ALEVİLER: Türkiye-İran-Irak-Suriye-Bulgaristan

Konu, 'Kültür, Sinema, Müzik, Sağlık, Bilim ve Eğitim' kısmında prkacin tarafından paylaşıldı.

 1. prkacin

  prkacin Super Moderator

  [​IMG]


  Dede ocaklarının, bunlara bağlı talip topluluklarının (Türk, Kürt, Zaza, Arap ve Rom) tarihi konusundaki büyük eksiklik dolduruldu artık. Günümüzdeki Alevi yerleşimler, hangi tarihlerde ve hangi topluluklarca kuruldu? Alevilik hangi coğrafyada ortaya çıktı ve Alevi topluluklar hangi coğrafyalara yayıldı?  Dede ocaklarının, bunlara bağlı talip topluluklarının (Türk, Kürt, Zaza, Arap ve Rom) tarihi konusundaki büyük eksiklik dolduruldu artık. Günümüzdeki Alevi yerleşimler, hangi tarihlerde ve hangi topluluklarca kuruldu? Alevilik hangi coğrafyada ortaya çıktı ve Alevi topluluklar hangi coğrafyalara yayıldı? Türkiye, Suriye, Lübnan, Irak, İran, Azerbaycan ve Bulgaristan'daki Alevilerin etnik kökeni nedir? Etnik köken ile dede ocağı arasında nasıl bir ilişki vardır? Tarihin en örgütlü yapılarından biri olan dede ocaklarının oluşum coğrafyası neresidir? Dede ocağı kurucuları kimlerdir ve nerelerde yaşamışlardır?


  Alevilik ve Aleviler açısından çok önemli olan bu konular, Türkiye'de yayımlanan ve birçoğu fantezilerden ibaret olan araştırmalardan farklı olarak, sağlam kaynaklara dayalı ve ön yargısız biçimde ele alınmakta bu çalışmada. Alevilerle ilgili geliştirilmeye çalışılan tezlerin aksine bu çalışmada Aleviliğe ait dayanaklar ve Osmanlı tahrir defter kayıtlarından yararlanılmıştır.


  Ocak sistematiğinin alan çalışması yapılmadan rastgele ve ezbere, kulaktan dolma bilgilerin getirdiği yıkıntılar üzerinden yeni yeni icat edilen ocaklar ve işleyişleri yerine Aleviliğin kuruluş sistemini ve ocaklar arasındaki silsile ve pir- mürşit ocaklarının birbiri ile ilişki ve yapılanmasını bu kitapta bulabileceksiniz.


  Ayrıca hangi ocakların ve taliplerin nerelere yayıldığını da harita üzerinden izlemenin mümkün bu çalışmayla.
   
 2. sesiz_kral

  sesiz_kral Daimi Üye

  paylaşım için tskler can
   
 3. ero

  ero Daimi Üye

  kitabın içeriğini bilmesemde son zamanlarda Ortadoğu cıoğrafyasında en çok konuşılan konuların başında yakın tarihte olası bir Alevi birliğinin önlenmesidir.
  bir birliği oluşturabilecek ülkeler kitapta adı geçen ülkeler olmakla beraber, ülkemiz, en azından Alevi kesimin sempatisini kazanmak adına ele avuca sığmaz bir kaç küçük hak tanımaya imza atmıştır bile... bunlar bir iki vakıf derneklerin açılmasına izin vermek gibi basit şeylerle sınırlıdır.

  özellikle böylesi bir olasılığı tehlike olarak gören Arap-İslam ülkelerinden; suudi arabistan, katar, arap emirlikleri kendince koalisyon oluşturma faaliyetleri vede özellikle bölgelerinde halk üzerinde şeriat kanunlarını sıkı şekilde uygulatma niyetindedirler.

  tabi bu şeriat kanunları sokak insanlarına uygulanır: şeriat polisince düğün salonuna yapılan baskında suç üstü yakalanan 50 çift halindeki ZENGİN EŞCİNSELLERE uygulanmamaktadır.


  tanrı hiç bir mezhebi, ne huzururu kaçıracak kadar diğerlerinden üstün, nede değerleri nispet ettirecek kadar bir topluma huzursuzluk versin.
   

Sayfayı Paylaş