Bizler doğuştan ALEVİYİZ...Peki sizce bir insan sonradan alevi olabilir mi?

Konu, 'Ziyaretçiler ( Soru - Cevap )' kısmında Asi_Prenses tarafından paylaşıldı.

 1. Asi_Prenses

  Asi_Prenses Daimi Üye

  evet can kardeşlerim yorumlarınızı bekliorum... Bence bir insan sonradan alevi olamaz... Alevilik, doğuştandır...Bu benim yorumum. Sizler ne düşünüosunuz?
   
 2. seyduna_34

  seyduna_34 Daimi Üye

  tabıkı oyle .....hersey belkı olunur, ama ALEVİ sonradan olunmaz..
   
 3. seyduna_34

  seyduna_34 Daimi Üye

  herkese esıt bakarız evet hatta bu yolu ınancı anlatır ogretırız ama alevı sonradan olunabılecek bısey degıl bırsevcım....ha yok ben olmak ıstıyorum dıyosan yuksek mertebedekılere bı danısayım senın ıcın yapabılecegımız bısey varmı dıye :)
   
 4. ero

  ero Daimi Üye

  alevilik, gerek yazılı kaynaklarımız itibari ile gerekse sözlü geleneklerimiz itibari ile; hem yaşam tarzı, hem hayat felsefesi, hem inanış şekli, hemde inanç kaynağı(inanç kaynağı olarak görülmesi kesinlikle üst bir makam olarak görülmesi değildir) dır.

  alevi, kelimesi kökünden olsa gerekki sonradan olunamamayı işaret eder.
  sebebi ise alevilik ocağına ve soyuna dahil olmayı gerekli kılar. zaten Ali evinden olan Ali soyundan olan kelimesinin de asıl anlamı budur.

  lakin, Birsev'in dediği alevilikteki cana canlıya eşit yaklaşma kuramı burada sona ermez.
  çünkü bu cümlenin anlamı bizden olmayan bize katılamaz anlamı taşımıyor.

  kimbilir belkide toplumsal psikolojinin ürünü olan "sonradan geleni kabullenmenin zaman alacağı" teorisi burada hayat buluyor olabilir.
   
 5. seyduna_34

  seyduna_34 Daimi Üye

  evet bıze kendınerını yakın hıssedenler bızı anlayıpta ımrenenler var elbet ama nasıl anlatsam sana sımdı aslında cok fazla bılgım yok dıyım yanlıs bıseyde soylemek ıstemıyorum bırazda hassas bı ınsansın :) can'sın ama olmuyo ıste ALEVİ olunmaz ALEVİ DOĞULUR...bu kadar yanı..:)
   
 6. seyduna_34

  seyduna_34 Daimi Üye

  erhan kardesım benım yetmedıgım yerlerı sana sunmus saolsun ....
   
 7. kartal1977

  kartal1977 Daimi Üye

  paylasım için saol can bence alevi sonradan olunmaz bu benim düşüncem belki yanılıyo olabilirim
   
 8. ero

  ero Daimi Üye

  ben teşekkür ederim Birsev.
  tabi kimse kimseye bişeyleri benimsetmeye çalışmıyor. her daim insani vasıflar ön plandadır.
  bu sonradan olamama olayına da, alevi yaşam felsefesinin mimikleri diyebiliriz.
   
 9. Asi_Prenses

  Asi_Prenses Daimi Üye

  Yorumlarınız için teşekkürler...
   
 10. Bence olunur. Hatta diyebilirim ki doğuştan Alevi olduğunu düşünüpte, bununla gurur duyan insanlardan daha da iyi bir alevi olur. Çünkü bu kararı bilinçli iken, neyin ne olduğunu bilirken vermiştir. Biz başka bir dinde doğmuş bir insan, alevi olmak istediğinde "olamazsın" mı diyeceğiz? tabi ki hayır.
   
 11. ero

  ero Daimi Üye

  arkadaşlar her kim ne olmak istiyorsa olsun

  NE OLURSAK OLALIM AMA ÖNCE İNSAN OLALIM
   
 12. zileli_isyankar

  zileli_isyankar Yeni Üye

  Canlar tabiki alevilik doğuştan gelen birşeydir.Çünkü bireyin dini seçimleri kendine doğmadan önce sorulamaz yani din dogmatiktir.
  Buradan yola çıkarak şunu söylemek istiyorum.Bildiğimiz üzere Alevilik İslam dininin altında yer alan bir mezheptir.İnsanlar nasıl ki dinlerini değiştirip farklı dinleri benimsiyor ve ona uygun birşey yaşam sürdürüyorsa o halde alevi olmak isteyen bireylerde sonradan alevi olabilir.
  Alevilik doğuştan gelir fakat birey aleviliği içselleştirdiği sürece alevi olmasında bir sorun olmayacağını düşünüyorum.Önemli olan bireyin aleviliğin gereklerini yerine getirmesi ve ona uygun yaşayacak bir yaşam tarzı, felsefe oluşturmasu ve uymasıdır.
   
 13. Arkadaşlar aranıza yeni katıldım. Bu konuyu görür görmez dikkatimi çekti ve yorumları merak ettim. Bir çok arkadaşımız Aleviliğin sonradan olunamayacağı görüşünde. Görüşlere önem veren bir insanım,fakat söyleyecek ikide kelamım var. Bakın arkadaşlar,bizler bu yeryüzünde insana en çok değer veren toplumuz.(En azından ben böyle düşünüyorum.) Böyle bir toplumu diğer insanlardan bir üst kademeye çekip diğer insanları altta bıraktığınızda,bu bizim hayat felsefemizle uyuşmuyor. Yahudilerin dinlerinin sadece kendi ümmetlerine geldiklerini savundukları gibi bizde Aleviliği böyle bir mertebeye koyamayız. Unutmayın ki, bizler İlmin kapısı insanlarız. Etrafımızdaki kalıplardan,bizi koymak istedikleri şekillerden kendimizi çıkarıp hür ve özgürce düşünmemiz gerekiyor. ''Alevi olunmaz,doğulur'' diye bir görüş bizi belli bir sandığın içine koyup kilitlemek gibi birşey. Saygılarımla...
   
 14. devran

  devran Yönetici

  canlar alevi sonradan olunmaz
  benim ceddime ÇEKMENLER (ÇEKMEN KOCA atamız) derler siz şimdi canımdan cansınız
  eyvallah dedik tanıştık kaynaştık amma beni çok kabullenmiş olsanız bile
  benim ailemin inanışını töresini örf,adetlerini ne kadar da iyi bilse benim sülalemden olma imkanı yok işte canlar bu sebepten dolayı ALEVİ gibi yaşanılabilir AMA sonradan OLUNAMAZ biz canı canda ayırt etmeyiz edemeyiz inanışımıza aykırı
   
 15. Devran arkadaşım doğru söylüyorsun. Bizde yolu bölmek insan ayırmak yok. Amma velakin burda farklı bir durum var. İnsanlara özümüzü,dinimizi,yolumuzu,erkanımızı doğru anlatmalıyız. Alevi inancına bağlı ve gönülden inanan herkes Alevi olabilir. Amma Ehl-i Beyt'in soyunu onun yolunu devam ettiren Pirlerimiz,Dedelerimizdir. Bu soya girmek gibi bir durum olamaz zaten. Umarım doğru anlamışımdır. Teşekkürler...
   
 16. bu soruyu bir dedeye sorduğumda bana şöyle demişti;
  alevi olunmaz..alevi doğulur..
  ancak alevi öğretisi sonradan kabule açıktır..sonradan kabul edenlere de bektaşi denir..
  demişti..
  sonra birkaç makale okudum bunu doğruluyordu..bazıları da iki farklı öğreti olarak ele alıyordu..
  ancak alevilik de bekaşilik de doğasında''ÖNCE İNSAN'' der..
   
 17. Canlar aslında hepimiz aynı şeyden bahsediyoruz.Fakat, aktarımda bir hata var. :) biz birbirimizi anlarız ama bizi tanımayanlar bizi anlayamayabilirler. Yorumlar için çok teşekkürler... Saygılar...
   
 18. ozan biz yüzyıllardır kendimizi izah etmek için çaba göstermişiz..bu uğurda canlar kaybetmişiz..türlü hakaretlere maruz kalmışız..
  demem o ki;bizi kim nasıl anlıyorsa anlasın..artık ispata lüzum yok..
  çünkü anlamak demek anlayış gerektirir..bu da karşılıklı gerçekleşen bir eylemdir..
  bence de hepimiz aynı fikirdeyiz..ÖNCE İNSAN DEDİKTEN SONRA..
   
 19. Diline, yüreğine sağlık ablacığım. Aynen öyle...
   
 20. eyvallah ozan cümlemize sağlık:)
   

Sayfayı Paylaş