Bu keşif doğruysa incil yenilenecek demektir

Konu, 'Genel Muhabbet ve Eğlenceli Anketler' kısmında ero tarafından paylaşıldı.

 1. ero

  ero Daimi Üye

  Eğer bu tercüme doğruysa...
  gazetevatan.com
  Hristiyan dünyasını sarsacak keşif, yeni bulunan bir papirüsü inceleyen bilim adamlarından geldi. Papirüste Eski Mısır dilinde yazılanlara göre İsa, Mecdelli Meryem'den 'eşi' olarak bahsediyor.

  8 santimetreye 4 santimetre boyunda olan papirüsün kilisenin inandığının aksine Hz. İsa'nın evlendiğini, eşinin ise havarilerinden Mecdelli Meryem olduğunu yazıyor. Adeta bir dogmayı yıkan cümleler papirüsün orta kısmında bulunuyor. Bilim adamlarının yaptığı tercümeye göre İsa Meryem olduğu düşünülen kişiden 'eşi' olarak bahsediyor. Benzer bir iddia 1945 yılında bulunan Nag Hammadi belgeleri olarak bilinen yazılarda da bulunmuştu.

  İncil, Mecdelli Meryem'den tövbe ederek günahlarından arınan ve Hristiyanlığı seçen bir hayat kadını olarak bahsediyor.

  Papirüsün tamamının günümüze kadar dayanmamış olması metnin tamamen tercüme edilmesini engelliyor fakat halen sağlam kısmında yazılanlar adeta Hristiyan dünyasını sarsacak nitelikte.

  Harvard Üniversitesi'nden Profesör Karen King'e göre, bu buluşun Hristiyanları derinden etkileyeceği kesin. Profesör King İsa'nın evli olması ihtimali hakkında ise 'Bu durum belki de eski Hristiyanların evliliği Tanrı'nın yaratıcılığının bir kutlaması olarak görmüş olabileceği anlamına geliyor.' diye konuşuyor.

  [​IMG]
   
  fairy44 ve devran bunu beğendi.
 2. devran

  devran Yönetici

  İncili kendi istedikleri gibi olmasını istedikleri için değiştiren hırıstiyanlar sanmamki değişiklik yapsın yada müsade etsinler.

   

Sayfayı Paylaş