alevilikte müsahiplik

Konu, 'Alevilik Genel' kısmında bluedream tarafından paylaşıldı.

 1. bluedream

  bluedream Daimi Üye

  Kayıt:
  8 Şubat 2007
  Mesajlar:
  545
  Beğenilen Mesajlar:
  3
  murtaza aliyi candan severse
  aç gözün canın gafletten uyandır
  müsahipsiz ile oturma
  bir içim su içsen külli ziyandır
  ******
  şah hatayim yeri gögü yaratan
  ben anaktan okurum bilmem karadan
  sürün çıksın hal bilmezi aradan
  mümin müslim al rengine boyandır
  MÜSAHİPLİK NEDİR?
  müsahip:alevi inancında terim olarak,ikrar verecek ,nasip alacak erkek ve kadının (karı-koca)kefil anlamında yol kardeşi demektir.
  alevilikte müsahip ve müsahiplik kurumu çok önemlidir.alevilige kabul töreni olarak algılanan eş meydanı yada nasip meydanında yola giren talip kefil olarak müsahipini seçer.inançta:herkes mümin olarak dogar,ana-baba terbiyesi alır,olgunlaşır ve çöpatlama zamanı gelir,bölece hamlıktan kurtulmuş olur.
  müsahip olma yada müsahiplik kurumu:alevilikte ilk toplumsal dayanışma biçimidir,bir tarafta alevi toplu davranışını uzantısında halkın toplu eylemini besleyen bir halka olarak yaşama geçerken diger taraftan elevi topluluk örgütlenmesini,ötesinde halkınhalkın toplumsal örgütlügünü yaratan ilk basamak olur.
  HZ.MUHAMMET ile HZ.ALİNİN müsahip olma kutsal söylencesi,HZ.MUHAMMETİN zahir/şeriatçı kimliginin yadsınmasını buna karşın batini kimliginin olumlanmasını öyküsür.inanç tanrısının dilinden,insan tanrılarının belirliyeciliginde yaratılan gayb alemin öncellikli durumunu bildirilmesidir.
  HZ.MUHAMMET ile HZ.ALİNİN MÜSAHİP OLMASINI ANLATAN KTSAL SÖYLENCE:kırklar söylencesinin bir devamı niteligindedir.miraç yolculugu sırasında ve dönüşte kırkların kapısında kulak abdesti yoluyla akılla/sözle yıkanan MUHAMMEt:kırkların meclisine katıldıktan sonra inançla aklın nesnellenmiş yani sıvı biçimi olan dolu yada şerbetle bir kez yıkanır.bilgiyle iç yıkanmaya ugratılır,bilgiyle yıkanmış olan HZ.MUHAMMETtoplumsal aklın temsilcileri olan kırklara biat eder.
  işte HZ.MUHAMMET İLE HZ.ALİNİN MÜSAHİP OLMA KUTSAL SÖYLENCESİ,BU NOKTADAN SONRA DEVREYE GİRER VE BATİNİ KİMLİKLİ HZ.MUHAMMETTİR İLK EYLEMİ OLARAKYAŞAMA GEÇER.söylenceye göre herkes yerine oturduktan sonra MUHAMMET inananlara dönerek,
  -EY İNANANLAR HER İKİ KİŞİ BİRBİRİNİZİ KARDEŞLİGE KABUL EDİN.buyurur.HZ.MUHAMMETİN buyrugu üzerine her inan kendine bir kardeş bulur her iki kişi karşılıklı birbirini kardeşlige kabul eder,bu yolla tüm inananlar birbirinin müsahipi olur,HZ.ALİ yanlız kaldıgını görünce ayaga kalkar
  -EY TANRININ ELÇİSİ BEN TEK KALDIM BEN KİMİNLE KARDEŞ OLAYIM?;der bunun üzerine HZ.MUHAMMET
  -EY ALİ SEN BENİM KARDEŞİMSİN;TIPKI MUSA VE HARUN GİBİ, YA ALİ BUNDAN BÖLE SENDE SENİ İZLEYENLERİNİN SANA İNANANLARIN BELİNİ BAGLA,BUYURUR.


  :DÜN MUSAHİPLİK NASIL ANLAŞILIYORDU:

  mürebinin musahipinin aşkına
  gözüme gönlüme düşen ALİDİR
  yüregim yaralı yaralar başlı
  ezelden seven sevişen ALİDİR
  (hatayi)

  musahipsiz kimselere musahiplige inanmayanlara aramızda yer yokttur.onların çabaları boşunadır,onlar mervanla birlik olmuşlar demektir.inançsız yezit oldukları için hakkı görüp inanmamışlardır.musahipsiz kimselerin yanında menakıp okumak ,ayin-i erkan göstermek dogru deildir.böylelerinin şeriattan tarikattan marifetten hakikattanve kırk makam ile on yedi erkandan nasipleri yokttur.

  müsahiplikte birbirine teslim olmak temel koşuldur bu teslim rıza kapısında olmazsa musahipler bibirine gönül vermezlerse ve birlik olmazsa onlar görünüşte musahiptirler.onların ikrarı bozukttur kim olursa olsun onlar musahip sayılmazlar ikrarları geçerli deildir.gerçektenyoldan erkandan haberleri yokttur,onlar düşkündür musahiplikleri haramdır emekleri boşunadır onlar musahip olamazlar yaptıkları ikrarlarınıa olanak tanımazlar.heran rıza kapısında murşidin ve meşayihin buyrugunu yerine getirirse ikrarları geçerli olur.özünde bir kişinin 4kapıda 4musahip bulunması erkandır.ancak pir pirdir,yol birdir erken süreklidir.7türlü kardeşlik vardır.
  19kardeşlik:şeriat kardeşiligi
  2)kardeşlik:tarikat kardeşligi
  3)kardeşlik:marifet kardeşligi,bir resul hak HZ.ALİve on bir oglunun imamlıgı hak demekle müminler şeriat tarikatve marifet kardeşi olurlar.
  4)hakikat kardeşligi:hakkı insandainsanı hakta görmek ehl-ihak ve ustad-ıkamile sevgi göstermeklehakikat kardeşi olunur.
  5)kırkların kardeşligi:dört kapının hizmettini bilen bu hizmetleri yerine getiren kırk makamda kırklar ile kardeş olurlar
  6)on yedi erkan kardeşligi.on yedi erkanı bilip geregini yerine getirmekle sır ehli olmakla kamil mürşit gözünde ve yetmiş yedi erkanda on yedi erkan sahibi ile kardeş olunur
  7)ceset kardeşligi.bir babanın belinden bir ananın karnından gelmekle ceset kardeşi olu


  haftada 3 kez davet erkandır:salı,çarşamba ve cuma gecesi


  SALI:HZ.MUHAMMET İLE HZ.ALİNİN MUHABET ETTİGİ GECEDİR.ÇARŞAMBA HOŞ GELDİ.CUMA İSE İNANANLARIN ZİYARET GECESİDİR.GÜNLERİN SEYİDİDİR


  BİRBİRİMİZLE TANRI SÖZÜ SÖYLEŞİP ÖBÜR DÜNYA ÜZERİNE DANIŞALIM
  aleviler dün musahipligi nasıl anlıyorlardı?sorusuna buyrugun dilliyle cvp verelim
   
 2. sevgi_seli

  sevgi_seli Daimi Üye

  Kayıt:
  8 Şubat 2007
  Mesajlar:
  234
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  emeğine sağlık can paylaşımın için teşekkürler
   
 3. teksin

  teksin Daimi Üye

  Kayıt:
  14 Şubat 2007
  Mesajlar:
  158
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  teşekkürler saol güzel paylaşım için
   

Sayfayı Paylaş