Aşık Mahsuniz Şerif

Konu, 'Ozanlarımız' kısmında BRUCE LEE tarafından paylaşıldı.

 1. BRUCE LEE

  BRUCE LEE Daimi Üye

  [​IMG]

  Aşık Mahzuni Şerif ile söyleşi


  Kalp yetersizliği nedeniyle bir süredir yoğun bakımda tutulduğu Almanya'nın Köln kentindeki hastanede hayatını kaybeden Aşık Mahzuni 1939'da Kahramanmaraş Afşin ilçesine bağlı Berçenek köyünde doğdu. 1956 yılında Ankara Ordu Donatım Teknik Okulunu bitirdikten sonra Kuleli Askeri Lisesi'nden ayrılan ozan 1989-1991 yılları arasında Halk Ozanları Derneği genel başkanlığını yürüttü. Pir Sultan Abdal Dernekleri genel merkez disiplin kurulu başkanlığı Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Yönetim Kurulu üyeliği ve Ozan-Der onur kurulu başkanlığını da üstlenen Aşık Mahsuni evli ve 8 çocuk babasıydı.

  400 e yakın plak 50 den fazla kaset ve 9 adet yayınlanmış kitabı bulunan deyişleri pek çok dile çevrilen Aşık Mahzuni Şerif Türk Halk Müziği sanatçılarının söz ve beste kaynağıydı.YaşatmaK eLimizDe..

  Söyleşi ;- Devlet Sanatçisi" teklifi almadınız mı?
  - Devlet benim ödülümü sıkıyönetim dönemlerinde tırnaklarımı çekerek verdi!
  - Kaç yıl yattınız?
  - Peyder pey beş yılın üstünde.
  - Çok işkence gördünüz mü peki?
  - Çook. Benim mesela gördüğüm iskenceden dolayı on tırnağımın onu da düştü.
  [FONT=Georgia]- Başka?
  [COLOR=#ffffff][FONT=Georgia]- Ayağımdan asılmalar cereyan vermeler gözü bağlı olarak her türlü hakaretlere maruz kaldım. Ama bir gün ben kalkıp o sopadan bahsetmedim.
  [COLOR=#ffffff][FONT=Georgia]- Neden?
  [COLOR=#ffffff][FONT=Georgia]- Çünkü o bahsetmem gereken sopa devletin kendi sistemiydi
  [COLOR=#ffffff][FONT=Georgia]- Pişmanlık duydunuz mu hiç?
  [COLOR=#ffffff][FONT=Georgia]- Eğer pişmanlık duysaydım Aşık Mahzuni Şerif olmazdım
  [COLOR=#ffffff][FONT=Georgia]- Peki bunca acı işkence dışlanma korku sizi "uslandırma"dı mı?
  [COLOR=#ffffff][FONT=Georgia]- Aksine daha da bileyledi. Çünkü eğer gerçekten halk ozanıysanız yasadığınız toplumsal gerçeklere dikkat çekmek ve o acıları paylaşmak zorundasınız.
  [COLOR=#ffffff][FONT=Georgia]Evet elektrik verdiler tırnaklarını çektiler dişlerini söktüler küfürler savurdular.Kolay değildi ozan olmanın bedeli:

  [COLOR=#ffffff][FONT=Georgia]"BİZİM SUÇUMUZ ŞEREFİMİZDİR" [/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT]
  [COLOR=#ffffff][FONT=Georgia][COLOR=#ffffff][FONT=Georgia][COLOR=#ffffff][FONT=Georgia][COLOR=#ffffff][FONT=Georgia][COLOR=#ffffff][FONT=Georgia][COLOR=#ffffff][FONT=Georgia][COLOR=#ffffff][FONT=Georgia][COLOR=#ffffff][FONT=Georgia][COLOR=#ffffff][FONT=Georgia][/font][/color][/font][/color][/font][/color][/font][/color][/font][/color][/font][/color][/font][/color][/font][/color][/font][/color]
   
  kigi12 bunu beğendi.
 2. devran

  devran Yönetici

  "bizim suçumuz şerefimizdir"

  saolasın can emeğine sağlık Mahsuni Baba yı andık sayende
   
 3. arduy

  arduy Aktif Üye

  Teşekkurler
   
 4. devran

  devran Yönetici

   
  BRUCE LEE ve kigi12 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş