AtatÜrk Dİyor Kİ;

Konu, 'Atatürk Köşesi' kısmında ozlemkral tarafından paylaşıldı.

 1. ozlemkral

  ozlemkral Üye

  Kayıt:
  7 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  14
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Hürriyet olmayan bir memlekette ölüm ve çöküş vardır. Her ilerleyişin ve kurtuluşun anası hürriyettir.  Ben askerliğin herşeyden ziyade sanatkarlığını severim.
  Savaş için düşmanı ordugahımızda beklemektense, onu uzaktan karşılamak yeğdir.  Tarih bir milletin kanını, varlığını hiçbir zaman inkar edemez.  Bütün ümidim gençliktedir.  Bizim görüşümüz -ki halkçılıktır-kuvvetin, kudretin, egemenliğin, yönetimin doğrudan doğruya halka verilmesidir, halkın elinde bulundurulmasıdır.


  Adalet gücü bağımsız olmayan bir milletin, devlet halinde varlığı kabul olunamaz.  Büyük Türk ordusu! Dünyanın hiçbir ordusunda yüreği seninkinden daha temiz ve daha sağlam bir askere rastgelinmemiştir.


  Hürriyet ve istiklal benim karakterimdir.  Hiçbir zafer amaç değildir. Zafer, ancak kendisinden daha büyük bir amacı elde etmek için belli başlı bir vasıtadır.


  Millete efendilik yoktur. Hizmet vardır. Bu millete hizmet eden onun efendisi olur. Basın milletin müşterek sesidir. Başlıbaşına bir kuvvet, bir okul, bir öncüdür.


  Tam bağımsızlık, ancak ekonomik bağımsızlıkla mümkündür.  Yarım hazırlıkla, yarım tedbirle taarruz, hiç taarruz etmemekten daha fenadır.  Bayrak bir milletin bağımsızlık alametidir. Düşmanın da olsa hürmet etmek lazımdır.  Eğitim işlerinde behemahal muzaffer olmak lazımdır. Bir milletin hakiki kurtuluşu ancak bu surette olur.


  Her çiftçi ailesinin geçineceği ve çalışacağı toprağa sahip olması mutlaka lazımdır. Vatanın sağlam temeli ve bayındır hale getirilmesi bu esastadır.


  Türkiye' nin gerçek efendisi, hakiki üretici olan köylüdür. O halde, herkesten daha çok refah, saadet ve servete müstehak olan köylüdür.


  Okulun vereceği ilim ve irfan sayesindedir ki Türk Milleti, Türk Sanatı, Ekonomisi, Türk Şiir ve Edebiyatı bütün güzellikleriyle gelişir.


  Okul, genç beyinlere insalığa saygıyı, millet ve ülkeye sevgiyi, bağımsızlık onurunu öğretir.


  Biz barış istiyoruz dediğimiz zaman tam bağımsızlık dediğimizi herkesin anlaması gerekir.  Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.
  Siyasi, askeri zaferler ne kadar büyük olurlarsa olsunlar, ekonomik zaferlerle taçlandırılmazlarsa meydana gelen zaferler devamlı olamaz, az zamanda söner.


  Memleket mutlaka modern medeni ve yeni olacaktır. Bizim için bu hayat davasıdır.


  Yeni Türkiye Devleti temellerini süngüyle değil, süngünün de dayandığı ekonomi ile kuracaktır. Yeni Türkiye Devleti cihangir bir devlet olmayacaktır. Fakat yeni Türkiye Devleti bir ekonomi devleti olacaktır.


  Bir millet ki resim yapmaz, bir millet ki heykel yapmaz, bir millet ki tekniğin gerektirdiği şeyleri yapmaz, itiraf etmeli ki o milletin ilerleme yolunda yeri yoktur.

  Devrim yasası, eldeki yasaların üstündedir. Bizi öldürmedikçe, bizim kafalarımızdaki akımı boğmadıkça, başladığımız devrim ve yenilik bir an bile durmayacaktır. Bizden sonraki dönemlerde de böyle olacaktır.


  Büyük başarılar, değerli anaların yetiştirdikleri seçkin çocukların yardımıyla meydana gelir.  Toplumdaki başarısızlığın sebebi, kadınlarımıza karşı gösterdiğimiz ihmal ve kusurdan doğmaktadır.  Kadınlarımız erkeklerden daha çok aydın, daha çok verimli, daha çok bilgili olmak zorundadırlar.  Hiçbir şeye ihtiyacımız yok, yalnız bir şeye ihtiyacımız vardır; çalışkan olmak!  Bizim dinimiz, ulusumuza, değersiz, miskin ve aşağı olmayı salık vermez. Tersine Allah da, Peygamber de insanların ve ulusların onur ve şereflerini korumalarını buyuruyor.  Kılıç ve saban; bu iki fatihten birincisi, ikincisine daima mağlup oldu.  Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.  Dünyada herşey için, medeniyet için, hayat için, başarı için, en hakiki mürşit bilimdir, fendir.


  Bütün dünya bilsin ki, benim için bir yandaşlık vardır: Cumhuriyet yandaşlığı, düşünsel ve toplumsal devrim yandaşlığı. Bu noktada yeni Türkiye topluluğunda, bir bireyi bunun dışında düşünmek istemiyorum.


  Savaş zaruri ve hayati olmalıdır. Milletin hayatı tehlikeye maruz kalmadıkça savaş bir cinayettir.  Türk milletinin karakter ve adetlerine en uygun olan idare, cumhuriyet idaresidir.  Yeni kuşak, en büyük cumhuriyetçilik dersini bugünkü öğretmenler topluluğundan ve onların yetiştirecekleri öğretmenlerden alacaktır.

  Öğretmenler! Cumhuriyet, fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek karakterli muhafızlar ister. Yeni nesli bu özellik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir.  Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir.  Zafer "Zafer benimdir" diyebilenindir. Başarı "Başaracağım" diye başlayanın ve "Başardım" diyebilenindir.

  Her fert istediğini düşünmek, istediğine inanmak, kendine mahsus siyasi bir fikre malik olmak, seçtiği dinin icaplarını yapmak ve yapmamak hak ve hürriyetlerine maliktir. Kimsenin fikrine ve vicdanına hakim olunamaz.

  Yaptığımız ve yapmakta olduğumuz inkilapların amacı, Türkiye Cumhuriyeti halkını tamamen çağımıza uygun ve bütün mana ve biçimiyle uygar bir toplum haline değiştirmektir.  Biz Türkler, bütün tarihimiz boyunca, hürriyet ve istiklale sembol olmuş bir milletiz.
   
 2. alevi_atakan

  alevi_atakan Daimi Üye

  Kayıt:
  18 Ocak 2008
  Mesajlar:
  169
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  güzelolmuş emeğe saygı
   
 3. süpürgeci

  süpürgeci Daimi Üye

  Kayıt:
  4 Aralık 2007
  Mesajlar:
  126
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  emeğine sağlık can çok güzeldi
   
 4. selenayy

  selenayy Yeni Üye

  Kayıt:
  30 Kasım 2007
  Mesajlar:
  0
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  ah özlem ahhh emeğine yüreğine sağlık can paylaşımın çok güzel ve anlamlı


  [​IMG]


  not: resimdeki yazıyı okuyamıyorsanız resmin üzerine tıklayın açılan sayfadan okuyabilirsiniz
   
 5. seyduna_34

  seyduna_34 Daimi Üye

  Kayıt:
  6 Nisan 2008
  Mesajlar:
  2.650
  Beğenilen Mesajlar:
  17
  emegıne saglık can cok degerlı ve anlamlı bı yaplasım olmus teskekur ederım :-o
   

Sayfayı Paylaş