24 Aralık 1978 Maraş Katliamı..

Konu, 'Alevilik Genel' kısmında Alevi_Kaptan tarafından paylaşıldı.

 1. Alevi_Kaptan

  Alevi_Kaptan Admin Yetkili Kişi

  Kayıt:
  5 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  982
  Beğenilen Mesajlar:
  221
  [​IMG] [​IMG] [​IMG]

  Maraş Katliamı´nı Unutmadık, Unutturmayacağız!..


  Bundan 27 yıl önce, 24 Aralık 1978´de, Maraş´ta Kontrgerillanın sivil kanadı olan MHP´li faşistlerce bir katliam gerçekleştirildi.

  Kontrgerillanın partisi MHP´nin katilleri “solcular camiye bomba koydu” vb. provokasyonlarla Maraş Halkının tutucu kesimini de arkalarına alarak, daha da doğrusu kendileri onların arkasına sığınarak; solcu-alevi diye bilinen kişilere ve mahallelere saldırdılar. Kadın-çocuk, yaşlı-genç demeden, yüzü aşkın insanı katlettiler, bini aşkın insanı da yaraladılar.

  Faşist canilerce, karnından kurşunlanan hamile kadınların, bacaklarından asılarak ikiye parçalanan üç-dört yaşındaki kız çocuklarının cesetleri, katliam sonrasında TRT elemanlarınca filme çekilmiş ve bu acımasız vahşet belgelenmiştir.

  25 Aralık 1978 tarihli Cumhuriyet Gazetesi´nde 70 yaşındaki Sultan Selvi korku içinde:

  “Beni sürüklüyorlardı. Biz de Allah´ın kuluyuz, biz de Türk Vatandaşıyız, hep kardeşiz diye bağırıyorduk, ama anlatamadık. Kocamı götürüp kurşuna dizdiler.” diyordu.

  Yine aynı tarihlerde bir gazeteci de:

  “Öldürülen insanlar o kadar çoktu ki, Et Balık Kurumu´na dahi doldurdukları halde sığmıyordu. Dışarıda olay yerini gezerken koşarak yanımıza gelen bir çocuk, amca amca şu ileride bir ölü var dedi. Yanımızdaki bir kişi ise savurduğu tekme ile çocuğu yere düşürürken ‘onlara ölü demeyin, onlar leş´ diye haykırıyordu.” diye yazıyordu.

  Aynı tarihli gazeteler:

  “Deprem gibi ölüler artıyor. Girilen evlerden ve enkaz altından cesetler çıkıyor. Ölü sayılı yüzü aştı.” diye yazıyorlardı.

  Sonuç olarak, resmi rakamlara göre, Maraş Katliamının bilânçosu:

  111 ölü, 1000´den fazla yaralı ile yanmış-yıkılmış harabeye döndürülmüş binlerce ev, işyeri….

  O dönemde iktidardaki CHP Hükümeti tarafından, Maraş Katliamı´ndan hemen sonra, Sıkıyönetim ilan edilerek, Halk üzerindeki baskı ve zulmün şekli değiştirildi, dozu daha da artırıldı.

  Daha sonra bu boyutta olmasa da aynı senaryo; Sivas, Kayseri, Trabzon, Tarsus, Çorum ve Malatya´da tekrarlandı. Tâ ki 12 Eylül Faşist Darbesi gerçekleştirilene kadar…

  Maraş Katliamı; 27 Mayıs Politik Devriminden sonra toplumda hızla yayılıp gelişen Sosyalist Hareketin ve Sosyalist Kültürün kökünü kazımak amacıyla, ABD´nin ve onun casus örgütü CIA´nın tezgahladığı 12 Eylül Faşist Darbesini oturtmak için yürürlüğe koyduğu kanlı bir senaryoydu. CIA´nın tetikçileri ise Panama´daki Kontrgerilla okulunda, CIA tarafından eğitilmiş Alpaslan Türkeş´in “komandoları”ydı.

  Tıpkı; 15 Şubat 1969 İstanbul Kanlı Pazar, 12 Mart 1971 Faşist Darbesi, 1 Mayıs 1977 Katliamı, 16 Mart 1978 Katliamı gibi…

  Bu katliamların hepsinde CIA´nın eli vardır. CIA, Kontrgerilla eliyle 12 Eylül Faşist Darbesine gelene kadar ülkemizde 5000 masum insanı katlettirmiştir. Yaratılan bu kaos ortamında can korkusuna düşen Halkın faşist darbeyi olumlaması ve desteklemesi amaçlanmış ve bunda da başarılı olunmuştur. Sonuçta da 12 Eylül Faşist Darbesiyle yerli-yabancı Parababaları, 12 Mart´ta yarım bıraktıklarını tamamlayarak, 27 Mayıs´ın getirdiği nispi özgürlükleri de tamamen ortadan kaldırmıştır.

  Bugün, dünyanın tek süper gücü olan ABD; ülkemizin ekonomisinden, siyasetine, kültürüne kadar her şeyini yönetmektedir. ABD Emperyalizmi, özellikle Sosyalist Kamp´ın yıkılmasından sonra Dünyayı istediği gibi sömürmektedir. Bunun için de, gerekli gördüğü yerlerde her türlü “operasyonu” yapmaktadır. ABD, bu amacına ulaşmak için bizim gibi geri ülkelerin devletlerini uydulaştırmakta, yönetici olarak da Amerikancı siyasetçileri getirmektedir. Bu ülkelerde istediği gibi faşist darbeler yaparak, katliamlara girişmekten çekinmemektedir.

  Maraş Katliamı da, bu hayâsız emperyalist planların ülkemizde uygulananlarından sadece birisidir.

  Maraş Katliamı´nın 27´nci yılında katilleri bir kez daha lanetliyoruz. Hesabı mutlaka sorulacaktır.

  ABD ve AB Emperyalistlerinin bu sömürü ve soygun politikalarına, mazlum Dünya Halkları er geç dur diyecektir. İşte Latin Amerika´dan yükselmekte olan onurlu sesler… İşte Irak Halkı´nın emperyalist canavarlara karşı kahramanca direnişi…

  Ülkemizde de Halkın Kurtuluş Partisi´nin önderliğinde başta İşçi Sınıfımız gelmek üzere tüm emekçi halklar, insanlarımıza baskı ve zulümden başka hiçbir şey vermeyen bu Parababaları iktidarını yıkacak, DEMOKRATİK HALK İKTİDARINI er geç kuracaktır. 24 Aralık 2005  Maraş Katliamı´nın Hesabı Sorulacaktır!

  Kahrolsun Faşizm!

  Faşizme Karşı Ya Birleşmek! Ya Ölüm!
   
 2. WorldFe

  WorldFe Daimi Üye

  Kayıt:
  28 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  210
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  güzel ülkemde ırkçı iki şerefsiz öRgüt var biri mhp diğeri pkk ikisininde Allah belasını versin bunlar yüzünden Türkiyenin çekmediği acı kalmadı Maraş Katilamına ölen canları rahmetle anıyoruz. gün gelecek sorulmayacak hesap kalmayacak bu katliamı yapan amerikan uşağı milliyetçi takımı birgün bunların hesabını verir
   
 3. maviliman

  maviliman Daimi Üye

  Kayıt:
  15 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  95
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Türk tarihine geçmiş olan en kanlı olaylardan bir tanesi ve alevilere karşı yapılmış en büyük katliamlardan bir tanesi . Böyle olayların bir daha yaşanmamasını diliyorum...Ne kadar aleviler istenmese de bu ülkede böyle bir gerçek var ne kadar istenmesekte herkes bu gerçeği bir gün kabullenecek, kabullenmek zorunda...
   
 4. mihrican

  mihrican Daimi Üye

  Kayıt:
  8 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  201
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Alevi kimliğini yok etmek uğruna alevilere yapılmış insanlık dışı akıl ve mantığı yitirmiş mahlukatların yapmış olduğu ve adını söylerken bile tüğlerimi diken diken eden katliamlardan sadece biriydi maraş olayları... "Bir ölür bin diriliz" sözünü hiç duymamışlar ki bu fahşeti kendilerininde birer can taşıdıklarını unutarak gerçekleştirdiler... Hiç bir kuvvet ALEVİ gerçeğini ne silebildi nede bundan sonra silebilir... Silmeyede cesaret etmesinler zaten...

  MARAŞ OLAYLARINDA HAYATINI KAYBEDEN TÜM YOLDAŞLARIMIZI SAYGIYLA ANIYORUZ...
   
 5. taşkın

  taşkın Daimi Üye

  Kayıt:
  12 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  79
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  bu ülkede öküz çok böylelerin .......................
   
 6. Guest

  Guest Misafir

  gerçekten çok üzgünüz,bu insanlığa sığmayan bi durum,ama bunun HESABI SORULACAKTIR,KÖKÜMÜZÜ KİMSE KAZIYAMAZ,ONLARA İNAT HERGÜN DAHA DA ÇOĞALIYORUZ
   
 7. nergis83

  nergis83 Yeni Üye

  Kayıt:
  6 Şubat 2010
  Mesajlar:
  2
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  saygıdeğer alevi kardeşlerim,ben alevi değilim ama böyle ayrımcılık yapan faşistleri nefretle kınıyorum kahrolsun faşistler kahrolsun amerikan uşakları yaşasın tam bağımsız türkiye bu ülkede yaşıyorsak hepimiz türküz kürdü,alevisi,sünnisi,ermenisi ve daha niceleri herkes türktür herkes eşittir ayrımcılığa son
   
 8. seyduna_34

  seyduna_34 Daimi Üye

  Kayıt:
  6 Nisan 2008
  Mesajlar:
  2.650
  Beğenilen Mesajlar:
  17
  nergıs dusuncelerın ve ıyı nıyetın ıcın tesekkurler...senın gıbılerın oldugunu bılmek bıızı mutlu edıyo..keske herkes senın gıbı dusunebılse,anlayabılse..yuregın dert gormesın can.
   
 9. devran

  devran Yönetici

  Kayıt:
  8 Ocak 2010
  Mesajlar:
  1.179
  Beğenilen Mesajlar:
  329
  bunlar alevleri baskı altında tutmak içn yapılan zulum dolu katliamlar canlar Maraş Sivas Çorum Dersim ...
  yıldıramazlar bizi yılmayız, tarihimiz zulumlerle de dolu olsada yılmayız biz biz cem olmuşuz canlar ÇOK ŞÜKÜR ALEVİYİZ BİZ
   
 10. aynı gÖğün ezgisi

  aynı gÖğün ezgisi Daimi Üye

  Kayıt:
  8 Ocak 2010
  Mesajlar:
  77
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  yaşımla yaşıt bir katliamı yaşamış gibi ciğerlerime dek hissediyorum..diğerlerini de..sivası,maraşı,çorumu ve diğerlerini unutmadık..unutturmayız..
  hiçbirinin hesapları henüz görülmedi..ama tarih bu zulmü belgeledi unutturmamak için..o gün katlettiklerini sandıkları soyumuz çoğaldı..ben doğdum..biz doğduk..!!
  sorulacak-sorgulanacak-yargılanacak çok hesabımız var..
  katliamı esefle,kinle,nefretle kınıyorum..
  kaybettiğim soyuma rahmetler diliyorum..
   

Sayfayı Paylaş