyasi iktidar sorunu çözmek yerine etrafında dolanıyor” dedi.

  Alevi Çalıştayı’nın 4. oturumunda Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yeniden yapılandırılması ve zorunlu din derslerinin düzenlenerek müfredata Ale-vilerle ilgili konuların eklenmesine ilişkin öneriler gündeme geldi. PSAKD Genel Başkanı Fevzi Gümüş, Alevilerin sorunlarını çözmek adına yapılan çalıştayın Brezilya dizilerine dönüştüğünü belirterek “Çalıştayın ucu açık, nereye varacağı belli değil” dedi. Gümüş, şunları dile getirdi:

  “İlk çalıştaya Alevi örgütü temsilcileri ve Alevi kanaat önderleri katılmıştı. Alevilerin temel istemlerini dört ana başlıkta toplamışlar ve bu konuda hükümetten çözüm beklediklerini ifade etmişlerdi. Anlaşılan o ki, bu siyasi iktidar sorunu çözmek yerine sorunun etrafından dolanarak konuyu daha karmaşık hale getirmek için çaba gösteriyor. Çalıştaylara çağrılan kişiler ve temsilciler Alevi toplumunun yaşadığı sorunları anlamaktan uzaklar. Bu kişiler geleneksel İslami Sünni reflekslerle davranıyorlar. Dolayısıyla bu çalıştaylardan Alevi toplumunun çok büyük bir beklentisi yok.”

  4. oturumdaki din derslerinin içinin doldurulması yönündeki öneriyi eleştiren Gümüş, birinci Alevi Çalıştayı’nda görüş birliğine varılan konulardan birinin zorunlu din dersi uygulamasının kaldırılması olduğunu anımsattı.

  Alevilerin zorunlu din derslerinin kaldırılmasını istediğini ifade eden Gümüş, “Müfredatın değiştirilerek Alevilere de yer verilmesini istemiyoruz. Zorunlu din dersleri kaldırılmalıdır” dedi.

  Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yapısının değiştirilmesi yerine, tamamen kaldırılması gerektiğini belirten Gümüş, “Laik bir ülkede bulunmaması gereken bir kurumdur. Yapısının değiştirilmesi yerine tamamen kaldırılmalıdır” diye konuştu.

  Gümüş, 2008 yılında 9 Kasım’da Sıhhiye Meydanı’nda yapılan mitingin bir benzerini bu yıl 8 Kasım’da İstanbul Kadıköy’de yapmaya hazırlandıklarını da belirtti.

  Alevilerin sorunlarının kamuoyunda görünür hale getirilmesi için demokratik tepkilerini ortaya koyacaklarını ifade eden Gümüş, mitingde siyasi iktidarın Alevi toplumunun beklentisini karşılamaktan çok uzak olduğunu anlatacaklarını dile getirdi.

  Haber: Cumhuriyet
   

Sayfayı Paylaş