Alevilikte düşkünlük

Konu, 'Alevilik Genel' kısmında devran tarafından paylaşıldı.

 1. devran

  devran Yönetici

  Alevilerin yaşam biçiminde tek evlilik esastır. Boşanan erkek ve kadın düşkündür. Yol düşkünü olur. Ceme alınmaz. Karısını boşayan erkeğe katı kurallar uygulanır. Oysa, kocasını haklı nedenlerle boşayan kadına daha hoşgörülü davranılırdı. Buna karşın çok eşliler azımsanmayacak sayıdadır. Yine de özü korumak boşanmamaktır. Kentlilik olgusu geliştikçe Aleviler de bu konularda daha hoşgörülü davranmaya başladılar.

  Alevilikte kadınları dövmek (ince ya da kalın çubukla) bir hak olarak görülmez. Alevilerde kadın dövülmez mi? Tabii ki dövüldüğüne rastlanır. Çünkü erkek egemen toplum birbirine benzer ve etkilenir. Bu, kültürel durumla aşılan bir konudur. Önemli olan şudur: Alevi erkeklerine kadınları dövme hakkı verilmemiştir.

  Düşkünler(haksız yere ve keyfi olarak eşini boşayan, haram kazanç sağlayan, yalancı şahitlik yapan, nefsine hâkim olmayan, hırsızlık yapan, adam öldüren, vergi ve askerlik gibi vatan borcu ödemeyen, annesine-babasına evlâtlık görevi yapmayan, insanlara zarar veren, komşusunu inciten, işçi ve yetim hakkı yiyenler) Cem’e alınmazlar. Böylece Cem halkı(Alevi toplumu) zararlı insanlardan, yaramazlardan arınmış olur.

  Düşkünlük

  Alevîlikte kişi ister talip, ister pir, isterse mürşit olsun hepsi, yolun kurallarına uyup uymadığı konusunda yılda bir defa görülmektedir. Her Alevînin mutlaka bir piri vardır ve görgü ceminde pir huzurunda gözden gönülden ve erkândan geçer, bir kusuru ve kabahati varsa kendisi bunu söyler ve rızalık ister. Eğer kusurunu kabul etmezse veya şikayetçi olan kişi ile rızalaşılmazsa cem erenlerinin görüşü alınarak o kişiye ceza verilir. Buna babdan(kapıdan) düşme veya düşkünlük denir. Yani erenlerin gözünden gönlünden manen değer yitirme anlamına gelir

  Düşkünlük kişiye işlediği suçtan dolayı ceza verilerek belli bir süre tarikata alınmamasıdır. Bu süre cezanın ağırlığına göre 3-5-7-12 yıla kadar sürebilir. Düşkün kişi tarikata alınmaz, toplum içine sokulmaz, selam verilmez, alış-veriş yapılmaz. Cezayı çektikten sonra ceza bitim süresinin sonunda düşkün suç işlememiş ve düzelmişse düşkünlüğü ”düşkün kaldırma” töreni ile kaldırılır. Zina en ağır suçtur ve zina yapan kişinin düşkünlüğü kaldırılmaz, onun davası mahşere bırakılır. Yoldan (Alevî) olmayanla evlilik, düşkünlüğü gerektirir

  Düşkünlük geçici ve sürekli olmak üzere ikiye ayrılır. Ebedi olan düşkünlüğe “yoldan düşme” denilir. Bunların artık o topluluk içinde yaşamasına imkan yoktur. Geçici düşkünlük ise katlanılan fakat katlanılması çok ağır olan bir cezadır. Düşkün olana selam verilmez, selamı alınmaz, konuşulmaz, hiç kimse bir eksiğini gidermez, evine gidilmez, kimsenin evine gelemez, malı davarı komşusuna katılmaz düğününe gidilmez, düğüne çağrılmaz, bayramlarda bayramlaşılmaz, hastasının hali sorulmaz özetle toplumdan atılır. Bir durum istisnadır. Cenazesi olursa cenaze kaldırılarak evine gidilir, ekmeği yenmez, suyu kahvesi içilmez. 40 gün teselli bulması için normal konuşulur fakat bu süre bitince tekrar eskisine dönülür

  Tahtacılarda dede bir kadının veya erkeğin düşkün olduğunu “yüzün kara olsun”, demek suretiyle ilan etmiş olur. Düşkün ilan edilen kimse artık insan haklarından mahrum demektir. Hiçbir sohbete giremez ve herkes ona fena gözle baka

  Alevîler, Sünnîlerden kız alır fakat kız vermezler. Gelin olarak aldıkları kıza ikrar verdirerek Alevî toplumuna dahil ederler. Sünnîlerden dul kadın almak ise düşkünlüğü gerektirir. Fakat bunlar daha çok Alevî köyleri için geçerlidir. Şehir hayatında Alevîlerle Sünnîler arasında kız alınıp verilmektedir. Çubuk Yöresi Alevî dedelerine göre kendilerinin Sünnîlerden aldıkları gelinler mutlu, fakat Sünnîlere verdikleri kızlar çoğunlukla mutsuzdur. Çünkü Sünnîler, herhangi bir geçimsizlik durumunda gelinlerini “Alevî kızı” olmakla suçlamaktadırlar.

  Düşkünlük Suçları ve Dereceleri

  1. Söz taşıyan, kapı dinleyen, yalan yere yemin eden ve suçsuz yere bir kimseyi dövenler.
  2. Hırsızlık yapanlar, komşusuna sövenler, muhbirlik yapanlar, fesat çıkaranlar.
  3. Tarla sınırını bozanlar, komşusunun malına bilerek zarar verenler, kasten komşusuna ait ağaçları kesenler
  4. Komşusunun evini veya harmanını kasıtlı olarak yakanlar.
  5. Nişanlı kızının nişanını bozarak başkasına verenler, evli kadınla zina edenler, erkekle livata yapanlar.
  6. Tefecilik yapanlar, kumar oynamak suretiyle başkasının malını alanlar.
  7. Nikahlı karısını boşayıp, nikahlı karıyı kaçıranlar.
  8. Kur’an’ın ayetini değiştirip yanlış okuyanlar.
  9. Nefsine uyup kasten adam öldürenler.
  10. Bakire bir kızın zorla ırzına geçenler, zorla evli kadının ırzına geçenler.
  11. Musahibinin, pirinin, rehberinin karılarıyla zina edenler.
  12. Allah’ı, peygamberi ve Kur’anı inkar edenler.

  Bu Suçlara Takdir Edilen Cezalar

  1. Tövbe ettirilir, teşhir edilir, belirli bir süre tek ayak üstünde bekletilir ve su taşıttırılır.
  2. Boynuna bir ağırlık asılır, alnına ucu iğneli bir değnek dayatılır.
  3. Eline kızgın demir değdirilir. Boynuna ağırlık asılır. Alnına iğneli değnek dayatılır.
  4. Suçunun ağırlığına göre ayaklarının altına 12 veya 40 sopa vurulur. Boynuna ağırlık asılır, alnına ucu iğneli değnek dayatılır.
  5. Ayağı kızgın saca bastırılır ve konuşulmaz.
  6. Sırtına ağırlık bağlanıp, çalılık ve dikenli yolda yalın ayak yürütülür, ateşin üzerinde yalın ayak yürütülür, konuşulmaz.
  7. Toplum tarafından dışlanır, kız alınıp verilmez, konuşulmaz, alış-veriş yapılmaz.
  8. Hayvanları köyün sürüsüne katılmaz, konuşulmaz, selam verilmez, evine gidip-gelinmez.
  9. Toplumdan dışlanır, konuşulmaz, ölürse cenazesine gidilmez.
  10. Köyden ve mahalleden kovulur.
  11. Köyden ve mahalleden kovulur, her görüldüğü yerde yüzüne tükürülür.
  12. Köyden ve mahalleden kovulur. İslâmiyet’ten ve Alevîlikten çıkmış sayılır, dinsizdir, kâfir olarak görülür.

  11. ve 12. Cezaya çarptırılanlar, düşkünlükten asla kurtulamazlar. Diğerleri ise cezalarını çektikten sonra yola alınır, fakat düşkünlükten kurtulmak için bir kurban kesmesi gerekir.

  Yukarıda da konu edildiği gibi düşkünlük geçici ve sürekli olmak üzere ikiye ayrılır.

  Sürekli düşkünlüğü gerektiren durumlar şöyle sıralanabilir(Bozkurt,1990:126):

  1. Kur’an da evlenmeleri yasak kimselerle evlenmek
  2. İkrardan dönmek
  3. Zina yapmak

  (alıntı)
   
 2. eCe

  eCe Daimi Üye

  ellerine saglık devran teşekkürler... atv de oynamakta olan kasaba dizisini seyreden varsa bu konuyla ilgili bir bölüm vardı etkileyciydi...
   
 3. devran mükemmel bir makale..paylaşım için teşekürler..oldukça öğretici..
  soru işaretlerinin cevapları da var..
  bir yakınımız musahibinin kızıyla kaçıyor.bu şehir hayatı ve günümüz şartlarında olmasına rağmen iki taraftan da aileler icazet vermiyorlar..kimse evine kabul etmiyor ikisini de..ilgili kişi kızını da musahibini de reddediyor..aynı tepki diğer taraftan da veriliyor..üzücü ama bazı katı kurallara riayet ediliyor halen..
   
 4. devran

  devran Yönetici

  doğrudur can üzücü ama o katı kurallar hiç bozulmamış ve onların sayesinde biraradayız
  hiç birimiz reddemeyiz
   
 5. ero

  ero Daimi Üye

  teşekkürler devran..


  bende bilgilerimi kısaca aktarayım:
  dede ve oradaki halıkn bir araya gelerek, ağır bir suç işleyen kişinin tecrit edilerek suçunun dışavurumudur.

  bu dışa vurumda kişi büyük ihtimalle toplumdan belirli bir süreliğine veya tamamen dışlanırki; bunada düşkünlük -(Alevilikte ki en ağır cezalandırma-meclis çoğunluğu ile)- denir.

  bu cezanın asıl amacı da, cezanın başkalarına örnek teşkil etmesidir.
  ve bugünlerde en iyi model olarak görülen bu yargılama şekli, ABD yasalarına kısa bir süre önce girmiş olup, şu anda, ADALET SİSTEMLERİNİN temel taşıdır.

  bilindiği gibi bu sistem alevi tarihinde o kadar geniş bir yere sahipki ve o denli çok örneği varki ne zaman kullanılmaya başlandığı net oalrak bilinmiyor.
  sistemin alevilik ile ilgisine dair sadece şunu söyleyebilirim ;
  keşke dünyadaki tüm yargılama sistemleri bu kadar adil,aleni ve hızlı yapılabilse...MEDEEEEEEEEEEEEET...
   
  devran bunu beğendi.
 6. mozart

  mozart Yeni Üye

  ''Alevîler, Sünnîlerden kız alır fakat kız vermezler''Yoldan (Alevî) olmayanla evlilik, düşkünlüğü gerektirir Gelin olarak aldıkları kıza ikrar verdirerek Alevî toplumuna dahil ederler. Ben alevilik inacını takip eden ve öğrenme cabasın da olan biri olarak gerçekten üzüldüm . her konumda adaletden ve eşitlikten bahseden inancın mensupları iş kendilerine gelince nasıl adaletsiz olabildiklerini gördüm . yukarda yazınızda görüldüğü gibi aslında sizin insanlar tarafında şikayet etiğiniz ne var ise sizinde bil hassa uyguladınız görülmekte . mesala ben hep aleviler neden kız verilmediğini merak ederdim hep suçlardım görüyorum burada daha beteri var ve bu bir hiyararşi ile sağlanıyor . hadi deseniz almayızda vermeyiz de diyeceğim haklılar . bakıyorum din özgürlük gelen geline ikrar verilir ya kadın dini size ne ister alevi olur ister hanifi isterde şia kusura bakmayın arkadaşlar birileri kötüler iken kendimizde biraz bakmamız lazım.
   

Sayfayı Paylaş