Alevilik nedir?

Konu, 'Alevilik Genel' kısmında Alevi_Kaptan tarafından paylaşıldı.

 1. Alevi_Kaptan

  Alevi_Kaptan Admin Yetkili Kişi

  Kayıt:
  5 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  982
  Beğenilen Mesajlar:
  221
  Alevilik Nedir?


  Allah, Muhammed, Ali kutsallığını kalbinde taşıyan , Hz.Ali’nin adaletinden ayrılmayan temelinde insan sevgisi bulunan her dine , mezhebe ser inanca saygı duyan ve hoşgörü ile bakan, dil, din, ırk, renk , farkı gözetmeyen eline diline sahip olma ilkelerini şart koşan, gelmek isteyen, inançlı insanları çatısı altına alarak manevi susuzluklarını gideren, insanları yaşadıkları toplumda kendi istekleriyle kendi kendilerini yargılamalarını sağlayan, laik,demokrat, eiştlikçi, katılımcı, paylaşımcı düşünceyi savunan, zalime ve zulme karşı gelen, mazlumun yanında olan, şeriatın bağnaz kuralllarına bağlı olmayan, ve onu reddeden, İslam dinini kendine göre ve sunni inancın dışında yorumlayan, aslı doğruluk, kemali dostluk, cevheri, merhamet, görüşü eşitlik, hazinesi bilgi, meyvası sevgi hamuru ile yoğrulmuş, insanı Kamil ve erdemli insan yaratmayı ön gören, korkuyu aşıp sevgi ile tanrıya yönelen, Enel-Hak ile insanın özünde tanrıyı gören, yaradan ile yaradılan ikiliğinen Varlk Birliğine varan, edep ve ahlaklığı yaşamın temeline oturtan, insanı yücelten, hamurunda hem ilahiliğin hemde irfaniliğin mayası bulunan; kişinin ahlaklı ve karakterli yaşam ilkelerini belirleyen, Hz. Muhammed ve Hz. Ali’den gelen neslin imametini teberra ve tebelle ilkesi ile sahiplenen, dini biçim ve şekil olarak değil, gerçek anlamıyla algılayan, dini bağımsız bir irade gücü ve batını özelliği ile evrimleştiren akıl ve iman bütünlüğünde birleştiren ve tüm bunları Kırklar Cemi ile yürüten bir inanç sistemidir. Alevilik Aleviler için üst kavramı, Bektaşilik ve Kızılbaşlık ise alt kavramları oluşturur.

  Alevilikte Allahtan başka Tanrı Yoktur.
   
 2. eLff

  eLff Aktif Üye

  Kayıt:
  6 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  28
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  ancak biLmeniz gereken bişy var bazıı insanLAr aLeviLik kavramını çok çarpıtıooo okuLda aLevi oLmayan bi kaç kişi mum söndü gibi saçma ve doğruu oLmayan şeyLEre inanıoLar !!! dikkat yane anLatmak Lazım bu tipLEre ! (eLff.)
   
 3. Alevi_Kaptan

  Alevi_Kaptan Admin Yetkili Kişi

  Kayıt:
  5 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  982
  Beğenilen Mesajlar:
  221
  evet güzel bşr konu gerçekten aöalım ve tartışalım kimler bu durumla karşılaştı buraya yazalım. böyle bi saçma bişeyi bize yakıştırmaları çok çirkin gerçekten..
   
 4. hakangs52

  hakangs52 Daimi Üye

  Kayıt:
  7 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  189
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Böyle çirkin iftiralarla senelerce bizi karalamaya çalıştılar ama başaramadılar. İnşallah bundan sonra kendimize böyle çirkin iftiralar atılmasına izin vermeyeceğiz.... :cry:
   
 5. hakangs52

  hakangs52 Daimi Üye

  Kayıt:
  7 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  189
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Sözlük anlamına göre Alevi, Hz. Ali’ye bağlı ve ondan yana olan kimse demektir. Alevilik ise genel olarak Hz. Ali’yi sevmek ve onun soyunun yani Ehli Beyt’in yolundan gitmek olarak tanımlanabilir.

  Ancak bugün için dünyanın değişik bölgelerinde yaşayan farklı Alevi grupların herbiri için Alevi ve Alevilik sözcüklerinin ifade ettiği anlamlar da farklı olmaktadır. Biz konuya Anadolu Alevileri açısından yaklaşmakla birlikte genel bir tarihsel perspektif de sunacağız.

  Ülkemizde bugün yaygın şekilde Alevi olarak adlandırılan kitleler için kaynaklarda birçok ismin kullanıldığını söyleyebiliriz. Anadolu’daki Alevi kitleleri nitelemek üzere kaynaklarda, kızılbaş, rafızi, ışık, mülhid ve torlak gibi adların kullanıldığını görmekteyiz. Bunlardan en çok kullanılanı Kızılbaş adı olmuştur. Anadolu Alevileri kendileri için çok anlamlı Kızılbaş adını, Osmanlı yönetiminin ahlakdışı anlamlar yükleyerek, sünni kitlelere aşılayarak bir psikolojik savaş aracı olarak kullanması sonucunda bırakmak zorunda kalmışlardır.

  Bugün Anadolu ve Balkanlar’da yaşayan Tahtacı, Çepni, Amucalı, Bedrettinli, Sıraç gibi değişik gruplar genelde Alevi olarak adlandırılırlar. Anadolu Aleviliği, tarihsel ve sosyal koşulların doğal bir sonucu olarak, kitabi olmaktan çok sözlü geleneğe dayalı eski inançların islami şekiller altında yaşamaya devam ettiği bir halk islamıdır.

  Genel olarak ifade etmek gerekirse Bektaşi sözcüğü de yukarıda değindiğimiz kitleler için kullanılmıştır. Bektaşilik Hacı Bektaş Veli’ye dayanılarak kurulmuştur. Alevilik ve Bektaşiliği birbirinden bağımsız olarak ele almak bugün gelinen noktada tarihsel ve sosyolojik açıdan mümkün görünmemektedir. Her iki terim de zaman zaman birbirinin yerine kullanılabilmektedir. Prof. Melikoff’un da belirttiği gibi “Alevilik, Bektaşilik’ten ayrılamaz. Çünkü her iki deyim de aynı olguya, Türk halk İslamlığı olgusuna bağlıdır.”Alevilik ve bektaşilik, inanç ve ahlak esasları ve edebiyatları bakımından temel olmayan farklılıklar dışında ortaktırlar. En temel farklılık, Bektaşi kitlelerin daha çok şehirde yaşamalarına karşın, Alevilerin göçebe/yarıgöçebe çevrelerde yaşamaları şeklinde ortaya çıkmış sosyal bir farklılıktır. Ancak tarihsel olarak doğru olan bu sosyal farklılık günümüzde anlamını yitirmeye başlamış, “Alevi” adı daha yaygın olarak kullanılır olmuştur. Bugün genel olarak Alevi olarak adlandırılan kitleler üç dinsel gruba bağlıdırlar:

  Ocakzade Dedeler
  Çelebiler
  Dedebabalar
  Bu üç grupdan Anadolu’da en fazla etkinliğe ve nüfuza sahip olan Ocakzade Dedeler’dir. Daha sonra Çelebiler gelir. Dedebabaların ise Anadolu’da nüfuzları zayıftır, Balkanlar’da daha etkindirler.

  Türkiye’de yaşayan Alevilerin sayısı konusunda çeşitli veriler ileri sürülmektedir. Türkiye’de etnik ve mezhep konularında varolan tabular nedeniyle, yapılan resmi sayımlarda bu konu bilinçli olarak ihmal edilmekte ve dolayısıyla Alevilerin sayısı konusunu herkes işine geldiği şekilde yazmaktadır. Tarafsız araştırmacılara göre Türkiye’de en az 15 milyon Alevi bulunmaktadır. Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerindeki illerde sayıca az olmakla birlikte Türkiye’nin her yerinde Aleviler bulunmaktadırlar. Alevilerin sahip oldukları bu potansiyel onları zaman zaman Türkiye siyasetinin de merkezine yerleştirmektedir.

  Alıntı.

  Saygılarımla...
   
 6. Soreş

  Soreş Üye

  Kayıt:
  4 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  6
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Alevilik;

  Kadın Erkek eşitiliği demek,

  Enel Hak demek,

  HZ Muhammed ve HZ Ali demek,

  Kırklar demek,

  Hoca Ahmet Yesevi ve Hacı Bektaşi Veli demek,

  Pir Sultan Abdal demek,

  4 Kapı 40 Makam demek,

  Ehlibeyt demek,

  On iki İmamlar demek,

  Musahiplik demek,

  Eline Beline Diline sahip olmak demek,

  Hümanizm demek,

  Barış ve Özgürlük demek,

  Kadın Erkek Cem olmaktır,

  Muharremde yas olmaktır,

  Hızırda Lokma yapıp dağıtmaktır,

  Semah demek,

  Hayırların Allahtan, Şerlerin insandan gelmesidir..
   
 7. superisi

  superisi Yeni Üye

  Kayıt:
  18 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  3
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  ellerinize emeklerinize sağlık.. bi alevi olarak ben bunları biliyorum peki ya olmayanlar merak etmeden yargısızca infaz ediyorlar..
   
 8. taşkın

  taşkın Daimi Üye

  Kayıt:
  12 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  79
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  valla arkadaşlar biğün okulda böle bi konu açılmışdı bende arkadaşlarımdan bazılarını ceme götürdüm baya bi etkilendiler hatta bi arkadaşım cem den sonra nasıl alevi olunur? diye bi soru sormuşdu
   
 9. dufy

  dufy Daimi Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  60
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  ELLERİNE SAGLIK
   
 10. diren_incesu

  diren_incesu Aktif Üye

  Kayıt:
  4 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  26
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  ON SEKİZ BİN ALEM SANA HAYRAN
  BU CAN SENİN YOLUNA KURBAN
  SANA SADIK OLDULAR HER AN
  AHMED-İ MUHTAR İLE ŞAHIMERDAN

  NİCE KULLAR GELDİ GEÇTİ CİHANDAN
  SENİ SEVEN DÖNERMİ İKRARINDAN
  BU CAN DÜŞTÜ CİHANA KAL-Ü BELA'DAN
  SENİ YOL BİLEN MEDET UMMAZ BU HANDAN

  İNCE SUYUM DERT SENDEDİR BİLİRSİN
  DERMAN SENDEDİR GÖRMEZMİSİN
  ON SEKİZ BİN ALEM GÖNLÜNE GİRMİŞ
  SEN HALA KENDİNİ KÜÇÜK GÖRÜRSÜN

  DİREN İNCESU
   
 11. diren_incesu

  diren_incesu Aktif Üye

  Kayıt:
  4 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  26
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Merhaba sever can .latif ve de nazenin sözlerin için çok teşekkür ederim.kalp temiz olursa ,dilden güzel sözler çıkar(hz.ebu turab).hak erenler yardımcın ola.her dem hak aşk'ı için olsun.muhabbetle...
   
 12. alevi_kızı

  alevi_kızı Daimi Üye

  Kayıt:
  22 Eylül 2008
  Mesajlar:
  639
  Beğenilen Mesajlar:
  3
  emegine saglık diren can senin sözlerin hep güzel zaten çok begendim emegine saglık
   
 13. sessiz-okyanus

  sessiz-okyanus Daimi Üye

  Kayıt:
  26 Eylül 2007
  Mesajlar:
  568
  Beğenilen Mesajlar:
  30
  emeğine sağlık can çokk güzel bir paylaşım olmuş
   
 14. seyduna_34

  seyduna_34 Daimi Üye

  Kayıt:
  6 Nisan 2008
  Mesajlar:
  2.650
  Beğenilen Mesajlar:
  17
  yuregıne saglık dıren can herkese nasıp olamayacak kadar guzel bı yuregın var bızımle yuregındekılerı paylastıgın ıcın tesekkurler ....muhabbetle...
   
 15. diren_incesu

  diren_incesu Aktif Üye

  Kayıt:
  4 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  26
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Latif ve de nazenin sözleriniz için çok teşekkür ederim canlar.hak erenler yardımcımız ola.her dem hak aşkı için olsun.muhabbetle...
   
 16. ero

  ero Daimi Üye

  Kayıt:
  8 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.588
  Beğenilen Mesajlar:
  56
  diren-incesu hakikaten çok güzel ve derin kelimelerden dem vuruyorsun ..
  TEŞEKKÜRLER
   

Sayfayı Paylaş