Atatürk'ün ilk fotoğrafı

Konu, 'Atatürk'ün resimleri' kısmında Ehl_İ Beyt tarafından paylaşıldı.

 1. Ehl_İ Beyt

  Ehl_İ Beyt Yeni Üye

  [​IMG]
  [​IMG]


  Mustafa Kemal'in bilinen ilk fotoğrafı 1902 yılında Harbiye'den mezun olurken çektirdiğiydi. Ancak daha eski fotoğrafı meydana çıktı.
  Atatürk’ün hayatından kesitleriİşte Atatürkün ilk fotoğrafı senaryosunu yazıp yönettiği ’Mustafa’ adlı belgesel filmle beyaz perdeye aktaran Gazeteci-Yazar Can Dündarİşte Atatürkün ilk fotoğrafı dün Milliyet Gazetesi’ndeİşte Atatürkün ilk fotoğrafı filminde de yer verdiğiİşte Atatürkün ilk fotoğrafı Atatürk’ün en eski fotoğrafını yayınladı.

  Fotoğrafın kısa hikáyesini de okuyucularına aktaran Can Dündarİşte Atatürkün ilk fotoğrafı Atatürk’ün bilinen en eski fotoğrafının varlığını belgeseli için araştırma yaparkenİşte Atatürkün ilk fotoğrafı Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüd Başkanlığı’nda görevli Albay’dan öğrendiğini yazdı. Dündarİşte Atatürkün ilk fotoğrafı fotoğrafa nasıl ulaştığının hikáyesini ise şöyle anlattı:107 yıl önce Harbiye öğrencisi

  "(...) Mustafa Kemal’in bildiğimiz en eski fotoğrafı 1902 yılında Harbiye’den mezun olurken çektiripİşte Atatürkün ilk fotoğrafı annesine yolladığı fotoğraftı. Orada 21 yaşındaİşte Atatürkün ilk fotoğrafı kılıç kuşanmışİşte Atatürkün ilk fotoğrafı bıyıklı bir teğmendi. Öğrencilik yıllarını hiç görmemiştik. Heyecan içinde fotoğrafın yerini sordum. İstanbul’da Harbiye Askeri Müzesi’nde olduğunu söylediler. Hemen gerekli izinleri alıp Harbiye Müzesi’ne koştuk. Arşiv açıldı ve dile kolay tam 107 yıl açığa çıkmamış bu fotoğraf ortaya çıktı. Mustafa Kemal ve arkadaşlarının bu fotoğrafı Harbiye İkinci sınıfta çektirdiği sanılıyor. Yani yıl 1901 olmalı... Mustafa Kemalİşte Atatürkün ilk fotoğrafı oturduğu yerİşte Atatürkün ilk fotoğrafı oturuş biçimi ve paltosuyla hemen fark ediliyor. Bıyıkları yeni terlemiş daha. Henüz kılıç kuşanmamışlar ama hepsinin ellerinde kitap var. Fotoğraftakilere gelince... Mustafa Kemal’in hemen solunda oturan genç Ali Fuat olmalı. (...) Fotoğrafta Mustafa Kemal’in sağ yanında oturan devrik fesli genç de ömür boyu onun yanında olacak dostlarından biri: Kazım Özalp"
   
 2. seyduna_34

  seyduna_34 Daimi Üye

  tesekkurler paylasım ıcın gormemıstım daha once ..
   
 3. devran

  devran Yönetici

  emeğine sağlık teşekkürler can paylaşımın için
   

Sayfayı Paylaş