Almanya Cemevlerini camilerle eşit sayıldı ve devlet garantisi altına alındı.

Konu, 'Haberler ve Yorumlar' kısmında Alevi_Kaptan tarafından paylaşıldı.

 1. Alevi_Kaptan

  Alevi_Kaptan Admin Yetkili Kişi

  [​IMG]

  ALMANYA CEMEVLERİni KABUL ETTİ
  Türkiye tartışırken Hamburg, cemevi yapımına da devlet garantisi veriyor

  Türkiye tartışırken Hamburg, cemevi yapımına da devlet garantisi veriyor

  Hoşgörü ve saygı yanıtı


  Yaklaşık 4.5 milyon Müslümanın yaşadığı Almanya´da bir ilk yaşandı ve Hamburg eyaletindeki Sünni Müslümanlar ve Alevilerle eyalet yönetimi arasında bir devlet anlaşması imzalanacağı açıklandı. Eyalet Parlamentosu´nca önümüzdeki ay onaylanacak anlaşmanın tarafları arasında 130 bin kişilik Sünni ve 50 bin kişilik Alevi toplumu temsilcilerinin birlikte yer alması dikkat çekti. Alevi toplumu temsilcileri “Türkiye´nin tanımadığı” bir inanç topluluğunun Almanya´da böyle muhatap kabul edilmesinin çok anlamlı olduğuna dikkat çekti. Hamburg´da “Sünni grupların da damgasını taşıyan” bu adımın Türkiye´de Aleviliği inkâr eden anlayışa ağır bir darbe olacağı savunuldu. Anlaşma sadece camilere değil cemevi yapımlarına da devlet garantisi vermiş oldu. Hamburg Eyalet ve Belediye Başbakanı Olaf Scholz, “Normal olanı yaptık. Bu anlaşmayla ortak yaşam yasalarla düzenlenmiş olacak. Tüm inanç grupları eşit hale getirilmiş olacaktır” dedi. Anlaşmanın güz aylarından itibaren yürürlüğe girmesi bekleniyor.

  Hamburg Başbakanı Olaf Scholz, bu anlaşmayla İslamın Hamburg eyalet yönetimince de resmen tanındığını ve Müslümanların kendi haklarından yararlanabileceğini kaydederken, İslama ait bayramların ve özel günlerin, cami ve cemevi yapımlarının, okulların ve ayrıca yaşlılar evinin, çocuk yuvalarının, hastanelerin ve cezaevlerinin de bu düzenlemeler çerçevesinde ele alınacağını hatırlattı. Okullarda isteyen öğrencilerin dini bayramlarda tatil yapabileceğini, bunun çalışma yaşamına da yansıyacağını bildiren Scholz, “Elbette anlaşmaya taraf olan inanç grupları, kadın-erkek eşitliği ve özgürlüğü, dinsel özgürlükler, insanların dinleri, dilleri, ırkları ve cinsel seçimleri nedeniyle dışlanmaması gibi konularda da bütün bunların toplumumuzun ortak değerleri olduğunu kabul ediyorlar” dedi.
   
  sessiz-okyanus bunu beğendi.
 2. sessiz-okyanus

  sessiz-okyanus Daimi Üye

  güzel bir haber paylaşımın için teşekkürler
   
 3. mtsrkn

  mtsrkn Daimi Üye

  Bir ülke her dine sevgi ve saygıyla yaklaşabilmeli, bu yüzyılda bile çoğu cahil insanlar sevgiden ve hoşgörüden yoksun... Bu nedenle Almanya nın bu örnek yaklaşımı için çok teşekkürler...
   

Sayfayı Paylaş