Aleviler namaz kılarlar mı?

Konu, 'Alevilik Genel' kısmında bluem tarafından paylaşıldı.

 1. bluem

  bluem Daimi Üye

  Kayıt:
  3 Mart 2007
  Mesajlar:
  191
  Beğenilen Mesajlar:
  3
  Aleviler ve namaz konusunu bir kaç boyutuyla ele almak gerekiyor. Çünkü Alevilerin sürekli olarak maruz kaldığı soruların başında “neden namaz kılınmıyor” sorusu geliyor.
  Her Alevi mutlaka ömrünün birden fazla döneminde “siz Aleviler neden namaz kılmıyor, camiye gitmiyorsunuz?” sorusuyla karşılaşmıştır
  Bilindiği gibi namaz Farsça bir kelimdir. Namaz kelimesin Kuran´da ki karşılığı salat´tir. Salat ise dua, tanrıyı içten anıp selamlama anlamına geliyor. Allah´i içten anıp selamlamanın, duanın ise biçimi, sekli yoktur. Dua, insanin Yaratıcı ile beraberliğidir. Bunun için belli bir saat, mekan, kural yoktur. İnsan istediği vakit, istediği dilde, istediği şekilde dua edebilir, Yüce Yaratıcısına şükür edebilir. Yüce yaratıcıyı anmak, Yaratıcıyla dolu olmak, bir araya gelmek için belli bir zaman dilimi yoktur. Bu her an olmalıdır ve her anda mümkündür. İbadeti belirli zamanlarla sınırlayan kendisini biçimsel kurallar ve şekillerden arındırmamış demektir. Böylesi şekilsel bir kuşatma ise yaşamın gayesine ters bir durumdur.
  Bazıları ibadeti biçimsel kurallarla sinirliyor. Çokça tekrarlamak durumunda kaldığımız gibi biz Alevilerde ise ibadeti kalıplaştırmak yoktur. Elbette ibadette belirli kurallar olması gerekiyor. Özellikle toplumsal olarak yerine getirilen ibadetin kuralları vardır. Ancak inancın temelidir gibi bazı yanlış uygulamalarla sırf ibadet olsun diye ibadet, ibadetin gayesini yok saymak demektir. Biz Alevilere dayatılanda budur. Deniliyor ki; “Aleviler illa camiye gidin, namaz kilin”. Amaç burada ibadet ise Aleviler zaten toplumsal olarak Cem de ibadetlerini yerine getiriyorlar. Aleviler kimseye, “Cem evine gelip Cem ederek ibadet edin” gibi bir dayatmanın sahipleri değiller. Aleviler “herkesin inancı kendisine” ilkesi ile hareket ederken başkaları ısrarla Alevilere dayatmalarda bulunuyor. Hem de inançsal anlamda temeli olmayan gerekçelerle.
  Amacımız burada Alevilerle Sünniler arasındaki inanç farklılığını bütün boyutlarıyla tartışmak değildir. Amacımız ısrarla Alevilere dayatılan “günde beş (5) kez namaz kilin böylece iyi bir Müslüman olursunuz” gibi inancı biçimsel kurallara indirgeyen, hatta neredeyse bunu inancın özü sayan mantığın yanlış olduğunu belirtmektir. Namaz, neredeyse birileri tarafından inancın asıl gayesi haline getirilmiştir. “günde beş vakit namaz kılan kişi iyi bir insandır ve yaşamı anlamına uygun yasayan kişidir, kılmayan ise münafık, kafir kişidir” gibi bir anlayış ortaya çıkmıştır. Aleviler asırlardır bunun inancın özüne ters bir tutum olduğunu belirtmişlerse de, siyasi anlamda iktidarda olmadıklarından dolayı seslerini kimseye duyuramamışlardır. İnancın asıl özünü takip edip uygulamak yerine gösteriş için yapılan fiillerle zamanını harcayanlara Maun suresinde söyle ikaz edilmektedir: “Dini yalanlayan gördün mü? İste yetimi itip-kakan, yoksulu doyurmayı teşvik etmeyen odur. İste namaz kılanların vay haline, ki onlar namazlarında yanılgıdadırlar, onlar gösteriş yapmaktadırlar, ve ufacık bir yardımı da engellemektedirler”. Biz Alevilerce anlaşılması gereken en önemli nokta burasıdır.
  Konun daha iyi anlaşılması ve doğrularımızın bilince çıkarılması için bazı tekrarları yapmak durumunda kalıyoruz. Konuya hakim olanların anlayışına sığınıyoruz.
  Önceki satırlarda da belirtmeye çalıştığımız gibi namaz Farsça bir kelimedir. Kuran da ki karşılığı Salat´ir. Salat´in anlamı ise Allah´i içten anıp selamlama ve duadır. Bu gün egemen Sünni anlayışın günde beş vakit kıldığı ve Alevilere dayattığı ve neredeyse dinin temeli saydığı namaz ibadetinin Kuran da beş vakit olduğu yönünde acık bir beyan yoktur. Madem namaz inancın özü sayılacak kadar önemli bir ibadet neden Yüce Yaratıcı bu konuda acık ve kesin hükümler ortaya koymasın?
  Aleviler namazı ret etmiyor. Nitekim Cem ibadetinde halka namazı seklinde ibadetlerini yerine getiriyorlar. Ancak bu namaz hiç bir şekilde egemen Sünni anlayışın namazıyla benzer değildir. Bazıları çıkıp diyebilir ki: “su kadar milyon insan namazı böyle kılıyor da siz Aleviler neden farklı anlıyor ve uyguluyorsunuz?” Hemen belirtelim ki çoğunluk her zaman doğru yapıyor anlamına gelmez.
  İbadetle amaçlanan kişinin kendini yenilemesi, arındırması ve sosyal dayanışmayla kişiliğini tamamlamasıdır. Maun süresi böyle bir anlama sahip. İbadet için ibadet, gösteriş için yapılan ibadet nafile ibadetlerdir.
  Alevi ibadet anlayışı biçimsellikten uzak içtenliği esas alır. Al-i İmran Suresi 191. Ayetinde “Onlar; ayakta iken, otururken, yan yatarken Allah´i anarlar”. Bakara s Suresi 239. Ayeti: “Eğer korkarsanız, (namazı) yaya yahut binekte iken kilin”. Bu ve benzer ayetlerde de anlaşılacağı üzere Allah insanlara içten ibadet etmeyi emrediyor.
  Birileri kabul etsin veya etmesin, Alevilerin ibadet anlayışı bu minval üzeredir.
  [/color]
   
 2. Kutup Yıldızı

  Kutup Yıldızı Daimi Üye

  Kayıt:
  8 Nisan 2007
  Mesajlar:
  242
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  gerçekten güzel bi konuya değinmişsin son zamanlarda burda cemaat evinde kalan şahıslarla baya bi tartışmamız oldu bu konu da bu açıklamayı yaptım ama arkadaşlar pek tatmin olmuyorlar ve merak ettiğim bi konu var
  KURAN-I KERİM de namaz bu şekilde kılınır şu ayetleri yada sureleri içermelidir diye bir konu geçiyor mu? eğer bilgisi olan arkadaş varsa yardımcı olmasını istiyorum. Ben iki farklı meal okudum fakat içersinde böyle bir şeye rastlamadım
   
 3. sevgi_seli

  sevgi_seli Daimi Üye

  Kayıt:
  8 Şubat 2007
  Mesajlar:
  234
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  canlar aleviler yada sunniler diye birşey namaz konusunda tartışılamaz her müslamına farz olan şey namazdır ama biz aleviler neden namaz kılmıyoruz nedeni ise Hz. alinin namaz kılarken camii de öldürülmesinden dolayı namaz kılmıyoruz tek fark bu bunu anlamanızı sağlayacak şey bu konuyu ben daha önce dile getirmiştim ama kimse forumlara bakmıyor
   
 4. bluedream

  bluedream Daimi Üye

  Kayıt:
  8 Şubat 2007
  Mesajlar:
  545
  Beğenilen Mesajlar:
  3
  Kilarlar ancak namazlari da farklidir. "Kuran"da ibadetin tarifi yoktur. Bes vakit namaz yoktur. Kuran'da dua et, Allah'a dua et. Atin üzerinde, devenin üzerinde, yürürken, yanüstu yatarken, sirtüstü yatarken Allah'a dua edebilirsin yazar" derler. O nedenle, kendilerini nerede Allah"a yakin hissederlerse, orada ve Türkçe dua ederler. Bu onlar için namazdir. Alevi felsefesi insani kutsal kabul eder. O nedenle Aleviler namaz kilarken halka halinde, birbirlerine dönüktürler. Insanlar insanin yüzüne secde eder
   
 5. kigi12

  kigi12 Daimi Üye

  Kayıt:
  12 Nisan 2007
  Mesajlar:
  443
  Beğenilen Mesajlar:
  96
  ben de namazi ve dualari gunun bes vakitine ayrilmasini anlayamiyorum bi türlü... insan istedigi zaman yaradanina siginmalidir, duasini
  etmelidir. ben neden namaz kilmiyorsun diye bi soruyla karsilasmadim henuz, eger böyle bi soruyla karsilasirsam tabiki verecek cevabim var asla onlarin laflarinin altinda kalamam. ama bu da bi gercek yanlis taniniyoruz canlar ayni ulkede yasamamiza ragmen, ya bizi gercekten tanimiyorlar ya da tanimak istemiyorlar..........bizim namazimiz cem dir canlar, degislerimiz var dualarimiz var lütfen anlatin bilgilenmek isteyenlere ( niye namaz kilmiyorsunuz diyenlere)..............sagol secil
   
 6. canlar yilmaz

  canlar yilmaz Daimi Üye

  Kayıt:
  7 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  85
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  güzel bir kono devamli busoruyla karsilasiyoruz. aleviler niye namaz kilmiyor birde neden ramazan tutmuyogibi soru.
  tabiki alevide namaz kilar hz.alinin sehit düsmesinde sonra namaz kilmamaktadirlar.
   
 7. Kutup Yıldızı

  Kutup Yıldızı Daimi Üye

  Kayıt:
  8 Nisan 2007
  Mesajlar:
  242
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  bu konuda çok büyük tartışmalara girdim ama beni imana getirmeye kalkan şahıslarla bile karşılaştım bana kesin bir kanıt lazım ayrıca bizlerin Hz. Ali'nin camide sırtından vurularak öldürüldüğü için namaz kılmaması bana mantıklı gelmiyor. Nedeni ise şu biz O'nun yolundayız O namaz kılıyormuş ki namaz kılarken öldürülmüş O'nun ibadet ederken öldürülmesi bizim ibadet şeklimizi değiştirmemiz anlamına gelmez..
   
 8. bluedream

  bluedream Daimi Üye

  Kayıt:
  8 Şubat 2007
  Mesajlar:
  545
  Beğenilen Mesajlar:
  3
  Halka Namazı: Cem töreni için cem evinde toplanan Aleviler, meydana bir daire (halka) oluşturacak biçimde otururlar. Yani hemen hemen herkes, birbirinin yüzünü görür. Bu oturuş biçiminde, yüzler, camide olduğu gibi duvara doğru değil, didara (yüze, yani insana) doğrudur. İnsan fazlaysa, birkaç halka yapılabilir.

  Cem sırasında gerekli yerlerde, dede Türkçe dua okurken halkadakiler yere kapanırlar ve uzun süre “Allah, Allah!” derler.

  İşte, Alevilerin yere kapanarak yaptıkları bu secde, yüzünde Tanrı belirmiş olan insana secdedir. İnsana secde, onun yüzünde beliren, kalbinde mekân tutan Allah'a secdedir. Alevilikte, namaz, Tanrı önünde eğilmek ve onu saygıyla duymak olduğundan, halka biçiminde oturup yapılan bu secde ve anış, halka namazı olarak adlandırılır.

  alıntı
   
 9. WorldFe

  WorldFe Daimi Üye

  Kayıt:
  28 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  210
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Kuranda namaz yoktur kuran farsça değil arapçadır "namaz " kelimesi farsçadan dilimize geçmiş bir kelimedir

  bizim namaz dediğimizin orjinal arapça ismi salattır
  türçeksi yalvarma dua etmedir

  ayrıntıları geçtikten sonra gelelim asıl konuya

  aleviler niye namaz kılmıyor

  sizler farkında değilsiniz ama kılıyorsunuz canlar
  kuran da namaz üç şekilde tanımlanmıştır

  kıyan rüku ve secde bunların hepsini cem ayini sırasında uyguluyoruz

  nasıl sünnilerin 4 meshbinde namaz kılışında farklılık varsa alevilerinde sünnilerden farkı vardır
   
 10. Kutup Yıldızı

  Kutup Yıldızı Daimi Üye

  Kayıt:
  8 Nisan 2007
  Mesajlar:
  242
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  tmm bu konuda hem fikirizde gerçekten benim işim inada bindi kuranda sayfa istiyolar parçaladım kendimi hatta şimdi meal okuyorum
   
 11. ayfer

  ayfer Daimi Üye

  Kayıt:
  6 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  115
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  KUAN DA namazın şekli ve vakti kesinlikle belirtilmemiştir ama doksan dokuz yerde belirtmiştir . kutup yıldızı ayrıca illede kurban kesin diyede bir şey belirtilmemiş sadece kurban kesin sizinde onlar gibi sonunuz sonsuz olmasın diye vurgulamıştır sadece bir ayette gecer aksini idda eden varsa aç KURANI TÜRKÇE MEALİNİ GÖSTER
   
 12. seyduna_34

  seyduna_34 Daimi Üye

  Kayıt:
  6 Nisan 2008
  Mesajlar:
  2.650
  Beğenilen Mesajlar:
  17
  emegıne sgalık can bende bu yazıyı bı yerde okudum sımdı paylasıma sunacaktım ssen yapmıssın tesekkurler cıhan'a katılıyorum ....
   
 13. ero

  ero Daimi Üye

  Kayıt:
  8 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.588
  Beğenilen Mesajlar:
  56
  dini terim açısından namazdan kasıt, ibadettir.. alevilerin ibadeti de semah eşliğinde cem töreni olduğuna göre, sorunun cevabı açıktır...
   
 14. kartal1977

  kartal1977 Daimi Üye

  Kayıt:
  1 Şubat 2009
  Mesajlar:
  264
  Beğenilen Mesajlar:
  7
  paylasım için saolun canlar güzel bi konu tartışmaya açık emeginize saglık
   
 15. gülüş

  gülüş Daimi Üye

  Kayıt:
  21 Ocak 2008
  Mesajlar:
  661
  Beğenilen Mesajlar:
  4
  Sorulmuş Aleviler namaz kılarlar mı?

  Bence kılmazlar Neden mi?

  Dönüpte dedelerimiz ve dahada gerilere doğru bakıldığında ben bunu göremiyorum çevremdede göremiyorum

  yani kılınmış olsaydı geçmişten günümüze bi şekilde ulaşırdı

  ki namaz kılmayan sünnilerde çok bu durum hiç bir şekilde gündeme gelmiyor tartışılmıyor Ama aleviler söz konusu olunca herkes bilip bilmeden konuşuyor

  Günümüzde lakin bazı aleviler kılmaktalar bunun sebebei bence içinde yaşadıkları arkadaş çevrelerinin etkisi

  (mesela arkadaşlarınız diyelim namaz kılıyor sizde tek başınasınız ve size piskolojik baskı yapılıyor üzerinize yönelen o kem gözlerden bunalmışsanız istemedende olsa işin içine giriyorsunuz çünkü karşınızdakine gösterdiğiniz saygı size gösterilmiyor yani asimile ediyorlar kendilerine uyduruyorlar)
   
 16. Aleviyyun

  Aleviyyun Engellendi

  Kayıt:
  28 Aralık 2010
  Mesajlar:
  53
  Beğenilen Mesajlar:
  6
  Alevi terimi, Hz. Resulullah (s.a.a)'in kendi zamanında Hz. Ali'nin (a.s) takipçilerine verilen isimdir. Alevi ismini Hz. Ali (a.s)'ın takipçilerine veren, bizzat Resulullah'ın (s.a.a) kendisidir. Hz. Peygamber'in kendisi Hz. Ali'nin taraftar ve takipçilerini, "Naci" ve "Kurtuluşa erenler" olarak adlandırmıştır.

  Hilyet'ul-Evliya!da İbn-i Abbas'tan şöyle naklediyor: "Beyyine" suresinin yedinci ayeti, yani "İnnellezine âmenu ve amil'us-salihati ulâike hum hayr'ul-beriyyeti..." (İman edip salih amellerde bulunanlar ise, işte onlar da yaratılmış olanların en hayırlılarıdır…) nazil olduğunda Resulullah (s.a.a) Ali b. Ebi Talib'e hitaben şöyle buyurdular:
  "Ey Ali! onlar (ayette bahsedilenler) sen ve taraftarlarındır. Kıyamet günü sen ve taraftarların, Allah'ın sizden sizin de Allah'tan razı ve hoşnut olduğunuz halde gelirsiniz." Bu konuda birçok hadis nakledilmiştir, isteyenler konuyla ilgili kitaplara başvurabilirler.

  Şimdi sorumuza dönelim; Acaba Aleviler namaz kılarlar mı?
  Cevap: Evet, ben Aleviyim diyen namaz kılar. Zira Alevilerin İmamı olan Hz. Ali (a.s) ve onun tertemiz Ehlibeyti (a.s) olan İmamlar namaz kılmış ve namaz kılmayı da önemle vurgulamışlardır. Kur'an'da namazla ilgili birçok ayetler vardır. Başta Hz. Ali (a.s) olmak üzere Ehlibeyt İmamları (a.s) Kur'an'ı bizzat kendileri okuyor, onu okutuyor ve ona göre de amel ediyorlardı. Onlar hiçbir zaman Kur'an'ın emri dışına çıkmamışlardır, Kur'an'ın emirlerini uygulamak yolunda can ve mallarından geçmişlerdir. İmamların siresine baktığımızda onların Kur'an'a ne kadar önem verdiklerini çok iyi görebiliyoruz, hatta bizlere her gün Kuran'dan elli bir ayet okuyun diye tavsiyede bulunmuşlardır.
   
 17. Aleviyyun

  Aleviyyun Engellendi

  Kayıt:
  28 Aralık 2010
  Mesajlar:
  53
  Beğenilen Mesajlar:
  6
  "Benim soyumdan gelenler değil, benim izimden gidenler bendendir. "

  Hz. Ali (a.s)
   
 18. g_k_m_n

  g_k_m_n Üye

  Kayıt:
  15 Ocak 2011
  Mesajlar:
  6
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Alevilikte değil tüm dinlerde tüm inançsal mefrumlarda ibadet vardır. Yüce Allah bir ayeti kerimede yarattığı tüm varlığı kendisine ibadet etsin diye yarattığını söylemiştir. İbadet'in ibadet olması için öncelikle İNSAN olmak gibi bir yüce erdem sahibi olmak gerekir. İNSAN olmak kolayca bir şey de değildir. Sureten değil Siret'en yani mana öz ve ruhen İnsan olmak gerekir... Öncelikle bu değere bu yüksek vasfa dahil olmak icap eder. İnsan Ünsiyet sahibi olandır. Ünsiyet Üns_iyet yani Allah'a bağlı olan demektir.
  Alevilikte ibadet şekilce olmaz olursa şekilde kalır yapana da zevk vermez bir hal tecelli kılmaz. Alevilik de ibadet'in temel olgusu HAL 'dir. Haliniz Hak Muhammed Ali'yi hoşnut edecek hizmet ve muhabbet de olmalıdır. Mana'nın Hakk Muhammed Ali'nin haline ayna olmaldır. O sebeple bu yol erenlerin,kendini bilenlerin canı başı hakk yoluna sermaye edenlerin yolu olmuştur.
  Bu değerler ışığında hizmet üreten,değer üreten kemalet sahibi olabilen herkesin her hali ve her vasfı ibadet olacaktır.
   
 19. Volkan dede

  Volkan dede Aktif Üye

  Kayıt:
  30 Aralık 2008
  Mesajlar:
  31
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Şiilik, Arapça’da (Ş.Y.A) kökeninden gelme bir kelimedir ve yaygın olarak “Taraflar” anlamına gelir. Bu Hz.Ali ve Ehl-i Beyt taraflarıdır.

  “Alevi” kelime olarak Ali’ye bağlı olanlar anlamına gelir Hz.Ali’nin soyundan gelenlerin isimlerinin önüne konulan bir takıdır. Şiiler ve Aleviler her ikisi de Ehl’i Beyt’e bağlı, 12 imamlara bağlı olmalarına rağmen İnanç temelleri ayrıdır, ibadet uygulama, düşünce yapısı olarak birbirinden farklıdır. Bu aşamada dikkat edilecek bir husus vardır. Şİİ'LİK ALEVİLİK DEĞİLDİR AMA ALEVİLİK Şİİ'LİKTİR.

  Alevi: (Ali – Evi) Hz.Ali’nin soyundan gelipte onun tasavvufi yolunu izleyenler ile, o’nun soyundan gelen (Seyyid, şerif Hacegan) kollarından olan herhangi bir mürşide ikrar verip bağlananlardır. Al-i Beyt (Yüce ev) Temelde Hz.Ali’nin soyuna mahsus olan bu isme sonradan ikrar verip bağlananlarda katılmıştır.

  Eger sende Aleviysen, ki Aleviyim diyorsun; Hangi Mürşide İkrar verdiğini belirtmende bir sakınca yoktur, bilmek isterim.

  Namaz deyince, camide kılınan namazı düşünüyorsanız cahillik edersiniz.
  Kilisede yapılan ibadet Hrıstiyanların Namazıdır.
  Sinagok yada Havra'da yapılan ibadet Yahudilerin Namazıdır.
  Camide yapılan ibadet sünnilerin Namazıdır.
  Cemevinde yapılan ibadet Alevilerin Namazıdır.

  Bu sözünde ciddimisin yada gerçekten bu söz Hz. Ali'nin sözümüdür, yoksa Alevileri yanlış düşüncelere sevk etmek ve parçalamak için muaviyenin para ile söylettiği hadislerin ve sözlerin bir devamımıdır?

  Şura Süresi 23. Ayetin içeriğine bu söz uyuyormu?
  Hz. Muhammedin Soyu, Kızı ve damadından devam ettiğine göre, Şura Süresi 23. Ayet Hz. Muhammed'in Soyunu sevmemizi emrediyorsa Hz. Ali böyle bir söz söyleyebilirmi acaba?
   
 20. Aleviyyun

  Aleviyyun Engellendi

  Kayıt:
  28 Aralık 2010
  Mesajlar:
  53
  Beğenilen Mesajlar:
  6
  Öncelikle şunu belirtmek istiyorum, ben Nusayriyim (Arap Alevisiyim) ve Nusayriler Arap kökenli Alevi müslümanlardır.

  Nusayriler, Ehlibeyt'in 11. İmamı Hasan El Askeri (a.s)'nin öğrencisi ve sadık müridi Muhammed bin Nusayr'ı otorite kabul ederler.
   

Sayfayı Paylaş