BeHiCe BoRaN

Konu, 'DevrimciLer' kısmında sanem_62 tarafından paylaşıldı.

 1. sanem_62

  sanem_62 Daimi Üye

  [​IMG]

  TÜRK SOSYALİST MÜCADELESİNİN ANNESİ BEHİCE BORAN


  1 Mayıs 1910 ‘da doğdu. O her ne kadar “Sosyalist doğulmaz sosyalist yaşanır.” dese de onun doğduğu gün belkide hayatının bir işareti olabilir.

  İlk ve orta öğrenimi Türkiye’de tamamladıktan sonra Michigan Üniversitesi’nde sosyoloji eğitimi aldı. Bu dönemde Marksizm ile tanışan Boran Ankara Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı. Siyasi görüşleri sebebi ile 1948′te üniversiteden ihraç edildi. 1950 yılında kurucularından biri ve başkanı olduğu Türk Barışseverler Cemiyeti bünyesinde Kore’ye asker gönderilmemesi yönünde Meclis’e yazdığı telgraf ve dağıtılan bildiriler sebebiyle aradaşları ile birlikte 15 ay hapis cezasına çarptırıldılar.
  1962 yılında TİP’e giren Boran 1965 yılında Urfa’dan milletvekili oldu. Birkaç dönem Avrupa Parlementosu Türkiye Temsilciliği görevini yerine getirdi. Parti içerisinde Genel Başkan Mehmet Ali Aybar’a muhalefet kanadında yer aldı ve aktif rol üstlendi ve sonuç olarak 1970′de TİP Genel Başkanı oldu. Türkiye’nin ilk kadın genel başkanı olarak da tarihe geçti.
  12 Mart’tan sonra parti kapatıldı ve Boran ve arkadaşları yakalanarak 15 yıl hapse mahkum edildiler. 1974′te aftan yararlanarak hapisten çıktı ve 1975′te yeniden kurulan TİP’in tekrar genel başkanı oldu.
  12 Eylül 1980 darbesini ardından ev hapsine çarptırıldı ve bir süre sonra yurtdışına kaçtı. Haziran 1981′de yapılan yurda geri dön çağrısına uymadığı gerekçesi ile vatandaşlıktan atıldı.
  Yurtdışında çalışmalarına devam etti. 1987′ de TKP ve TİP ‘in birleşerek kurduğu Türkiye Birleşik Komünist Partisi’nin kurulmasında sağlık durumunun kötülüğüne rağmen çalıştı ve ilk genel başkanı oldu ve parti birleşmesinin açıklanmasından iki gün sonra hayata gözlerini kapattı. Yetmişyedi yaşında hayatını kaybetti ve yedi yıldır da Belçika’da siyasi mülteci olarak bulunmaktaydı.
  “Selam olsun Türkiye’nin ve Dünya’nın aydınlık geleceğine.”

  (ALıNtı)
   
 2. prkacin

  prkacin Super Moderator

  Emegıne saglık tanımıs oldum
   
 3. ero

  ero Daimi Üye

  ruhu şadolsun özgür kadının..
   
 4. devran

  devran Yönetici

  teşekkür ederim paylaşım için saol can
   
 5. sanem_62

  sanem_62 Daimi Üye

  Rica ederim Devran...
  Rica ederim Coşkun...
  Dediğin Gibi ışıklar içinde uyusun , erhan ...
   

Sayfayı Paylaş