Alevilik artık ilköğretim ders kitaplarında

Konu, 'Haberler ve Yorumlar' kısmında Alevi_Kaptan tarafından paylaşıldı.

 1. Alevi_Kaptan

  Alevi_Kaptan Admin Yetkili Kişi

  Milli Eğitim Bakanlığı'nın yeni müfredata göre hazırladığı yeni Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitaplarındaki değişikliği açıklıyoruz. İşte yenilikler: Alevilik artık ilköğretimde ders konusu olarak anlatılacak. Yeni Şafak, Milli Eğitim Bakanlığı'nın yeni müfredata göre hazırladığı yeni Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitaplarındaki değişikliği açıklıyor. Alevilik ilköğretim 8. sınıfın yeni ders kitabında "tasavvufi yorum" olarak öğrencilere anlatıldı. Devlet düzeninin bozulduğu dönemde Aleviliğin toplumu bir arada tuttuğu belirtildi.

  ALEVİLİK TASAVVUFİ YORUM
  Milli Eğitim Bakanlığı Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitaplarını bu yıl ilköğretim 4. sınıftan 8. sınıfa kadar yeniledi. Aleviliğe İlköğretim 8. sınıfın ders kitabında "Kur'an ve Yorumu İslam Düşüncesinde Yorumlar" başlıklı dördüncü ünitede yer verildi. İslam düşüncesinin yorum biçimleri "İnançla ilgili yorumlar, fıkhi yorumlar ve tasavvufi yorumlar" olarak 3 ana gruba ayrıldı. Aleviliğin ahlakla ilgili konular üzerinde yoğunlaştığı belirtilerek, tasavvufi yorum başlığı altında işlendi. Kitabın 82. sayfasında Alevilik kelimesi bir kez kullanılırken şöyle denildi:

  "Yesevilik, Mevlevilik, Alevilik-Bektaşilik ve Ahilik gibi oluşumlar, Anadolu'da hoşgörü kültürünün yayılmasına öncülük etmiş başlıca tasavvufi yorumlardır. Bu tasavvufi oluşumlar, Selçuklu ve Osmanlı devletlerinin kurulmasında, gelişip devam etmesinde önemli katkılarda bulunmuştur. Devlet düzeninin bozulduğu dönemlerde de toplumu bir arada tutarak insanların huzur ve mutluluk içerisinde yaşamasını sağlamıştır."

  HACI BEKTAŞ VELİ FOTOĞRAFI
  Kitapta Aleviliğin anlatıldığı bölümde bazı tasavvuf önderlerinin temsili resimleri başlığı ile Yunus Emre, Mevlana, Ahmet Yesevi, Ahi Evran ile birlikte Hacı Bektaş Veli'ye de yer verildi.

  "FARKLILIK ZENGİNLİKTİR"
  "Farklılık zenginliktir" denilen 20 sayfalık dördüncü ünitede öğrencilere İslam düşüncesindeki farklı yorumların ne gibi yararları olduğu da soruldu. Gökkuşağı renkleri örnek verilerek, "Gökkuşağındaki renkler nasıl bir zenginlikse din anlayışındaki farklılılar da zenginliktir. Böylece insanlar kendi şartlarına uygun olanı seçip uygulama şansı bulmuştur. Çünkü farklı şartlar ve farklı kültürel coğrafyada yaşayan insanlardan, aynı uygulamaları beklemek zorlama olur. İşte böyle durumlarda Kur'an'ın yoruma açık bıraktığı konularda farklı yorumlar yapılarak bu zorluklar giderilmiştir" denildi.

  ALEVİLİKLE İLGİLİ SORULAR
  Ünitenin değerlendirme kısmında da öğrencilere Alevilikle ilgili sorular yöneltildi. Boşluk doldurma şeklinde yapılan değerlendirmede "Yesevilik, Mevlevilik, Alevilik-Bektaşilik ve Ahilik gibi oluşumlar, Anadolu'da hoşgörü kültürünün yayılmasına öncülük etmiş başlıca ...... yorumlardır" denilerek öğrencilerden "tasavvufi yorum" bilgisi istendi. Eşleştirmeli bir soruda da Aleviliğin ahlak yorumu olduğu bilgisi soruldu.

  Laiklik din istismarını önlüyor
  Yeni kitapta Alevilik ile aynı ünitede başörtüsü ve laiklik konuları da işlendi. "Dinde zorlama yoktur" başlığı altında Atatürk'ün sözlerine de yer verilerek laikliğin asla dinsizlik olmadığı anlatıldı. Din istismarının herşeyden önce dine zarar verdiği belirtilirken, lakliğin bunun önüne geçtiği ifade edildi. Laikliğin bütün vatandaşların din, vicdan ve ibadet hürriyetini güvence altına aldığı belirtildi. Kitapta örtünme konusuna da girilerek şöyle denildi: "...Aynı dine inandıkları halde değişik coğrafi bölgelerde yaşayan toplumlar arasında kültür ve ortamın etkisiyle bazı farklılıklar meydana gelmiştir. Bu toplumların değişik kültürel ortamları, dini yaşamın çeşitli alanlarına farklı şekillerde yansımıştır. Örneğin Müslüman toplumlarda örtünme dini bir gereklilik olarak kabul edilmiştir. Ancak bu örtümnmenin şekli Kur'anı Kerim'de açık bir biçimde belirlenmemiştir. Bundan dolayı da her toplum , içinde bulunduğu kültürel ortam ve coğrafi koşullara uygun bir giyim anlayışı benimsemiştir."

  YENİ ŞAFAK
   
  sessiz-okyanus bunu beğendi.
 2. SÜLEYMAN

  SÜLEYMAN Daimi Üye

  payşaımın için saol kaptan çok ii oldu bu. Ama inş Özümüz gençlerimize doğru bi şekil de anlatılır.
   
 3. sakine zeynep

  sakine zeynep Daimi Üye

  çok güzel bir uygulama ama inşallah bizi kendilerince anlatmazlar..

  paylaştığın için çok saol erkan abi
   
 4. huseyin mert

  huseyin mert Daimi Üye

  paylasımın için sağol can bunları duymak güzel
   
 5. kigi12

  kigi12 Daimi Üye

  valla ne diyelim erkan.. gayet sevecen yaklasmislar bize :grin: ama yinede ben tatmin olmadim...ama buna da sükür diyorum, daha görüp ve anlayacaklar aslolani...

  tesekkurler paylasim icin..
   
 6. pınar__

  pınar__ Daimi Üye

  Paylaşımın için sağol kaptan
  Herşeye rağmen olumlu bır haberr ..
   
 7. foto

  foto Yeni Üye

  paylaşım için teşekkürler kardeş
   
 8. selenayy

  selenayy Daimi Üye

  emeğine sağlık can güzel bir paylaşım olmuş
   
 9. süpürgeci

  süpürgeci Daimi Üye

  UMARIM KİTAPTA ALEVİLİK DOĞRU BİR BİÇİMDE ANLATILMIŞTIR

  EMEĞİNE SAĞLIK KAPTAN
   
 10. seyduna_34

  seyduna_34 Daimi Üye

  emegıne saglık kaptan ınsallah oyle olur ve tabıı dogru bı sekılde anlatılır paylasım ıcın tesekkurler
   
 11. alevi_kızı

  alevi_kızı Daimi Üye

  umarız ki dogru bi şekilde anlatılır gerçi pek inandırıcı degil ama sanmıyorum böyle bi ders versinler verirlersede dogru bi şekilde verilir umarım..emegine saglık erkan
   
 12. sanem_62

  sanem_62 Daimi Üye

  ...
   
 13. sanem_62

  sanem_62 Daimi Üye

  Az önCe tvden izledim AKP Alevi açılımını kapatmış Caferilerin açılımını yapmaya hazırlanıyor ! bakın su catlağa yaaa kendını fılozof sandı ıstedıgıni yapıo ıstedığını sallıo TAYYAR once sen Alevılığı açıkla bu mılletın beynıne Alevılığin doğru durust sekılde gırmesı lasım Alevılerı mum sondu yapanlar olarak degıl !!!
  Kemalist yaklaşımlarımıs fayda etmıyor bunlara . Yazık hemde cok yazık Su lanet ampulun bıran once patlaması için sureklı dua edıyorum. Allahım duy feryadımı . Emeğine sağlık cAn...
   
 14. sessiz-okyanus

  sessiz-okyanus Daimi Üye

  eeeeeeeeeeeee yeter artık senelerdir onların dinlerini onlardan çokkk öğrendik birazda bize yer versinler birazda onlar öğrensin gerçekleri ben yinede din kitaplarındakii öğretilenleri öğrenmekten zevk alıyorum çünkü onlardan çok bilgimiz olduğunu ve söyleyecek lafımızın olması beni sevindiriyor açıkçası ama şuda bir gerçek onlardan daha çokk yandık ve acılar yaşadık pis geri kafalı örümcek kafalı insanlar yüzünden bunun içinde tanısınlar bizi neolduğumuzu öğrensinlerr artık ama inşallah olur tabii olursa yobazlar izin verirlrse kesin bir engel çıkar gene
   
 15. fefe

  fefe Misafir

  Paylasimin icin tesekürler Kaptan.
  Resmi olmasi en azindan bir baslangic. Umarim egtimcilerde buna uyar, kafalar nekadar olsa ayni kafa.
  Yeni nesillerle bu da degisir insallah.
   
 16. ünver55

  ünver55 Daimi Üye

  lise son sınıflara koymuşlar.Kızımın kitabında okudum.
   
 17. emre00

  emre00 Yeni Üye

  Çok güzel bir haber. Yazan şeylerin gerçekleri yansıtmasını ümit ediyorum...
   
 18. sanem_62

  sanem_62 Daimi Üye

  2007 yılında düşündükleri konu acaba sımdı 2010 türkiyesinde varmıdır ?
   
 19. sessiz-okyanus

  sessiz-okyanus Daimi Üye

  e....
   

Sayfayı Paylaş