ALEVİLİK İSLAM DIŞINDA DEĞİL;İSLAMIN ÖZÜDÜR...

Konu, 'Alevilik Genel' kısmında ozani tarafından paylaşıldı.

 1. ozani

  ozani Üye

  Kayıt:
  15 Aralık 2006
  Mesajlar:
  18
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  ALEVİLİĞİ BİLMEYENLER , ALEVİLER ADINA KONUŞMAMALIDIR  Türkiye Araştırmalar Merkezi´nin Almanya ve Fransa´da ki, Müslümanlara karşı bakış açıları ve toplumlarda İslam düşmanlığının oluşması konulu toplantı yapılmıştır. Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Genel Başkanı Turgut Öker´in, katıldığı bu toplantıda yaptığı talihsiz konuşma, Alevi toplumunu bir kez daha derinden üzmüştür.

  Turgut Öker, bir gazetede yer alan açıklamasında; “Aleviliğin aslında Hz. Ali ile alakası yoktur. Aleviler takiyye yapıyor. Sünni hegemonyasına karşı bu yola başvuruldu. Öyle olmasaydı Aleviler de Hz. Ali´nin yaptığını yapardı” ve “Alevilerde Yezid´e lanet okumaktan vazgeçmeli” diyor.


  Yüzyıllarca Aleviler, Ya Allah, Ya Muhammed, Ya Ali demeleri, ibadetlerini cem evlerinde ve evlerinde yapmaları, dillerinden Allah´ı hiç eksik etmeyenler mi , Aleviliği daha iyi bilir ? Yoksa cem evinin kapısından içeri girmemiş olanlar mı?Yoksa Aleviler gibi yaşamamış, cem evinin işlevini bilmeyenler mi? Alevilerle ilgili senaryo yazan ateistler mi Aleviliği daha iyi bilir. Elbette Alevi gerçeğini, Alevi gibi yaşamayanlar bilmezler. Bu söylemler Aleviliği asimile etmek amacını güden politik söylemlerdir.

  Geçmişte Emeviler, Abbasiler, Hz. Muhammed´in soyuna, Ehl-i Beyt´e ve taraftarlarına saldırdıkları ve iftira attıkları gibi, bugün de kendini bilmezler, Alevilikle ilişkisi olmayanlar, medyada boy gösterip politik yatırım yapmaktadırlar. Alevi İslam inancına aykırı verdikleri bu beyanatlar Alevileri bağlamamaktadır. Alevi İslam inancı adı altında ortaya attıkları bu düşünceler, Alevilerin inanç önderi olan Ahmet Yesevi, Hünkar Hacı Bektaş Veli, Yunus Emre, Pir Sultan Abdal, 7 Ulu Ozan ve Anadolu Erenlerinin , Ocaklarının , Alevi yol ve süreklerinin, Kurân yorumu olan velilerin görüşleri ve inançlarını yansıtmamaktadırlar. Kafaları “ Ateizm ile karma karışık olmuş bu kişiler , çarpık düşüncelerini ve kendi kafalarında ki karışıklığı kamuoyuna şırınga edip, inançlı Alevi halkımızın zihinlerinde sansasyon yaratma amacıyla hareket edenlerdir.Geçmişte olduğu gibi bu gün de inançlı halkımızdan gerekli dersi alacaklardır.

  Alevilerin, inançsız, ibadetsiz olduğunu iddia edenler olsa, olsa kara cahillerdir.

  Aleviliği, Alevi gibi yaşayanlar bilir, Aleviliğin kaynağı, Hz. Muhammed, Hz.Ali, Ehl-i Beyt´e bağlılıktır. Aleviliğin kaynağı Hoca Ahmet Yesevi´nin hikmetlerinde geçen terimlerdir. Semahtır, Pir rızasıdır.Ehl-i Beytin yoludur. Miraç, kul hakkı, hak rızasında, Hz. Ali yandaşlığındadır.

  Alevilik onların sandığı gibi dinsizlik değildir.Dünyanın en büyük dinleri ve inançlarının evrensel değerleriyle bütünleşmiş ve İslamiyet´´in tasavvuf yorumu ile yoğrulmuş, iman ve insanlık yoludur. Alevilikte , Allah sevgisi,Hz. Muhammed, Hz.Ali ve Ehl-i Beyt´e bağlılık vardır. Aleviler, Hz. Ali´yi sevmenin, Hz.Muhammed´i sevmekle eş değer olduğuna inananlardır.

  Aleviler, Hz. Ali´nin üstün niteliklerini ve Kurân´ın gerçek yorumunu içsel anlamını başta Hz. Ali olmak üzere, Ehl-i Beyt, 12 İmam ve Yedi Ulu Ozan´ın tasavvuf derinliği olan kişilerle keşfedildiğinden dolayı, Alevi İslam inancını kendi içlerinde içselleştirerek savunanlardır. Hacı Bektaş-ı Veli, Alevilerin Serçesmesi (Pir)dir. Alevilerin beslendiği kaynaktır. İlim, irfan,barış, sevgi ve direniş pınarıdır.Aleviler, Hacı Bektaş-ı Veli´den alınan güçle yüzyıllardır zulme , asimilasyoncu politikalara ve sizin gibi gerçek düşkünlere karşı bir direniş kaynağı olarak mücadele etmiş ve Alevi İslam inancının bayrağını yükseltmişlerdir. Gönüllerinde yüreklerinde ve kişiliklerinde yaşatmış ve yaşatacaklardır.

  Aleviler Allah´a kul, Hz.Muhammed´e Ümmet, Hz.Ali´ye talip olanlardır. 20.11.2005

  KAYNAK:ALİ YAMAN
   

Sayfayı Paylaş