alevi olmayan bir kişi sizce kılıç takar mı?????

0 oy
19 Aralık 2007 Alevilik Genel kategorisinde yeşil gÖzlüm (200 puan) sordu
açıkçası ben alevi olmayan bir kişinin kılıç taktığını görmedim..... yorumlarınızı beklioruuuum

25 Cevap

0 oy
22 Eylül 2010 sanem_62 (44,560 puan) cevapladı
Her türlüsü kar etmiyo çözüm ? takmamakta ..Ayrıca çatalının batmasında neden saçma oldu anlayamadım dilek hanımefendi ))))
0 oy
22 Eylül 2010 seyduna_34 (88,060 puan) cevapladı
boşver anlayamadıysan ben dahanasıl anlatayım ki...
0 oy
18 Nisan 2011 kigi12 (17,100 puan) cevapladı
bende bir sunni ile sohbet esnasinda onun anlattiklarina sahit oldum, esi takmis ve kayseride bir dugune gitmis orda cok tepki almis tabi, hatta biri koparmaya fln calismis ve esi orda masaya vurarak olaya tepki göstermis hani esime kimse bisey söyleyemz fln (kilici degil esini savunmus :) ). nasilki bi alevi hac tasiyorsa, takiyorsa ve bu fazla yadirganmiyorsa onlardan da elbette zülfikari tasiyan vardir, anlamini bilerek veya bilmeyerek... image Zülfikâr'in imajı Zülfikâr (Arapça: ذو الفقار, Farsça: ذوالفقار), İslam dininin peygamberi Muhammed'in damadı ve dördüncü halife Ali'nin çatal şeklinde iki başlı kılıcının adıdır. Zû "sahip", fakara "deldi" demektir. Kelimenin tamamı delici anlamına gelir. Halife Ali'nin Uhud savaşında Kureyş´in önde gelen savaşçılarından dokuz kişiyi öldürdüğü, bu savaşta bedeninden yetmiş yara alarak son ana kadar peygamberi savunduğu, bu sebeple de Cebrail'in, “Zülfikar'dan başka kılıç, Ali´den başka da yiğit yoktur.” ("Lâ fetâ illâ Ali, lâ seyfe illâ Zülfikâr" Arapça: لا فتى الا على لا سيف الا ذوالفقار) dediği rivayet edilir. Zülfikâr Topkapı Sarayı'ndadır. Diğer rivayetlere göre Halife Ali'nin vasiyeti üzerine Necef'te denize atıldığı belirtilmiş ve sonradan Med'den gelen Ebu Müslüm Horasani bulmuştur bütün revayetler Topkapı Sarayı'nda olduğunu doğrular. Şia'ya göre ise bu kılıç; on ikinci ve son İmam olan El-Mehdi'de bulunmaktadır
0 oy
18 Nisan 2011 MUHAMMEDALİ (8,820 puan) cevapladı
taksınlar ya takabilirler bence. hem bilerek takıyorlarsa bu bizlere de sempati ve/veya saygı duyduğunun bir göstergesi. ne güzell. yaşasın hoşgrü ve anlayış.
0 oy
19 Mart 2014 Sercan1907 (140 puan) cevapladı
Ben ehl-i sünnetin hanefi mezhebindenim . Pir Sultan Abdal'ın dediği gibi Tevekkeltü TealAllah - Gelin Canlar Bir Olalım Şia(caferi) Alevi- Sünni farketmez . Hz.Ali Ali-el Murtaza , ESEDULLAH , Cennet kadınlarının efendisi Fatıma-Tuz Zehra'nın Şerefli Eşi Haydar-ı Kerrar ve şerefli kılıncı ' Le seyfe illa zulfikaaar ve le feta illa Ali .. ' namını almış kılınç ! Şerefle takıyorum ! boynumdan cıkarmamacasına ! Bir kac akrabamın alevimisin demesıne rağmen ve benım ailem onlara Zülfikarı Alevi-Sünni Diye ayırmamalarını anlatıyor . Anlamınıda cok iyi bilerek takıyorum Allah bizi Resulullah (S.a.v) ve Esedullah (r.a)'ın şeffatine nail eylesin (Amin)
Hoş geldiniz, Alevilik hakkında merak ettiğiniz herşeyi sorabilir veya sorulan bir soruyu cevaplayabilirsiniz.
...