Aleviler Recep Erdoğan'ı neden sevmiyor? Alevi yazar sordu:.

Konu, 'Haberler ve Yorumlar' kısmında Alevi_Kaptan tarafından paylaşıldı.

 1. Alevi_Kaptan

  Alevi_Kaptan Admin Yetkili Kişi

  [​IMG]
  Sabah'ın alevi yazarı açık açık sordu: Aleviler sizi neden sevmiyor. Başbakan'dan ayrıntılı cevap..[h=1]Alevi yazar sordu: Aleviler Erdoğan'ı neden sevmiyor

  Başbakan Erdoğan A Haber canlı yayınında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Sabah gazetesinin Alevi yazarı Sevilay Yükselir, ben bu soruyu sormazsam kıyamet kopar diyerek son dönemdeki tartışmaları gündeme getirdi. Erdoğan'a Cemevlerinin ibadethane statüsü, Diyanet'in açıklamalarını hatırlattı. "Aleviler sizi desteklemiyorlar malesef" dedi. Erdoğan soru üzerine detaylı bir açıklama yaptı.

  BEN HZ ALİ GİBİ YAŞAMAYA ÇALIŞIYORUM ONLAR YAŞAMIYOR
  Beni Alevi düşmanı olarak gösterenler var. Ben Aleviliği, Hazreti Ali'yi sevenler olarak biliyorum. Ben bugünkü Aleviyim diyenlere baktığım zaman hepsinden daha Aleviyim. Hiçbiri Hazreti Ali gibi yaşamıyor, ben onun gibi yaşamaya çalışıyoruz.

  BENİ ORAYA GÖMERSİNİZ AMA BUNU YAPAMAZSINIZ
  Dediler ki Karacaahmet Mezarlığı'nı söküyorlar dediler. Atladım gittim. 106 tane mezar taşını sökmüşler kenara dizmişler. O zaman orada bu faaliyeti yürüten derneğin başkanı aynı zamanda ticaret odasının üyesi. O gün irtibat kurduk kendisiyle. Dedim ki yahu dedim burada böyle bir şey yapılıyor. Burası tarihi mezarlıktır dedim. Bakın ben kendilerine 46 tane farklı yerde, Üsküdar'da yer gösteriyorum. Hangisini beğenirlerse cemevini oraya yapalım diyorum. Ne olur şu mezarlığa dokunulmasın. Daha sonra biz üçlü bir araya geldik. Ne dedi biliyor musunuz? Siz beni oraya gömersiniz ama bunu yapamazsınız. Ben zaten sana ruhsat vermem dedim, yıkarım dedim.

  KAÇAK İNŞAAT YAPTILAR DOZERİ GÖNDERDİM VURDUM
  Bunlar kaçak inşaata başladılar, ben de dozeri gönderip vurdum. Allahtan ki biz resimleri çektirmiştik. Çünkü o cemevi bir ucube olarak yapıldı orada. Hala kaçaktır. Ruhsatı yoktur. Karacaahmet Türbesi'nin yanında ucube olarak durur. Hakkımda benim orayı yıkmadım diye dava açıldı. Biz resimleri falan ibra ettik de ben beraat ettim. Yoksa ondan da mahkum olacaktım. Halbuki yaptıranlar ben değilim, başkaları göz yumdular.

  MÜSLÜMANIN İBADETHANESİNİN TEK OLMASI LAZIM
  Aleviler Müslüman'dır diyenler var, değildir diyenler var. Aynı zamanlarda bir de bunların içinde Ateist olanlar var. Eğer biz müslümansak bir alevi olarak, o zaman Müslüman'ın ibadethanesi tek olması lazım. Cemevine karşı olduğumu söylemiyorum. Mesela Türkmen Alevi'leri camiye gelirler.

  CEMEVİ DİYE BAĞIRANLARIN CEMEVİYLE ALAKALARI YOK
  Ama bağıran çağıran tipler var ya. Camiyle cemeviyle alakaları yok. Ama cemevi konusunda bir çok arkadaşımın olumlu yaklaşımı vardır. Ama Alevilik bir dindir deniliyorsa bunu çıksınlar müşterek olarak açıklasınlar.
   
  berfine36 bunu beğendi.
 2. aden turkan

  aden turkan Aktif Üye

  tayyip erdoğan sen cem evine ucube diyemezsin... aleviden daha aleviymiş sen önce insana, inanışa saygı göster, ağzını yıka öyle aleviliği ağzına al!!
   
  zraw ve berfine36 bunu beğendi.
 3. MUHAMMEDALİ

  MUHAMMEDALİ Daimi Üye

  “Alevi topluluk Kılıçdaroğlu'nu destekliyorlar olabilir, destekleyebilirler tabii ama biz istiyoruz ki hizmet politikası prim yapsın. Ama genelde kendilerinden olanı destekliyor halkımız. Benim bildiğim Alevilik Hz. Ali'yi sevenlerdir. Eğer Alevilik Hz Ali'yi sevmekse ben en büyük aleviyim ama günümüzde Alevilik böyle yaşanmadığını görüyorum. Aleviliğin kendi içinde parçalandığını görüyorum. Aleviler müslümandır diyenler var, Aleviler müslüman değildir diyen var ve bunların içinde ateist olan da var. Biz müslümansak ibadethanesinin tek olması gerektiğini düşünüyorum yoksa bu ayrımcılık olur. Cemevi bir ibadethane değil cemevi kültürel etkinliklerin yapıldığı bir merkezdir.”

  Konuşmasının bu bölümü tamamı itibariyle talihsiz bir açıklama olmuş.
  Varan 1: “Alevi topluluk Kılıçdaroğlu'nu destekliyorlar olabilir, destekleyebilirler tabii ama biz istiyoruz ki hizmet politikası prim yapsın. Ama genelde kendilerinden olanı destekliyor halkımız. "
  Durumun böyle olduğunu bilidiğimiz halde bu meyli değiştirmek için çalışan,hizmet ve hakkı ön plana çıkarmak isteyen bizlere karşı Başbakan'ın bu ifadesiyle hiç bir şeyden haberi olmayan kırsal kesimde yaşayan Alevi tebaasının böyle bir açıklama üzerine muhakkak tek bir partiye oy verme olasılığı aratacaktır. Şahsen ben, Osmanlı devrindeki gibi ırk ve inançsal kimlikler üzerine inşa edilmiş bir meclis görmek istemiyorum. Aklı başında kimse bunu istemeyecektir. Bunun yerine çokkimlikli partilerin var olması, "hizmeti ön plana çıkarma" açısından da daha yararlı olacaktır. Sayın Başbakan ne söylediğini bilmiyor sanırım, hem hizmet diyor, hem partilerin, açıklamalarıyla tektipleştirilmesini kolaylaştırıyor.

  Varan 2: "Benim bildiğim Alevilik Hz. Ali'yi sevenlerdir. Eğer Alevilik Hz Ali'yi sevmekse ben en büyük aleviyim ama günümüzde Alevilik böyle yaşanmadığını görüyorum. Aleviliğin kendi içinde parçalandığını görüyorum. Aleviler müslümandır diyenler var, Aleviler müslüman değildir diyen var ve bunların içinde ateist olan da var. "
  Öncelikle insanlara işaret sıfatlarıyla hitap edilmez, böyle zerafetlik göstergelerine, böyle hassas konular konuşulurken dikkat edilmesi gerekir. Bu tip açıklamalar, gayri-alevi cenabın en çok başvurduğu açıklamalardan. Klişelerden uzaklaşmak konusunda kararlı bir parti başkanından böyle bir açıklama beklenmiyor. Sizin kimin kimi nasıl sevdiğinizi sezme gibi bir parapsikolojik bir niteliğiniz mi var efendim? Siz nasıl olur da Alevilerin, tüm ömrü boyunca onun kapısına layık olabilmek için yaşadıkları bir zatı sevmediklerini öne sürersiniz. Böyle bir yorum yanlızca boş bir lakırtıdır. Aşk, sevgi görülebilir mi yahu? Böyle yaşanmadığını "görüyorum" diyor. Ayıptır. Alevilik içindeki ayrılıklar ve farklılıklar zenginliktir ki bu sizi değil Alevi cenab ve büyüklerini ilgilendirir. Bu farklılıklar olmasa daha mı iyi olurdu? Alevilik tek tip olsa idi daha mı memnun olurdunuz? Hani siz de farklılıkları zenginlik sayıyordunuz?
  Alevilerin müslüman olup olmaması hususunda dedelerin ortak kararlarını değil de üç beş cırtlak sese kulak veren Sayın Başbakan'ın zannediyorum ki Alevilik ile ilgilişu ana kadar yaptığı en talihsiz açıklama bu olsa gerek. Aleviler, varlıkta birliğe ve Hz.Muhammed'in son nebiliğine inanırlar. Müslümanlık dediğiniz bu ise, daha fazla cırtlak seslere genel tebaadan daha fazla önem vermenin bir manası bulunmamaktadır.

  Varan 3: "Biz müslümansak ibadethanesinin tek olması gerektiğini düşünüyorum yoksa bu ayrımcılık olur. Cemevi bir ibadethane değil cemevi kültürel etkinliklerin yapıldığı bir merkezdir."
  Gelin tekke ve dergahların işlevselliğini tekrar gündeme getirin, o halde ibadetler eskiden tekke statüsünde olan cem evlerinde yapılsın o zaman! Hem kimin nasıl ibadet ettiği bir ülkenin Başbakanını ilgilendirir bir şey midir? Kimseyi yargılamdan "KABUL" etmek istenilen eylemdir. Alevileri şu anki ibadethaneleri, ibadetleri, ritüelleri ile kabul edin, daha sonra sizin akıdenizle arasındaki farkları ve kimin haklı olduğunu, sırat-ı müstakimde olduğunu, doğru olan fıkhi, ameli, siyasi ve iktidadi yorumları siyasi kimliğinizi bir kenara bıraktığınız gün tartışırsınız. Ancak o zaman laik bir başbakan modeli oluşturusunuz. Böyle klişe ifadelerle Türkiye'de Alevi-Sünni meselesi hayırlı bir yere gitmiyor maalesef.
  Aşk ile.
   
 4. berfine36

  berfine36 Aktif Üye

  Bizler yetmişiki milleti bir görüp; Hak Muahmmed Ali diyerek her gördüğümüzü Hızır bilerek yaşarken;
  Bizden vergi alan,
  Bizi kınayan,
  Bize sürekli akıl veren;
  İnsanlığı aydınlığa çağdaşlığa ileri deil, Din sömürüsüyle tekke zaviye dönemine götürmeye çalışan,
  Hristiyan kilisesine, Musevi havrasına; Sünni camisine giderken onları çok iyi gören;
  Benim vergilerimle iş yapan ama beni zararlı yaratık gören,
  Benim Hak´ka hizmet ettiğim dergahıma ucube diyen bu adamı asla sevemem…
   
  sessiz-okyanus ve aden turkan bunu beğendi.
 5. sessiz-okyanus

  sessiz-okyanus Daimi Üye

  ucube kendisi farkında değil:)
   
 6. devran

  devran Yönetici

  Bu bahsettiği Kültürel etkinlik dua ile başlar dua ile biter ama arkadaş hiç görmediği ve cami gibi sandığı için çok görmüyorum
   
  berfine36 ve aden turkan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş