ALİ YE SELMAN OLMAKK

Konu, 'ALLAH'ın Arslanı. Hz. Ali' kısmında al mucteba tarafından paylaşıldı.

 1. al mucteba

  al mucteba Aktif Üye

  BİRGÜN SALMANI FARİSİ HZ ALİ İLE BİRLİKTE İKEN HZ ALİ BİR HURMA AĞACINA ÇIKAR.HZ. ALİ COCUK YASTADIR.YUKARDAN ASAGIYA SELMAN´A HURMA ÇEKİRDEĞİ FELAN ATAR.SELMAN ONA KIZAR ,UYARIR,YAPMAMASINI SOYLER.HZ.ALİ ,SELMAN´A GÖRE EN AZ 150 200 YIL YAŞLIDIR VE BUNA ALINIR. DER Kİ BEN SENDEN BÜYÜĞÜM VE SEN BANA BU HARAKETİ YAPTIĞIN İÇİN SENİ PEYGAMBERE ŞİKAYET EDECEM DER. HZ.ALİ SELMANI FARİSİYE ŞÖYLE SÖYLER""SELMAN SEN Mİ BÜYÜKSÜN BEN Mİ?"
  SELMANI FARİSİ ŞAŞIRIR ELBET BEN BÜYÜĞÜM DER.. YOK DER HZ.ALİ BEN SENDEN ÇOK AMA ÇOK BÜYÜĞÜM. SELMANI FARİSİ ESKİ BİR HIRİSTİYAN HÜKÜMDARININ OĞLUDUR. ANCAK DİNİ BİLGİLERİ ARTTIKÇA İNCİLDE GEÇEN PEYGAMBERİ MERAK EDER İNCİLDE HZ.MUHAMMET VE İLYA DAN BAHSEDER.
  O KİMSELER OLAN İLGİSİ ARTTIKÇA HEP AHİR ZAMANI PEYGAMBERİNİ GÖRMEYİ MURAT EDER.
  YÜCE ALLAHA YALVARIRI DER YA RABBİM BENİ FERAKLİTİ VE İLYA YI GÖRMEYİ NASİP EYLE ONA TABİİ EYLE.
  FERAKLİT:HZ MUHAMMED..İLYA: HZ ALİ.TEVRATTA GECER..VE DİLEĞİ KABUL OLUR GENC YASTA ONLARA BAGLANIR.. VE SONUNDA BU İNANÇ DUYGUSU BABASININ KULAĞINA KADAR GİDER.
  BABASI OĞLUNU ÇAĞIRIR VE ONA SORAR O DA KABUL EDER İNANDIĞINI. FAKAT BABASI OĞLUNUN BU DURUMUNUN HALK NEZDİNCE BİLİNMESİ DURUMUNDA ZOR DURUMDA KALACAĞINI DÜŞÜNEREK OĞLUNU ÖLDÜRTMEYE KARAR VERİR.CELLATLARI CAGIRIR VE EMREDER.GİDİN BOYNUNU VURUN DİYE.. NİTEKİM CELLATLAR ALIR BU GENCİ ORMANLIK BİRYERE GÖTÜRÜRLER ÖLDÜRMEK İÇİN…O ZAMAN YALVARIR ALLAHA.
  YA RAB BEN SENDEN BİŞEY İSTEMİŞTİM SEN BENİ ONLARIN YÜZÜ SUYU HURMETİNE BAĞIŞLA DER.
  O DUA DAN SONRA PEYGAMBERİMİZ GÖRÜNÜR. O CELLATLARDAN BİRİ DER Kİ BİZ BU GENCİ ÖLDÜRÜRÜZ AMA BABASI YARIN PİŞMAN OLURSA BU KEZ BİZİ ÖLDÜRÜR DER VE EN İYİSİ BİZ BUNU ORMANA TERK EDELİM ZATEN ORMAN YIRTICI HAYVANLARLA DOLU ÖLÜMÜ ÖYLE OLSUN DER VE KABUL EDİP GENCİ BIRAKIRLAR. SELMANI FARİSİ O HALDE ORMANDA Bİ ZAMAN DOLAŞIR. SONRA BİR GÖL GÖRÜR BANYO MAKSADIYLA SUYA
  GİRER. ÇIKACAK OLURKEN GÖLDEN ELBİSESİNİN ÜSTÜNE BİR ARSLANIN OTURDUĞUNU GÖRÜR. KORKAR VE ELBİSEYİ ALMAKTAN ÇEKİNİR.. YİNE ÇAĞIRIR İLYA´YI. O SIRDA TOZU DUMANA KATAN BİR ATLI GELİR VE ARSLAN BU KİŞİNİN HEYBETİNDEN KORKAR VE KAÇAR. SELMAN BU DURUM İÇİN ALLAHA DUA EDER. O ATLIYA TEŞEKKÜR EDER VE ONA BİR HEDİYE VERMEK İSTER. ORMANDA TOPLADIĞI NERGİZLERİ O ATLIYA HEDİYE
  EDER VE ATLI ÇEKER GİDER. SELMANI FAİRİSİ HZ.ALİDEN YAŞLA İLGİLİ KONUDA KONUŞURKEN HZ ALİ ONA BU OLAYI ANLATIR. SELMAN TABİ ŞAŞIRIR.İSPAT ETMESİNİ İSTER. HZALİ KOYNUNDAN NERGİZLERİ ÇIKARIR SELMANA UZATIR. SELMANI FAİRİSİ ONDAN SONRA HZ.ALİYE DAHA ÇOK BAĞLANIR.SONRDA ALİ YE SELMAN OLUR.deyişlerde gecen 300 yıldan sonra nergisi selmana sunan haydardır diyen pir sultan bunu anlatmıstır.
   
 2. maviliman

  maviliman Daimi Üye

  bizimle paylaştığın için teşekkürler can...
   
 3. sukru32

  sukru32 Üye

  bizlerle bu bilgileri paylaştığın için teşekkürler
   
 4. yasemin

  yasemin Daimi Üye

  Paylaşımın için sağol can...
   
 5. sakine zeynep

  sakine zeynep Daimi Üye

  evet bana bunu babaannemde anlatmıştı,

  paylaştığın için saolasın:D
   
 6. yorum62

  yorum62 Daimi Üye

  saol kardeşim güzel bir paylaşım eline yüregine ve emegine sağlık....
   
 7. kartal

  kartal Daimi Üye

  çok iyi olmuş herkesin bilmesi gereken bilgi eline sağlık
   
 8. ayfer

  ayfer Daimi Üye

  E llerine ve emegine saglık can .Çok güzel bir paylasım .
   
 9. huseyin mert

  huseyin mert Daimi Üye

  yüreğine sağlık can paylasımın için sağol
   
 10. cemertun

  cemertun Üye

  verdiğin bilgiler için canı gönülden allah razı olsun
  elerine emene sağlık
   
 11. ersank11

  ersank11 Üye

  Yüreqine saqlık can 12 imam daıma yanında olsun!
   
 12. alevi_atakan

  alevi_atakan Daimi Üye

  emeğine sağlık paylaştığınız için
   

Sayfayı Paylaş