Aleviliğin İran Şiası, Sünnilik ve İslamın Diğer Kollarıyla İlişkileri Nasıl Olmalıdır

Konu, 'Yazılar, Makaleler, Araştırmalar' kısmında yondem tarafından paylaşıldı.

 1. yondem

  yondem Aktif Üye

  Devran Can öncelikle bana katıldığın için teşekkür ederim. Zaten yazdıklarıma da katılmamak çok zor demi :D ?

  Canlar, dedim ki gelin hep beraber forum grubu olarak şu yüzyıllardır çözülmeyen sorunları beraber objektif bir akıl birliğiyle çözelim, Türkiye'ye liderlik edelim. Bence site üyelerinin söyleyeceği çok şey var ve yeterince aydınlar maşallah.

  Öncelikli soru: İran Şia'sı araplaştırıldı mı?
  İranın araplaştırıldığı falan yok. Ehl-i beyt sevgileri de bizdekinin aksine Ömer, Osman ve Ebu Lehep soyuna güttükleri (Sasani'ye yani kendi imparatorluklarına son verdiği için) düşmanlıktan kaynaklanıyor.
  İran şeriatı ne kadar tehlikeli? İranlılar bu rejimden rahatsız mı?
  Zannetmiyorum. Teokrasiyi coğrafya halkı benimsemiş gibi görünüyor. İslam şeriatı temelde korku hegemonyalı değildir. Gelgelelim İran'da öyle çocukların kolunun üzerinden araba geçirildiği falan da yok. Bunlarda Vahhabilerin uygulamaları, İran düşmanlığı yaratmak için amerikan sermayesi destekli basın tarafından öyle lanse edilmiştir. Ama farslar bizden çok farklı.
  Caferiler alevi mi?
  Alevilik, bu postmodern çağda Anadolu Aleviliğine sıkıştırılmış durumda. Böyle bakarsak, Caferiler alevi değil. Ha biz varoluş felsefesi itibariyle düşünelim diyorsak, o zaman, tüm semavi dinlerdeki radikal oluşum ve mezhepler ALEVİdir.
  Camilerde Al-i Beyt'e hala küfür ediliyor mu?
  Sünnülerin de inanç akıdesi olarak ehli beyt düşmanlığı yok, camide ehli beyte söven ibaresini sünnü kardeşlerimiz için kullanmak hatalı. Evet, sünni alimler Muaviye'yi lanetlemezler. Ama sebebi, onun bir vahiy katibi olmasından kaynaklanır. Gelgelelim yine onlar Muaviye'den ziyade Şah'a maildirler. Tamamına yakın sünni tarikan Mürşidi Ekber'ini Ali r.a. kabul eder. İnanç esasları itibariyle ehl-i beyt hasımları HARİCİLER "DİR ve tamamına yakın sünnü alimlerince SAPKIN kabul edilmiş ve lanetlenmişlertir.
  Gelgelelim, günümüzde kendilerini sünnü diye tabir eden ama ehlibeyt hasımları yok mu?
  Var. Bunlar da kuzey doğu Suudi Arabistan coğrafyasında yaşayan kimseler. Çocuklarına yezit ismini koyarlar v.s. Gelgelelim bizden de Ebubekir'e falan küfredenler var. Bu da inanca saygı noktasında hatalı bir yaklaşım.
  Ehli beyt'e söven bu sünnü diye kendilerini tanımlayan kimselerin ne kadar mümin olduğu tartışılır..... Hadisler, ayetler, menkıbeler, kıssalar söz konusu.
  Türkiye Sünnüleri?
  Diğer sünnüler için, özellikle Türkiye sünnüleri için bu durum böyle değil. onlara yezit oğlu yakıştırması, çok duygusal, tahripkar, saldırgan ve cahilce.
  Bunlar için hidayet ve cennet dilemek bize en yakışan düsturdur.
  Katliamlar, dışlamalar vs. unutmamalı, unutturmamalı. şehitlerimizin anıldığı platformlara sünnü kardeşlerimizi de müdahil etmeli, onlara da olayları tüm açıklığıyla anlatarak, tüm Türkiye'nin bu olayları bir insanlık suçu olarak kabul etmesini sağlamalıyız. İkilikleri bir kenara itip, YOLA ASLIYLA VE HALKIYLA SAHİP ÇIKIP, organize bir şekilde tüm bu işleri halledebiliriz. Gelgelelim halkların sünnü kesimlerinin okumuş veya okumamış artık %50 sinden fazlası da bu olayları katliam olarak nitelendirmede.
  Bizler inancımızın gereklerinden olan "kin tutmama" niteliğini burada göstermek ama tarihi de yukarıda izah ettiğim şekilde gerçekleştirmek zorundayız. Bizler binyıllardır kaos için değil düzen için, savaş için değil barış için insanlık için uğraştık.
  Doğru biraz kırsalda kaldık, ümmi kaldık, okumadık ama insanı okumayı öğrenerek, adeta Kuantum Komutanı'nın sonsuz kitabını ersten okumaya başladık. sonu önceden gördük, ona göre yaşadık.
  Şimdi diğer kitapları da okuyoruz. Aydınlanıyoruz. Daha çok aydınlatıyoruz. Olaylara daha objektif ve realist bakabiliyoruz. (sünnüler de öyle) Artık devir birleşme (ortak noktalarda) devirdir. Artık dersimi aklı başında kimse yerinde olarak nitelendiremez. Sivası, maraşı... keza...

  Brainstorming için karşıt görüşler lazım canlar, malum diyalektik böyle işler. Ama hakikaten öyle hissediyorsanız, düşünüyorsanız yazın ki konu gerçekçi olsun.
  Hızır yoldaşınız olsun.
   
 2. devran

  devran Yönetici

  biz bir canız o seebepten fikir ayrılıklarımız çok değil ondan dır herfikri kolay ca kabullenmemiz
  ayrıca her fikre ve görüşe saygımız var Yaratandan ötürü
  emeğine sağlık değerli can tabi görüntü öyle ama bunu orada yaşayanlara sorup; bakmak lazım
  belkide objektiflere yansıtılan sadece yanıltma isteği belki provakasyon kim bilir.
  ama görüntü şu güneş balçıkla sıvanmaya çalışılıyor.
   
 3. yondem

  yondem Aktif Üye

  Atasözü tam yerinde abi.
  Güneş: Güzel, Aydınlık verici ammaaa yakıyor...çok sıcak. amerikayı yakıyor, hristiyan ve yahudi dünyasını... bu noktada ne kadar islam hoşgörüsüyle ahenk (!) içerisinde bir tablo sergiliyorlar....
  Güneşşş...Aynı iran gibi...
   

Sayfayı Paylaş